dil Igor Válek, hovorca a kultúrny manažér SNK v Martine.
– Máte pravdu, ide o Týždeň slovenských knižníc (TSK), širokospektrálne podujatie, za ktorého organizovaním stojí Slovenská asociácia knižníc, Spolok slovenských knihovníkov a SNK v Martine. V tomto roku sa bude konať už po trinástykrát v dňoch 26. 3. až 1. 4. Tento týždeň knižnice na Slovensku opäť dokážu, že sú i modernými inštitúciami, ktoré majú dôležitý podiel na spoločenskom rozvoji celého Slovenska. Veď sú to práve knižnice a ich zamestnanci, ktorí ponúkajú veľa zaujímavého, nového, poučného i zábavného. Aj preto je hlavným mottom týždňa opäť slogan Knižnice pre všetkých.
Čo čaká návštevníkov, čitateľov a používateľov bohatého spektra ponúkaných služieb v Slovenskej národnej knižnici v Martine?
– Skutočnosť, že uvedený slogan je zároveň i reálnym faktom si môže overiť každý, kto zavíta do sídelnej budovy SNK na Hostihore i do historickej prvej budovy MS, dnes sídla Slovenského národného literárneho múzea (SNLM) – SNK v centre mesta. Obe návštevníkom ponúknu pestrý a hodnotný program. Hneď v pondelok 26. marca o desiatej hodine spojenou vernisážou otvoríme TSK i trojicu zaujímavých výstav. Prvou je projekt Zahraničná Matica slovenská s podtitulom Odkaz J. C. Hronského. Slovenské knižnice v zahraničí je zas výstava, ktorá predstaví slovenské knižnice, resp. knižnice so slovacikálnymi fondmi v štátoch, kde sú Slováci uznaní ako národnostná menšina. Do tretice pôjde o prezentáciu fotografických techník na archívnych fotografiách Od dagerotypu po digitálnu fotografiu. Od utorka 27. 3. sa program rozbieha i v SNLM. Tu je, okrem stálej expozície slovenskej literatúry, pripravená po celý týždeň prehliadka výstavy výtvarných prác žiakov ZUŠ Frica Kafendu vo Vrútkach Vysnívaný svet a k 200. výročiu narodenia kňaza, spisovateľa a národného činovníka Jonáša Záborského premietanie filmov vychádzajúcich z jeho diel Najdúch, resp. Frndolína. Pripomíname návštevníkom, že sa dopredu treba objednať. V stredu 28. marca poobede príde na rad beseda i vernisáž olejomalieb slovinsko-slovenského projektu opäť na Hostihore. Štvrtok 29. marca bude patriť knihe: doobeda detskej v podaní viacerých detských autorov a ilustrátorov (napr. M. Horecký a J. Vrabec); poobede literatúre faktu, renomovanej autorskej dvojici J. Čomaj T. Winkler a ich novým knihám...
SNK je najväčšia a najvýznamnejšia národná a vedecká knižnica na Slovensku, ako sa to premietne do programu TSK?
- SNK sa už takmer 190 rokov stará o diela dokumentujúce minulý i súčasný vývin národa. Získava, spracúva, ochraňuje a sprístupňuje dedičstvo predkov, je depozitom skvostov našej kultúry. Ako národná knižnica je v súčasnosti i modernou vedeckou, kultúrnou, informačnou a vzdelávacou inštitúciou. Aj preto návštevníci počas týždňa môžu vidieť prácu na jej odborných pracoviskách, napríklad ukážky reštaurovania dokumentov, prezentácie ich spracovania, ale aj najmodernejší trend - digitalizáciu. Vo vestibule SNK na Hostihore nájdu stánok, kde každý deň získajú informácie, katalóg vydaných titulov, kalendáre a budú mať možnosť prihlásiť sa na prehliadky. Mimochodom, SNK aj v tomto roku ponúka odpustenie poplatkov pri registrácii čitateľov a sankčných poplatkov, bezplatné poskytovanie medziknižničných výpožičných služieb atď. Samozrejme, na všetky podujatia v rámci TSK je vstup bezplatný a všetkých srdečne pozývame. Verte, oplatí sa prísť.
Autor: IRENA HERICHOVÁ