Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Pri fyzikálnych pokusoch rozosmieva deti

Ivan Šabo učí fyziku viac ako pol storočia. Do centra fyziky na Gymnáziu Viliama Paulínyho –Tótha za ním chodia deti z celého Slovenska. Vedie tu i hvezdáreň a priznáva, že verí i na mimozemšťanov.

Ivan Šabo. Bol prvým triednym učiteľom na vrútockom gymnáziu. Na martinskom je fyzikárom, vedie hvezdáreň a školskú foto kroniku.Ivan Šabo. Bol prvým triednym učiteľom na vrútockom gymnáziu. Na martinskom je fyzikárom, vedie hvezdáreň a školskú foto kroniku. (Zdroj: ARCHÍV MY - TN)

Ivan Šabo učí fyziku viac ako pol storočia. Do centra fyziky na Gymnáziu Viliama Paulínyho – Tótha za ním chodia deti z celého Slovenska. Vedie tu i hvezdáreň a priznáva, že verí i na mimozemšťanov.

Má dnešná generácia ešte záujem o predmet ako je fyzika? Bol v minulosti väčší alebo menší?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Záujem o fyziku je stále rovnaký, ale v minulosti sa k nej pristupovalo inak. Snažili sa deti naučiť čo najviac, pričom sa nebral ohľad na hravé vzdelávanie. Študenti mávali sedem hodín fyziky do týždňa, teraz majú len dve až tri. Preto robíme fyzikálnu „šou“. Napríklad dnes príde skupina z Popradu. Akurát chystám pomôcky k téme kmitavého pohybu. Potom budem dve hodiny predvádzať pokusy, ale tak, aby sa všetci rehotali, smiali, zapájali do experimentov. Ukazujeme im tú druhú, zábavnejšiu stránku fyziky. Máme také pomôcky, ktoré v škole na bežnej hodine nemôžu vidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdu sa žiaci, ktorých fyzika nadmieru zaujíma a chcú pokračovať v jej štúdiu?

- Áno, nájdu a veľa.

Aké rôzne krúžky a činnosti vediete? Čo na krúžkoch robia deti?

- Na úvod treba povedať, že my nepracujeme len pre Gymnázium Viliama Paulinyho - Tótha. Napríklad, máme tu aj diplom od Jagelku z osemročného gymnázia v Martine. Zúčastnil sa olympiády v Iraku ako reprezentant Slovenska a umiestnil sa na dobrom mieste. Môžu sem prísť všetci, ktorí majú záujem o fyziku, astronómiu, či fotografovanie.

Máme tu Centrum popularizácie fyziky, ale to nie je krúžok. Ide o experimenty pre žiakov z materských, základných či stredných škôl. Ročne sa tu vystrieda okolo dve tisíc návštevníkov. Do tohto čísla spadá aj návštevnosť astronomickej pozorovateľne M. R. Štefánika. Zajtra prídu dve triedy z jednej martinskej materskej školy. Tiež im budem predvádzať rôzne pokusy prispôsobené ich veku. Vtedy spievame piesne, maľujeme, hrá sa na gitare...Máme tu aj astronomický krúžok Gemma, ktorému sa venuje kolegyňa Mária Kuková. Vedie ho veľmi hravo, a preto je oň veľký záujem. Vymýšľa množstvo hier, berie deti na výlety, tábory, minule boli v Čremošnom alebo pozorujú oblohu.

SkryťVypnúť reklamu

Vediem aj fotografický krúžok. Jeho súčasťou je fotokomora. Kto si donesie film, môže si tu vlastnoručne vyvolať čierno-biele fotografie.

Zaujíma sa o pozorovanie vesmíru aj verejnosť?

- Áno, pre nich je prístup do astronomickej pozorovateľne vo štvrtky. Normálne chodí okolo

päť až desať ľudí. Pamätám sa, že počas zatmenia Slnka tu bolo vyše tristo návštevníkov, a keď bol viditeľný Mars, tak rada bola až na schodoch. Avšak, fungujeme len trinásť rokov. Mnohí ani len nevedia, že sa tu nachádza astronomická pozorovateľňa. Ale pomaly sa to rozbieha, nemôžem sa sťažovať.

Dostali ste aj nejaké financie na zlepšenie technológie?

- My sme jediní na Slovensku a Česku, čo fungujeme na báze školstva. Všetky financie a pomôcky si musíme zháňať sami. Nepatríme ministerstvu kultúry ako ostatné astronomické zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sú najlepšie podmienky na pozorovanie?

