MARTIN. Na úvod otázka. Ba vlastne dve. Viete, ktorá je najvydávanejšia slovenská kniha našej doterajšej bohatej knižnej kultúry? A ktorá kniha s atribútmi slovacity dosiahla najväčší počet vydaní?
Odpoveď na obidve otázky je iba jedna: Cithara Sanctorum, u nás všeobecnejšie známa a vnímaná pod menom Tranovského kancionál. O jej zrod sa postaral významný predstaviteľ slovenskej barokovej literatúry a evanjelický farár Juraj Tranovský v Levoči v roku 1636, keď pod „strechu“ spomínaného spevníka hlbokej viery, neobyčajnej duchovnej sily a básnickej krásy zároveň sústredil 414 piesní. Týmto činom zreteľne vyznačil piesňový model evanjelických služieb Božích, ktorý pretrváva od daného roku v hlbinách času až dodnes.
Aktuálne výsledky podrobného a dlhodobého vedeckého bádania a editorskej prípravy v predmetnom cieli ponúka SNK v Martine v podobe Bibliografie Cithary sanctorum. Jej Sekcia dejín knižnej kultúry (vedená E. Augustinovou, ktorá je zároveň finálnou autorkou knihy) tak splnila ďalší náročný cieľ stojaci na ceste výskumu dejín knižnej kultúry u nás, opierajúc sa o výsledky mnohoročnej práce viacerých odborníkov (za všetkých treba spomenúť aspoň Miloša Kovačku), široko postavený výskum, ale aj zrealizované možnosti osobného štúdia historických fondov v archívoch pamäťových inštitúcií na Slovensku i v susednej Budapešti.
Práve s tým totiž úzko korešpondovala zvolená pracovná metóda de visu, čo znamená, že každý bibliografický záznam bol vyhotovený s knihou v ruke... Treba pripomenúť, že štruktúra bibliografie je daná jej špecifickým obsahom a tvorí ju úvod, metodická poznámka, výkladový aparát, bibliograficko-popisné časti, registre a resumé. Bohatú obrazovú prílohu, obsahujúcu typy hodnotných celostránkových ilustrácií (s uvedením tlačiara, vydavateľa, kníhkupca atď.), otvára banskobystrické vydanie J. J. Tumlera z roku 1788 a J. Štefaniho z roku 1802.
Spomínaná bibliografia predstavuje dôležité obohatenie pohľadu i hmatateľný príspevok do pomyselného „regálu“ dejín slovenskej knižnej kultúry a vďaka nej môžeme potvrdiť a hovoriť o 215 vydaniach najvydávanejšej, všetky atribúty slovacity zahrňujúcej „veľknihy“. „V 17. storočí vyšlo 12, v 18. storočí 49, v 19. storočí 105 a v 20. storočí 49. vydaní,“ sumarizuje v úvode potrebnej bibliografie Eva Augustinová a erudovane tak pozýva na stretnutie s významným celkom slovenskej histórie.
Autor: Igor Válek