MARTIN. Turčianska galéria v Martine výstavu pripravila pri príležitosti životného jubilea martinského rodáka Ivana Riabiča (ročník 1952). Od roku 1983, kedy realizoval prvú samostatnú výstavu v Galérii mesta Bratislavy, je táto martinská výstava najvýznamnejšou a najrozsiahlejšou prezentáciou autorovej tvorby. Je na nej okolo 70 malieb, kresieb a objektov, ktoré vytvoril v čase vymedzujúcom tieto roky. Vytvára priestor k hlbšiemu priblíženiu a zhodnoteniu jednotlivých období, techník a myšlienkových metamorfóz maliara, ilustrátora, a grafického dizajnéra, ktorý neodmysliteľne patrí nielen do kamennej galérie, ale aj do galérie súčasného výtvarného života regiónu tak ako do neho kedysi patrili významní reprezentanti slovenskej výtvarnej tvorby. Tajuplný názov výstava – Metamorphosis / in vitro alter ego – provokuje k nahliadnutiu do autorovej veľmi introvertnej tvorby, mapujúc jej vrstvy, vývojové línie, podoby a tematické okruhy.
„Pre maľby, kresby, kombinované techniky Ivana Riabiča je charakteristická absolútna čistota výrazu, dôraz na farebnú zložku diela, premyslenú tvarovú a kompozičnú skladbu. Jeho svojráze videnie krajiny, aktov, zátiší i geometrického tvaroslovia je nasýtené zvláštnou senzibilitou a imaginárnosťou, je čarovným a premysleným dialógom,“ povedala na vernisáži kurátorka výstavy Danica Lovíšková, ktorá pritom upriamila pozornosť návštevníkov aj na objekty tvorby umelca. „Jeho diela sú plné figurálno-animálnych bizarných a fantazijných bytosti, sú nasýtené erotikou, snami, predstavami, pulzujúcimi skrytými významami. Mysteriózne bytosti sú umiestnené v tajuplnej krajine, naznačujúcej komplikovanosť a mnohoznačnosť vzťahov. Inokedy kompozíciu ovláda detail nahého ženského tela – vypovedajúci o jeho kráse, dokonalosti, ale aj o jeho vzrušujúcej zmyselnosti, vyzývavosti a erotickosti,“ zdôraznila.
Návštevníci galérie majú tak možnosť dešifrovať znaky, náznaky, odkazy, signály, ktoré umelec zašifroval do svojich odkazov. „Pri hľadaní stále nových možností vyjadrenia Ivan Riabič smeruje od konkrétneho k minimalistickému výrazu. Krehké dotyky, úniky, obnaženia, sny a predstavy, úteky a návraty, neistoty i nádeje tvoria základnú myšlienkovú os umelcových úvah o podstate ľudskej existencie“, doplnila kurátorka.
Tvorba Ivana Riabiča, tak ako ju našla riaditeľka galérie Jarmila Kováčová v jeho ateliéri a tak, ako ju zhodnotila kurátorka výstavy, je príbehom človeka na špirále života. Aj preto umelec vybral magický dátum vernisáže výstavy – 21. 2. 2012 alebo dátum jej finále - 03042012. Čísla v zrkadle, odraz života na plátne, odkaz intimity umelca vnímavému oku diváka. Vyslaný signál, prijaté pochopenie. Aj tak možno vnímať čaro čísel, ale aj názov výstavy. Tvorba je luxus hľadania i nachádzania, priestor pre skúmanie a šifrovanie intímnych posolstiev, dobrodružstvo objavovania a odhaľovania toho, čo pre iných ostáva často skryté, je o emocionalite, hravej a vážnej vizualite. A je aj výsledkom zázemia tvorby autora. Povedal nám, že pre neho je to rodina, priatelia, známi, vzťahy, ktoré mu pomáhajú orientovať sa v toku času, vytvárajú mu potrebnú istotu, inšpirujú ho, otvárajú nové obzory, formujú ho ako človek a umelca, vedú k rozletu i pokore, hľadaniu rôznorodosti i rovnorodosti. A možno aj preto v krátkom rozhovore pre nás zapochyboval o tom, že by jeho aktuálna turčianska prezentácia bola tým dôležitým medzníkom v jeho tvorbe. „Omnoho dôležitejšie sú iné veci v živote,“ povedal. Možno sú to vyznania, krehké veci okolo nás, možno úvahy o morálke a morálka sama, možno cesta k poznaniu a možno objavovanie ciest, možno putovanie po planéte s náhodnými a inšpiratívnymi stretnutiami a možno hľadanie tajomstiev, ktoré prinesú istotu odpovede. Istotu? „Minulosť je skúsenosť, budúcnosť iba neistá nádej,“ píše v katalógu k výstave. Ale aj tak k nej treba vystrieť ruku.
Výstava Metamorphosis / in vitro alter ego bude v Turčianskej galérii sprístupnená do 15. apríla.
Biografické údaje o autorovi:
IIVAN RIABIČ sa narodil 3. apríla 1952 v Martine. Po štúdiách na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Kremnici (1967 – 1971), Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici (1971 – 1975) a súkromnom štúdiu u prof. Fraňa Štefunku sa kontinuálne venuje maľbe, kresbe, ilustrácií, grafickému dizajnu a výtvarno-priestorovým riešeniam výstavných projektov. Realizoval viacero samostatných výstav (Bratislava, Kyjev, Martin, Toruň) a zúčastnil sa mnohých kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Jeho diela sú v zbierkach Galérie mesta Bratislavy, Považskej galérie v Žiline, Turčianskej galérie v Martine, v Slovenskej národnej knižnici – Slovenského národného literárneho múzea a v súkromných zbierkach na Slovensku i v zahraničí. Žije v Martine.