- Najlepšie sa pozoruje vesmír, keď je čistá obloha, čo je v Martine len zriedka, pretože sa nachádzame v kotline. Cez deň pozorujeme slnečné škvrny. Vtedy sa robia merania pohybu Slnka. Ale žiaci majú radšej pozorovanie hviezd v noci.

Objavili ste počas pozorovania nejaké neznáme vesmírne teleso?

- Ja som fyzik, astronómia je len môj koníček. To by som musel poznať úplne všetky známe telesá. A nemáme na to ani techniku. Občas pozorujeme zaujímavé útvary. Prelietava okolo medzinárodná sonda ISS. Sledujeme aj družice či lietadlá. Ale to nie je nič mimoriadne.

Všetky súhvezdia nevidno z jedného miesta. Aké vidno z Martina?

- Súhvezdí je osemdesiatosem. Z toho na severnej pologuli, čiže aj z Martina, ich vidno približne päťdesiat. Keďže sa to všetko otáča okolo polárky, o 8. hodine večer ich vidno asi tridsať. Ale už o deviatej časť z nich zapadne a objavia sa nové. Teda v rámci 24 hodín, by sa vystriedalo všetkých päťdesiat. Lenže niektoré z nich sú cez deň, a preto ich nevidíme. Počas zimy možno vidieť krásne súhvezdia s jasnými hviezdami ako Orion, Blíženci, Veľký pes. V lete je to chudobnejšie.

Ako sa pri ich určovaní nepomýliť?

- Najjednoduchší spôsob je pomocou otáčavej mapky so súhvezdiami. Pričom nekontrolujete len súhvezdia, ale aj ich okolie. Potom musí do obrázku všetko zapadnúť. Máme aj špeciálne laserové ukazovátka na pomoc pri určovaní. Zaujímavosťou je, že každé zo súhvezdí má aj vlastnú bájku, ktoré tiež rozprávame.

Viete niečo vyveštiť z hviezd?

- Na toto sa ma pýtajú viacerí návštevníci. Ale astrológia nie je veda, to nemá nič spoločné s hviezdami. Tie sú pôvodne považované za pevné body, ale v skutočnosti svoju polohu menia. Hviezdy už dávno nie sú na tých miestach, keď astrológia vznikala. Takže horoskopy nie sú až také pravdivé.

Čo hovoríte na teórie o konci sveta?

- Podľa astronómov si to vymyslela skupina ľudí, ktorá chce niečím vyniknúť. Istý Američan predpovedal koniec svetaminulý rok a nič sa nestalo. Hoci spôsobil na svete ujmu veľa ľuďom, nikto ho za nepravdivé výroky nepotrestal. V skutočnosti sa nie je čoho báť. I keď je tu určitá možnosť... Zem aj Slnko pôsobia ako magnet. Pred týždňom Slnko vyžarovalo väčšie množstvo ionizovaných častíc. Hovorili, že to môže poškodiť našu Zem. Boli toho plné médiá. Lenže Slnko nás každý deň bombarduje týmito časticami. Na to má Zem ochranný štít. Druhá vec je, že Slnko má magnetický pól sever a juh, ktoré sa približne každých dvanásť rokov otáčajú. Prostredníctvom tohto zdôvodňovali, že sa zmení polarita Slnka, čo spôsobí zmenu polarity Zeme, a dôsledkom toho nastane katastrofa. Ale polarita Zeme sa stále mení. To ani nezbadáte. Len magnetická strelka začne ukazovať opačne.

Ešte jedna vec. V slnečnej sústave sa nachádza vyše 100 tisíc kameňov, planétok. Myslím, že každý deň tri tisíc ton z nich dopadne na Zem. Ale oni zhoria v atmosfére. Mohlo by sa teoreticky stať, že sa zrazíme s nejakým telesom. Avšak momentálne je vesmír tak sledovaný, že by sme to dlho dopredu vedeli. Jedine, keby nejaká častica letela priamo od Slnka. Vtedy to zariadenia nezaregistrujú. Ale aj tak je málo pravdepodobné, že by k nám doletela. Slnko je tak hmotné teleso, že by to pritiahlo.

Existuje podľa vás planéta, okrem Zeme, na ktorej je život?

- Neverím, že medzi miliónmi a miliardami telies vo vesmíre, by neexistoval ekvivalent našej situácie. Pod pojmom život sa rozumejú aj malé baktérie. Zatiaľ sa uvažuje, že by aj v slnečnej sústave mohli byť dve telesá. Priamo planéty nie. Ale mesiac Saturna – Titan a mesiac Jupitera – Európa, majú vhodné podmienky pre život. Je tam ľad aj atmosféra. Teda voda a kyslík. Dokázať, že je tam život je zrejme len otázka času.

A čo mimozemšťania?

