Ministerstvo zdravotníctva od 1. februára znížilo paušál pre sanitky len so záchranármi. Týka sa to aj dvoch posádok zasahujúcich v našom regióne. Ostatné tri sú s lekármi.
MARTIN. Ministerstvo zdravotníctva chýbajúce prostriedky v rezorte našlo v ziskoch záchraniek. Preto od 1. februára znížilo paušál na záchranku z 16 928,90 eur na sumu 16 082,46 eur.
Sanitky pôjdu na primeranú úroveň
Zníženie paušálu sa netýka Rýchlej lekárskej pomoci, ktorá chodí s lekárom k najťažším prípadom, ale ambulancie bez lekára - Rýchlej zdravotnej služby. Tá pozostáva z dvoch záchranárov, ktorí ale dokážu v ľahších prípadoch nahradiť i lekára. Zníži sa aj cena za jeden kilometer z 0,70 na 0,63 eura. Ministerstvo chce tento rok ušetriť 2,44 miliónov eura.
„Zníženie cien sa nedotkne kvality a rozsahu poskytovania záchrannej zdravotnej služby. Dôjde len k zníženiu zisku na primeranú úroveň,“ ubezpečuje hovorkyňa rezortu K. Zollerová.
Nemocnica príde o takmer 14 tisíc eur
V turčianskom regióne zdravotnícku starostlivosť poskytujú dve záchranky. Falck Záchranná pomoc zastrešuje pomoc z Vrútok, Turčianskych Teplíc, ale aj z Kraľovian. Dve prvé zasahujú s lekárom, tretia bez neho. Univerzitná nemocnica v Martine má dve posádky - s lekárskou a zdravotnou službou. Práve pri druhej príde nemocnica o 13 a pol tisíc eur ročne. Podľa informácií z nemocnice budú tejto ambulancii so záchranármi chýbať prostriedky najmä na riešenie aktuálnych potrieb prevádzky.
Falck chcel u nás zriadiť ďalšiu posádku
Rozhodnutie ministra Ivana Uhliarika ovplyvnilo investičné aktivity Falck Záchranná, ktoré sa mali týkať i nášho regiónu. „Falck Záchranná je nútená obmedziť alebo priamo zastaviť plánované investície do nákupu materiálovo-technického vybavenia, vzdelávania záchranárov a bohužiaľ rušíme aj charitatívne akcie, osvetu v materských a základných školách či bezplatné kurzy prvej pomoci. Plánovali sme nákup dvadsiatich nových ambulancií, a to aj pre región Turca. Tieto opatrenia robíme aj preto, aby sme nemuseli siahnuť na platy našich záchranárov,“ vysvetlila hovorkyňa Alena Kŕčová.
Tento poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby podľa predbežných zistení príde na všetkých dotknutých sanitkách na Slovensku ročne o takmer milión eur. „Táto suma bude následne chýbať vo vzdelávaní, v investíciách do rozvoja a vôbec v skvalitnení poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ upozornila ďalej hovorkyňa.
Alena Kŕčová si preto myslí, že zníženie platieb pre záchrannú zdravotnú službu, ktoré sa nezvyšovali od roku 2005, bude mať priamy na dosah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.