MARTIN. Presné údaje o znečistení ovzdušia má mesto z výsledkov merania stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorá je umiestnená na Jesenského ulici. Predpokladá sa, že jediným významnejším zdrojom znečisťovania ovzdušia sú drobné pevné či kvapalné častice, ktoré sú súčasťou výfukových plynov motorových vozidiel. Tie predstavujú viac ako polovicu znečisťujúcich látok v ovzduší. Patrí sem doprava, lokálne vykurovacie systémy na tuhé palivo, resuspenzia tuhých častíc z povrchu ciest, erózia odkrytej pôdy, prašnosť z lokálnej stavebnej činnosti a malé priemyselné zdroje. Emisie tohto pôvodu je veľmi ťažko kvantifikovať.
Ďalší štyridsať až päťdesiatpercentný podiel predstavujú zdroje znečistenia tzv. regionálneho pozadia, teda diaľkový cezhraničný prenos a prenos z okolitých miest. Veľké a stredné zdroje znečisťovateľov ovzdušia predstavujú len 1 až 2-percentný podiel z celkovej nameranej koncentrácie. Znečisťujúce látky z kategórie veľkých znečisťovateľov produkuje predovšetkým Martinská teplárenská a ŽOS Vrútky.
Napriek tomu, že Martin nepatrí k tým mestám, v ktorých priemysel a civilizačná daň výrazne poškodzujú kvalitu života ľudí, má z hľadiska rozptylu znečisťujúcich látok nepriaznivé podmienky. Leží v Turčianskej kotline, obkolesený vysokými pohoriami Malej a Veľkej Fatry, v priestore s častou inverziou, nízkou hodnotou priemernej rýchlosti vetra a relatívne vysokou vlhkosťou. To všetko sa podieľa na koncentrácii emisií oxidov dusíka, oxidov síry a tuhých častí polietavého prachu. Radnica na túto situáciu reaguje viacerými opatreniami. Napríklad budovaním spevnených parkovísk, výsadbou zelene, polievaním ulíc, podporou centrálneho vykurovania domácností či alternatívnej dopravy.
Autor: V. Legerská