MARTIN. Zavedenie vyššej transparentnosti a ekonomický prínos v podobe vyšších príjmov pri odpredaji či prenájme mestského majetku očakáva mesto Martin od zavedenia elektronických dražieb. Pri príležitosti prvej elektronickej dražby to dnes v Martine skonštatoval primátor Martina Andrej Hrnčiar.
Pripomenul, že mesto už zaviedlo elektronické aukcie. Predtým súťažili o stavebné zákazky tri firmy, teraz súťaží vyše 500 firiem z celého Slovenska. A od júla 2009 do konca decembra 2011 sme dosiahli úsporu 20 percent z celkových predpokladaných nákladov, čo činí 582.000 eur, povedal Hrnčiar.
Elektronické dražby sú podľa martinského primátora pokračovaním projektu Transparentné mesto. Pri predaji majetku sme postupovali v zmysle zákona. Zverejnili sme inzeráty v celoslovenských novinách. Poslanci často neboli spokojní s výškou sumy za predaný alebo prenajatý majetok. A možno mal niekto otázky, či to nebolo zmanipulované, či sa do súťaže prihlásil dostatočný počet uchádzačov alebo či sa neotvorili obálky predtým. Elektronická dražba vylučuje práve takýto spôsob, uviedol Hrnčiar.
Softvérové pozadie a technické detaily elektronickej dražby vysvetlil Milan Boršč z dodávateľskej firmy. Máme dva typy dražieb. Jeden typ, kedy musíme vytvoriť verejnú obchodnú súťaž, pričom jednotliví uchádzači zadajú ponuky v papierovej forme a na základe ponúk sa dostávajú do elektronickej dražby. Rozdiel od iných dražieb je ten, že 2 minúty pred koncom dochádza k trvalému posúvaniu. To znamená, že neexistuje nikdy možnosť, že uchádzač nemôže reagovať na cenu iného uchádzača. Druhá forma elektronickej dražby ponúka komukoľvek možnosť zúčastniť aj bez účasti vo verejnej obchodnej súťaži. Účastníci sú však počas 24 hodín skontrolovaní, aby niekto nezneužíval a nedehonestoval celý systém, uzatvoril Boršč.
V prvej elektronickej dražbe predávalo mesto Martin nehnuteľnosť v širšom centre s vyvolávacou cenou 35.000 eur. Ponuku zadal napokon len jeden uchádzač, ktorý ju získal za 35.100 eur.