Dnes po polnoci sa spustila elektronická registrácia do prvého elektronického prieskumu verejnej mienky, v ktorom Martinčania 10. marca rozhodnú o niekoľkomiliónovej investícii.
MARTIN. Elektronické referendum je pokračovaním projektu Transparentné mesto. Občanom dáva do rúk nástroj, ktorý výrazným spôsobom zavádza do praxe priamu demokraciu a dostávajú tak možnosť priamo svojimi hlasmi spolurozhodovať o chode mesta. V historicky prvom prieskume obyvatelia svojím hlasovaním pomôžu poslancom pri výbere investičnej akcie, na ktorú si mesto plánuje vziať väčší úver.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na webovej linke www.martin.sk/mojhlas sa každý, kto chce zahlasovať za jednu zo šiestich investičných akcií, musí zaregistrovať v termíne od 15. do 20. februára. Martinčania, ktorí z rôzneho dôvodu nevyužijú možnosť elektronického hlasovania, môžu svoj hlas odovzdať aj priamo 10. marca v hlasovacích miestnostiach, ktoré na tento účel mesto zriadi.
V roku 2011 mesto splatilo desaťročný úver vo výške 5,6 milóna eur. Z tohto úveru boli v minulosti financované viaceré veľké investičné akcie - pešia zóna, opravy a rekonštrukcie ciest a chodníkov. Ako uvádza radnica, mesto Martin sa aj v ťažkých krízových časoch vďaka účinným úsporným opatreniam a zodpovednému hospodáreniu radí v rámci Slovenska medzi najmenej zadĺžené mestá. Jeho úverová zaťaženosť je na hodnote 20 percent, pričom hranica, ktorú samosprávam povoľuje platná legislatíva a mnoho slovenských miest sa k nej blíži, je až 60 percnet.
Mesto Martin spoločne s mestským zastupiteľstvom rozhodlo, že túto situáciu využije a naplánuje si ďalší úver, z ktorého sa bude financovať jedna akcia. Tá vzíde aj z prvého elektronického prieskumu verejnej mienky. Ľudia si budú môcť vybrať z týchto akcií: cyklistické trasy v meste, obnova historickej budovy advokátskej komory, rekonštrukcia Vajanského námestia, ukončenie Ulice A. Kmeťa, vybudovanie, resp. rekonštrukcia domu smútku a vybudovanie denného stacionára pre seniorov.
Dôvody prečo sa elektronický prieskum koná práve v deň volieb, sú podľa hovorcu mesta Jozefa Petráša dva. “Spojením materiálového a technického zabezpečenia s organizáciou parlamentných volieb mesto ušetrí vyše 5 000 eur a náklady by tak nemali prevýšiť sumu 2 000 eur. Ak by sa prieskum uskutočnil samostatne mesto by vyšiel na 7 500 eur.”