- Verím aj v nich.

Sú podľa vás dobrí alebo zlí?

- Ak im my neublížime, nemajú byť prečo zlí. Určite vedia, čo robíme a sledujú nás. Viem, že to by astronóm tvrdiť nemal, ale to je môj názor.

Myslíte, že robia kruhy v obilí?

- To nie. Je to aj dokázané a nafotené. Sú síce pekné, len škoda obilia. Mám knihu, kde sa píše o útvaroch, ktoré si nevieme vysvetliť. Niečo ako kruhy v obilí, ale veľkorozmerné. V Peru a iných častiach Južnej Ameriky boli nafotené z lietadiel kresby v kilometrovej rozlohe.

Venujete sa aj fotografovaniu, čo najradšej fotíte?

- Najradšej zachytávam extrémy prírody. Cez víkend som bol na Lysci. A fotiť to slnko, sneh je niečo úžasné. Rád mám aj makrofotografiu, čiže malinké predmety enormne zväčšené.

Baví vás fotiť aj žiakov tried?

- To sa robí pre kroniku a históriu, veď Gymnázium Viliama-Paulinyho Tótha v Martine oslavuje tohto roka 145. výročie, a preto by malo mať veľmi dobrý archív. Žiaľ, nepodarí sa mi to, lebo jeden z bývalých riaditeľov ho zničil, keď odchádzal. Teraz si vytváram súkromný. Fotím aj do školskej ročenky, každý rok vznikne nový astronomický a fyzikálny album. Už ich mám trinásť.

Váš obľúbený predmet bol zrejme fyzika a neobľúbený?

- Jednoznačne jazyky. Keď si zapamätám desať slovíčok a pribudne jedenáste, tak prvé zabudnem. Ruština či francúzština mi nešli.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 2. Know-how študenta: Zažiť, získať prax a spoznať svet.
 3. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 4. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 5. Univerzita Komenského v Bratislave: Výzva prijatá!
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Jediná slovenská univerzita s akreditáciou AACSB
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 2. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 3. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 4. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 5. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 6. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 7. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 8. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 26 067
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 462
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 822
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 588
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 678
 6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 030
 7. Jediná slovenská univerzita s akreditáciou AACSB 1 817
 8. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 669

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Trochu humoru, potrebujeme, dobre?
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu.
 3. Blanka Ulaherová: Byť mačkou v Istanbule
 4. Ján Škerko: Terorista Putin, kúrenie v krbe, výdavky na vojnu a ...
 5. Helena Michlíková: On to nevie ?
 6. Robert Štepaník: diel 78 - rubrika: moje najhranejšie (v septembri 2022) - časť 1
 7. Štefan Vidlár: Aj my
 8. Julius Kravjar: Akademické podvody netreba podceňovať
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 862
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 552
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 061
 4. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 486
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 856
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 3 747
 7. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 681
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 533
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Boris Saitz pomohol tímu štyrmi gólmi.

Na Záhorí sa v sobotu diali veci.


11 h
Členom JDS v Kláštore pod Znievom prezentuje nové tituly vedúca miestnej knižnice Eva Dovičáková.

V Slovenskom Pravne cestu spevňuje oporný múr a v Turčianskych Tepliciach pomohli ľuďom v núdzi.


12 h
Premiéry rozprávky Odvážne dobrodružstvo mali veľký úspech.

Redakcia MY Turiec v spolupráci so Žabokreckým ochotníckym divadlom pripravuje jedinečné podujatie.


26. nov
Tenorista Vladimír Šlepec.

Vladimír Šlepec žije v Rakúsku, no cíti, že je potrebné venovať sa vážnej hudbe aj doma.


26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Podmienky sú podľa nich otrocké.


24. nov

Polícia vyhlásila pátranie po 32-ročnom mužovi.


25. nov

Podujatie na Mierovom a Štúrovom námestí pripravilo mesto po dvojročnej prestávke.


TASR 26. nov

Chce motivovať aj ďalších.


25. nov

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Trochu humoru, potrebujeme, dobre?
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu.
 3. Blanka Ulaherová: Byť mačkou v Istanbule
 4. Ján Škerko: Terorista Putin, kúrenie v krbe, výdavky na vojnu a ...
 5. Helena Michlíková: On to nevie ?
 6. Robert Štepaník: diel 78 - rubrika: moje najhranejšie (v septembri 2022) - časť 1
 7. Štefan Vidlár: Aj my
 8. Julius Kravjar: Akademické podvody netreba podceňovať
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 862
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 552
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 061
 4. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 486
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 856
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 3 747
 7. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 681
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 533
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929

Už ste čítali?