o zväzu.
Pred začiatkom sezóny aj v Turci rezonovala vo futbalovom hnutí reorganizácia súťaží. Nakoniec, vy ste boli jej iniciátorom. Prečo?
- Stredoslovenský futbalový zväz nesúhlasil s takou štruktúrou súťaží, ako ju poznáme dnes. Bolo preto našou morálnou povinnosťou, aby sme inicioval diskusiu o reorganizácií jednotlivých líg. Zvlášť po tom, čo sa viaceré futbalové kluby dostali do vážnych ekonomických ťažkostí. Pred dvomi - tromi rokmi neboli režijné náklady až takým problémom, no po drastickom zdražení pohonných hmôt sa situácia zásadne zmenila. Kluby minú na cestovanie za zápasmi obrovské peniaze, ktoré im potom chýbajú na iné, nemenej dôležité veci. Jednoducho, výjazdy za súpermi ich ekonomicky ničia. Navyše, čas ukázal, že za kvalitnými súpermi nemusia jazdiť napríklad do Trebišova, keď podobného nájdu aj vo svojom regióne alebo kraji.
Aký model súťaží navrhujete?
- Číslami by sa to dalo vyjadriť 1+1+3. Najvyššou celoštátnou súťažou s dvanástimi účastníkmi by bola Corgoň liga alebo ak chcete I. liga. Aj druhá liga by bola celoštátna a hralo by v nej šestnásť, možno osemnásť mužstiev. Obidve tieto súťaže by tak ako doteraz riadila Únia ligových klubov. Tretie ligy, ktoré by riadili regióny, by boli tri. Po jednej na západe, u nás v strede a na východe. Uvažovalo sa aj o alternatíve štyroch tretích líg – ďalšou by bola bratislavská, ale pri predpokladanom počte minimálne šestnástich účastníkov by ju mali problém kvalitatívne naplniť.
S akými ohlasmi ste sa stretli?
- Spočiatku sme boli sami, ale časom sa k nám pridali aj ďalšie regióny. Jednoznačne nás podporuje východ a nejakú podporu sme zaregistrovali i na západe.
Kedy padne definitíva?
- Mali sme záujem, aby sa súťaže začali hrať po novom už od najbližšej sezóny. Žiaľ, nepodarilo sa to. Problémom by bolo, aj keď to normy dovoľujú, že by sa o novom modely súťaží rozhodlo v priebehu sezóny, čo sa viacerým nepozdávalo. Uznali sme, že férovejšie bude, keď sa o zmenách rozhodne rok dopredu. Nech je dopredu jasné, aký bude postupový, resp. zostupový kľúč. Reorganizácia súťaží tak pravdepodobne nastane od ročníka 2013/2014. Do 30. marca majú regióny na Slovenský futbalový zväz (SFZ) odovzdať záväzné stanoviská, pričom májová alebo júnová Rada SFZ by priniesla definitívu. Som optimista, verím, že naše návrhy nájdu vo futbalovom hnutí širokú podporu.
Verejnosť dlhší čas s napätím sledovala diskusie o možnej výmene reprezentačného kormidelníka. Prezident SFZ Ján Kováčik sa napokon s Vladimírom Weissom dohodol na predčasnom ukončení zmluvy. Prečo sa tak stalo?
- Veľa sa už okolo tejto problematiky povedalo a myslím si, že radosť z toho, že to až takto ďaleko zašlo, asi nemal nikto. V prvom rade sa na zreteľ brali športové výsledky. Po úspešnom účinkovaní na svetovom šampionáte nedopadla kvalifikácia na majstrovstvá Európy dobre. Cieľ bol postup a ten sa nesplnil. V takýchto situáciách je normálne, že sa povie ako ďalej. Samozrejme, svoju úlohu pri rozviazaní zmluvy zohrali aj iné okolnosti. Napríklad trénerove mediálne úlety, ale v neposlednom rade aj atmosféra, ktorá nastala v spoločnosti po zverejnení výšky jeho kontraktu. Časť verejnosti to veľmi zle niesla. I keď je bežné, že ak chcete mať pri mužstve špičkového odborníka, musíte aj niečo doňho investovať.
Prezident SFZ dostal od Výkonného výboru poverenie rokovať s trénerom Pavlom Vrbom. Brali by ste ho vy osobne za nástupcu Vladimíra Weissa?
- Áno, podporujem túto myšlienku. Pavel Vrba by bol dobrou voľbou. Je to vysostný odborník, za ktorého najvýstižnejšie hovoria jeho výsledky. Či už so Žilinou alebo v súčasnosti s Plzňou. Navyše, Pavel veľmi dobre pozná pomery v našom futbale, pozná prostredie i hráčov. Napriek tomu, že je oficiálne cudzincom, na Slovensku by sa cítil ako doma.
Slovenský futbal vypovedal aj zmluvu so svojim marketingovým partnerom, so spoločnosťou UFA Sports Slovakia. Nebolo to drahé riešenie, veď ste sa museli mimo súdne vyrovnať...
- Odstupné sa síce pohybuje okolo štyroch miliónov eur, ale v konečnom dôsledku je rozviazanie zmluvy pre slovenský futbal výhodné. V spolupráci s UEFA získame za kvalifikačný cyklus viac peňazí. Partnerstvo s UEFA nám minimálne garantuje päť miliónov eur. Opakujem minimálne, reálne to môže byť ešte viac.
Na konferencii Turčianskeho futbalového zväzu ste spomínali aj zámer Poštovej banky investovať do regionálneho futbalu 250 tisíc eur. Budú z tejto pomoci môcť profitovať ak kluby na úrovni regiónov?
- Určite áno. SsFZ by z celkovej sumy mal dostať okolo 70 tisíc eur. V súčasnosti rokujeme o tom, na čo by peniaze mohli ísť. Predstava Poštovej banky je, aby sa peniaze investovali do trvalejších hodnôt. Možno na nákup striedačiek, časomiery, svetelných tabúľ určených na striedanie a podobne. Ale možno to bude aj podpora nejakého pekného turnaja, či iných aktivít podporujúcich a popularizujúcich futbal. Do konca marca budeme mať jasno. Potom vyzveme kluby na predkladanie projektov.