Minulý rok bol na snehové zrážky chudobný, lavín padlo menej. Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie tvrdí, že v sezóne 2010/2011 nezaznamenali žiadnu väčšiu lavínu. Spozorovali len menšie snehové splazy. Štatistiku na tento rok zatiaľ nemá stredisko uzavretú.
Najväčšia bola v Nízkych Tatrách
Tohto roku je snehu na horách podstatne viac. Priebeh teplôt a zrážok sa postarali o to, že snehová prikrývka je pomerne dobre stabilizovaná. „Väčšie lavíny sa vyskytli najmä tesne po intenzívnejšom snežení a pri väčšom oteplení. Tohto roku bola našťastie iba jedna lavínová akcia, aj to v Nízkych Tatrách v oblasti Školského žľabu. Českí lyžiar utrhol prevej, čím sa uvoľnila menšia lavína, ktorá ho strhla. Našťastie sa mu podarilo ostať na povrchu lavíny a vyviazol bez zranení,“ povedal Jozef Richnavský.
Väčšie lavíny boli zaznamenané aj v našich Fatrách, väčšinou ale nepadli na turčiansku stranu. Tradične najviac lavín podľa Jozefa Richnavského bolo zaznamenaných v oblasti Krížnej. Smerom na turčiansku stranu boli v januári pozorované menšie základové lavíny z Borišova a Ploskej smerom do Hornoborišovskej doliny.
Pukliny sú na každom strmom svahu
V polovici januára bol na oblasť Malej a Veľkej Fatry vyhlásený 4. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice lavínového nebezpečenstva. Za päť dní sneženia napadlo od 50 do 100 cm nového snehu. „Medzi 18. a 19. januárom sme tam zaznamenali dve väčšie lavíny. Do konca januára bolo lavínové odtrhy vidno aj na Stohu a hlásené sme mali aj odtrhy zo Suchého. Presný počet sa dá určiť iba veľmi ťažko. Lavínové pukliny sa nachádzali takmer na každom strmšom svahu. Avšak iba niektoré sa rozvinuli až do lavíny,“ uviedol Jozef Richnavský.
Východ a juh Fatier je najhorší
„Severný a severozápadný vietor previal väčšinu tohto snehu na záveterné svahy, najmä do juhovýchodných a južných žľabov, kde sa vytvorili nebezpečné snehové dosky a vankúše. Aj preto je juhovýchodná a južná strana Veľkej Fatry smerom na Liptov a Banskú Bystricu z hľadiska výskytu lavín nebezpečnejšia,“ zhodnotil Jozef Richnavský.
Podobnú situáciu zaznamenalo Stredisko lavínovej prevencie aj v Malej Fatre. Niektoré juhovýchodné a južné svahy Malej Fatry však zasahujú práve do Turčianskej kotliny. „Ide najmä o svahy zo Suchého smerom do Sučianskej doliny, Malého Kriváňa a Veľkého Kriváňa. Môžeme tam zaradiť aj Šútovskú dolinu, do ktorej ústia nebezpečné svahy zo Stohu, Chlebu a Poludňového grúňa,“ vymenoval.
V tomto čase stredisko na týchto svahoch zaznamenalo viacero lavín, pričom išlo najmä o základové lavíny, pri ktorých došlo k uvoľneniu celého profilu snehovej pokrývky. Väčšie lavíny zaznamenali najmä z Veľkého Kriváňa smerom do doliny Studenec.
Odtrh na Suchom vznikol po jednej z najväčších lavín. Je vysoký 2,8 metra. foto: Robert Tomčík