MARTIN. Medzinárodná detská výtvarná prehliadka a výstava Bienále fantázie predstavuje pre všetkých tvorcov, ktorí sa podeň podpísali v horizonte viac ako štyridsiatich rokov, symbolické svetielko. „Mravné posolstvo Bienále fantázie má nadčasový rozmer,“ hovorí autorka a kurátorka projektu Jarmila Kováčová. „Personifikované dobro či zlo, svetlo či temnota, láska alebo nenávisť, múdrosť, ale aj hlúposť... to všetko sú vlastnosti a hodnoty zašifrované do posolstva veľkej časti klasických či autorských rozprávkových príbehov, legiend, mýtov alebo tzv. high fantasy a budú tu nezávisle na ktorejkoľvek dobe, lebo ich tvorcom, nositeľom, ale aj adresátom je človek. Dieťa je pritom citlivým barometrom reality a dokáže veľmi autenticky vo svojej fantázii spracovať tok čo vníma vo svojom okolí. Preto sa ju snažíme v rámci Bienále fantázie motivovať a rozvíjať.“
XX. ročník Bienále fantázie sa zameriava hlavne na tvorbu výstavného prostredia podľa ústrednej myšlienky, ktorou je svetlo. Výsledkom tímovej spolupráce všetkých partnerov projektu má byť vizuálne príťažlivá interaktívna výstava, kde okrem očakávanej originálnej vizuálnej podoby, o ktorú sa postarajú nielen ocenené detské práce, profesionálni výtvarníci (dizajnéri, grafici, scénografovia), ale aj literárne diela, korešpondujúce s ústrednou ideou tohto ročníka Bienále fantázie. Klasické formy ľudovej slovesnosti (rozprávka, pieseň, porekadlo, hry a pod.) tu boli vždy, ale XX. ročník chce ich prítomnosť modifikovať a akcentovať zároveň - od rozprávky po high fantasay.
Prostredie výstavy ocenených detských výtvarných prác sémanticky dotvoria citáty pochádzajúce nielen z klasických rozprávok, ale i súčasných autorských príbehov, plných modernej fantastiky . Za všetky spomenieme J. R. Tolkiena , C.S. Lewisa (Pán prsteňov, Narnia a i.). Sprievodnými podujatiami Bienále fanzázie má byť večerná svetelná show pre veľkých i malých (rodiny s deťmi) v záhrade Turčianskej galérie v Martine, svetelná projekcia na budovu galérie, vernisáž výstavy z diel vytvorených na rodinných workshopoch (rodič –dieťa) a podobne. Na prezentácii budú okrem iných spolupracovať scénografi Jozef Ciller, Tom Ciller, Peter Klaudíny m., ďalej grafik Ivan Bílý, básnik a literárny publicista Igor Válek.