Cesta zo Slovian do Kláštora bude zrejme uzavretá dlhšie ako mesiac. Zatiaľ ju nahradí obchádzka, po ktorej bude jazdiť i autobus.
MARTIN. Mostík, ktorý museli zbúrať pri uvoľňovaní prietoku Znievskeho potoka v Kláštore pod Znievom, začnú opravovať až keď povolia mrazy.
„Cesta medzi Slovanmi a Kláštorom pod Znievom je zatiaľ uzavretá. Označená však už je obchádzka po miestnej ceste, ktorá ju dočasne nahradí,“ vysvetlil Miroslav Kovalčík, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Martine. Objasnil tiež, prečo museli zbúrať mostík ponad potok.
„Otvárala sa možnosť odkloniť vodu ešte nad dedinou do potoka Vríca. Znížil by sa ale prietok v Znievskom potoku, ten by mohol zamrznúť a následne zapríčiniť oveľa väčšie problémy či už v Kláštore alebo aj v Slovanoch. Preto sme radšej urobili zásah do cesty. Spôsobilo to síce škodu, no podľa nás to bolo lepšie riešenie.“
Ľudia si často neuvedomujú, že ploty, drobné stavby či hospodárske budovy, ktoré stavajú v bezprostrednej blízkosti potokov, často zohrávajú počas krízových situácií kľúčovú úlohu. Potvrdilo sa to i v Kláštore pod Znievom - časť železničná stanica.
„V takýchto úsekoch nemôže pri uvoľňovaní ľadu pomôcť technika, pretože sa tam nedostane. Navyše ploty často vytvárajú umelé prekážky, ktoré zachytávajú vyplavené veci a veľmi rýchlo môžu upchať koryto,“ upozornil Kovalčík. Vzápätí však dodal, že obyvatelia postihnutých oblastí sa počas posledných dní správali naozaj zodpovedne.
„Tam, kde sa nedostali stroje, všetko spravili svojpomocne vlastnými rukami. Klobúk dole.“
Keďže problémy spôsobené dlhotrvajúcimi mrazmi nemali dosah len na jednu obec, zvolal Obvodný úrad v Martine krízový štáb.
„Bolo treba dohodnúť spoločný postup všetkých inštitúcií - vyriešiť obchádzku uzavretej cesty, zabezpečiť dopravné značenia, monitoring vodného toku, navrhnúť dočasné trasy pre autobusy a zaistiť, aby mali v prípade potreby zabezpečený bezproblémový prístup sanitky či hasičské vozidlá. Nič sme nechceli podceniť,“ uviedol Kovalčík.