MARTIN, VRÚTKY, TURČ. TEPLICE. Distribútori tento rok prestanú do kín dodávať filmy na 35 milimetrových pásoch. Filmy v digitálnej kvalite sú pre nich lacnejšie a ľahšie doručované. Kiná si však musia zrekonštruovať svoju techniku. Náklady sa pohybujú od 100 tisíc eur, pričom na digitalizáciu obrazu im z 50 percent prispieva Audiovizuálny fond, ktorý ročne podporí len asi desať kín. Väčšine preto hrozí zánik. U nás je na tom najhoršie kino Turiec v Turčianskych Tepliciach a letné kino Amfiko v Martine.
V Tepliciach prerušia prevádzku
Kinu Turiec v Turčianskych Tepliciach hrozí, že bude musieť prerušiť svoju prevádzku. Mesto na jeho rekonštrukciu totiž nemá peniaze.
„V tohtoročnom rozpočte sa s prostriedkami na digitalizáciu nepočítalo. Možno tak o rok,“ odhaduje Peter Prokša z odboru kultúry. „Nie sme na digitalizáciu pripravení. Okrem obrazu musíme prerobiť aj zvuk a pravdepodobne budeme musieť vymeniť aj plátno. To sú obrovské peniaze,“ zhodnotil.
Teplické kino Turiec premieta len cez víkendy. Ročne ho navštívi viac ako tri tisíc divákov, čím sa v rebríčku návštevnosti kín na Slovensku radí do jeho stredu. Okrem premietania filmov si kino Turiec nedokáže na seba zarobiť iným spôsobom.
„Nemáme tu vytvorené zázemie pre účinkujúcich. Rozmýšľame, že v budúcnosti zlúčime kinosálu s divadelnou, aby sme ušetrili náklady a našli využiteľnosť,“ povedal ďalej Peter Prokša.
Amfiko možno čaká posledné leto
Letné kino Amfiko, ktoré patrí medzi najnavštevovanejšie na Slovensku, tiež zrejme tento rok čaká posledná letná sezóna. „Digitalizáciu zatiaľ nepripravujeme, lebo projekt má veľa otáznikov a nedoriešených technických a legislatívnych náležitostí. Náklady na digitalizáciu amfiteátra sú oproti klasickému kinu dvojnásobné, čo je dosť veľa z hľadiska návratnosti investície,“ povedal Michal Vanko z reklamnej agentúry Vlmedia, ktorá toto mestské kino prevádzkuje.
Financovanie digitalizácie je na meste, Vlmedia sa môže podieľať určitou časťou nákladov. S príspevkom z Audiovizuálneho fondu však počítať nemôžu, pretože kritériá sú nastavené pre celoročnú prevádzku.
Strojár to chce stihnúť do jesene
O dotáciu z Audiovizuálneho fondu žiadalo aj kino Strojár, avšak neúspešne. Tento rok to chce skúsiť znova. „Kritériá sú príliš prísne, získať dotáciu nie je jednoduché. Kiná musí mať napríklad zdigitalizovaný zvuk, čo nemá žiadne. Snažíme sa získať peniaze na celý projekt, pretože ak aj získame päťdesiatpercentnú dotáciu, reálne ju dostaneme až po dokončení projektu,“ povedal Peter Ducár, vedúci kina Strojár, ktorý o divákov nechce prísť. „Dúfame, že do jesene sa nám zdigitalizovať kino podarí. I keď nie v 3D formáte, pretože ten je nákladnejší a Audiovizuálny fond prispieva len na 2D formát,“ povedal.
Pôvodnú premietačku si však plánujú v kine ponechať. „Máme filmový klub Alternatíva, v ktorom premietame aj staršie filmy. Navyše, nie všetky filmy sú zdigitalizované, takže projektory na 35 mm filmový pás ostanú vedľa digitálneho,“ povedal.
Vrútky nepremietajú, zmena je otázna
Vrútocké kino 1. máj pre neefektívnosť a vysoké prevádzkové náklady už dva roky nepremieta. Kino sa nachádza v budove bývalého Robotníckeho domu z roku 1925. Budova i sála mala prejsť rekonštrukciou. V roku 2009 bol projekt na ministerstve úspešný, no pre nedostatok prostriedkov prerušený. Vedúci odboru kultúry Juraj Gorilák uviedol, že projekt sa pripravoval pred niekoľkými rokmi, keď o potrebe digitalizácie sa v projekte neuvažovalo. Kinosálu mesto prenajíma, no či sa v nej bude i digitálne premietať, je vzhľadom na okolnosti otázne.
Moskva je teraz schopná existovať
Martinské kino Moskva si zabezpečilo financovanie digitalizácie formou lízingu, pretože mesto na túto modernizáciu vlastné zdroje nenašlo. Za viac ako 150 tisíc eur od januára minulého roka premieta v 2D i 3D formáte. „Neposudzoval by som danú problematiku len podľa návštevnosti. Pre nás je dôležité, že sme schopní existovať,“ povedal konateľ Rudolf Kollár.