MARTIN. Mesto v minulom roku splatilo desaťročný úver vo výške 5,6 milióna eur a keďže Martin patrí medzi najmenej zadlžené mestá na Slovensku, chce si zobrať nový úver. Martinčania preto v historicky prvom elektronickom prieskume verejnej mienky radnici a poslancom radili, či treba dobudovať cyklistické trasy, opraviť historickú budovu bývalej advokátskej komory (dnes sídlo CVČ Kamarát), zrekonštruovať Vajanského námestie, dokončiť pešiu zónu na Kmeťovej ulici smerom k sídlu Slovenského národného múzea, postaviť dom smútku alebo vybudovať denný stacionár pre seniorov. Vybrali si dobudovanie cyklotrás. Aj keď výsledok nie je pre poslancov právne záväzný, radnica očakáva, že ho budú brať ako záväzok morálny.
Hlasovacie miestnosti prieskumu verejnej mienky umiestnilo mesto hneď vedľa volebných miestností. Martinčania v nich hlasovali elektronicky priamo cez pripravený notebook jednoduchým odkliknutím vybranej investičnej akcie. Už od štvrtka ale mohli hlasovať aj priamo z domu cez internet, ak sa vopred zaregistrovali a dostali prístupový kód. V obidvoch typoch prieskumu si Martinčania vybrali cyklotrasy (39,5 percenta) pred vybudovaním denného stacionára pre seniorov (27 percent hlasujúcich),rekonštrukciou Vajanského námestia (15,48 percenta), vybudovaním domu smútku (8,41 percenta), rekonštrukciou Ulice A. Kmeťa – východ (5,44 percenta) a obnovou historickej budovy bývalej advokátskej komory (3,57 percenta). Spolu z počtu 47 285 voličov v elektronickom referende – cez internet alebo v miestnosti pre prieskum, hlasovalo 4 982 Martinčanov, čo je 10,54 percenta.
Organizovaním referenda v deň parlamentných volieb mesto ušetrilo vyše päťtisíc eur, prieskum tak vyjde Martin len na dvetisíc eur. Dátum volieb bol zvolený zámerne, radnica predpokladala, že takto sa elektronického prieskumu zúčastní viac občanov ako keby bol v samostatnom termíne. Martin má uzatvorenú zmluvu o bezplatnej realizácii pilotného elektronického prieskumu verejnej mienky so spoločnosťou Centire, musí ale znášať operatívne náklady na vykonanie prieskumu.
V Turci išlo už o druhý elektronický prieskum verejnej mienky. Prvenstvo má mesto Turčianske Teplice, a to nielen v regióne, ale aj na Slovensku. V kúpeľnom meste sa na hlasovaní v októbri minulého roka zúčastnilo necelých deväť percent osôb oprávnených hlasovať. Tepličania sa tiež vyjadrovali o investičných akciách mesta, ale aj o alternatívach trasovania rýchlostnej cesty R3.