Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Príbeh Hadvigy I: Obyvatelia odišli, po nich prišli veľké rabovačky

Plukovník vo výslužbe Peter Štencel, jeden z posledných rodákov z Hadvigy, rozširuje a bohato dopĺňa informácie z článku, ktorý sme uverejnili v decembri, o zaniknutej obci.

Kúsok súčasnosti. Z pôvodných domov ostalo len zopár. Pribúdajú celkom nové chalupy.Kúsok súčasnosti. Z pôvodných domov ostalo len zopár. Pribúdajú celkom nové chalupy. (Zdroj: M. Dírerová)

Na prelome februára a marca roku 1945 odišla podstatná časť obyvateľov vtedajšej obce Hadviga do Nemecka. Evakuáciu riadila Nemecká správa v bývalom Nemeckom, dnes Nitrianskom Pravne.

Prečo sa občania Hadvigy rozhodli emigrovať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


O Hadvige sa hovorí, že vznikla príchodom nemeckých kolonistov na pozvanie uhorského kráľa. Vyklčovali lesy, pálili drevené uhlie a živili sa tiež poľnohospodárstvom. Názov obce vznikol údajne podľa mena šľachtičnej, manželky Wladislava Jagelovského , ktorá sa volala Hedviga a ktorá s manželom a sprievodom údajne navštívili nových kolonistov nielen v Hadvige. Napríklad obec Jasenovo miestni Nemci volali Keiserhoj. Z toho mi vyplýva, že časť vtedajších kolonistov prišla aj z vtedajších poľských Sudet.

Menšiny boli utláčané viac ako Slováci

SkryťVypnúť reklamu

Rodiny sa rozrastali, obyvateľov pribúdalo a skromné políčka vo vrchoch sa delili na menšie a menšie pásiky. Raz prišiel čas, že už to na obživu obyvateľov nestačilo a museli si privyrobiť sezónnymi prácami na území terajšieho Turca, chodili na žatvu aj do Maďarska. Mnohé dievčence a ženy slúžili ako slúžky v bohatých slovenských gazdovských a židovských rodinách, mnohí chlapci ako paholci u bohatých gazdov v dedinách Turca. Tak ako boli Slováci za monarchie utláčaní po všetkých stránkach Maďarmi, násobene boli utláčané národnostné menšiny. Po skončení prvej svetovej vojny a za prvej ČSR sa situácia pre Slovákov zlepšila a tiež aj pre národnostnú menšinu Karpatských Nemcov.


Z Hadvigy za prácou do Nemecka

V obci bola obecná škola. Za monarchie sa tam moja stará mama učila po maďarsky. Za prvej ČSR už mama po nemecky. Ja som sa učil v Slovenskom Pravne po slovensky, moje deti na Morave, kde som pracovne pôsobil ja, po česky. Aj taký býva osud ľudí.... Vrátim sa však k Hadvige.
Po vzniku ČSR prišla prvá svetová hospodárska kríza. Menšiny išli z práce ako prvé. Vznikla hladová dolina. Práce bolo na Slovensku veľmi málo. Neostávalo nič iné ako začať chodiť na sezónne práce do Nemecka. Jazyk bol príbuzný a Nemecko stratilo v prvej vojne veľa ľudí.
Robilo sa u bohatých gazdov v poľnohospodárstve, hlavne v rastlinnej výrobe. Časť peňazí posielali ľudia domov, aby mali ostatní v rodine z čoho žiť. Žili skromne, sporili si a peniažky si ukladali do banky vo vtedajšom Nemeckom Pravne. Rodičia prikupovali políčka, začali sa stavať nové drevené aj murované domčeky. Obec si postavila kostol a kultúrny dom.

SkryťVypnúť reklamu

V škole sa učili pochodovať

Po začatí hospodárskej krízy sa v Nemecku dostal k moci Adolf Hitler. Začal získavať v štátoch strednej a východnej Európy nemecké menšiny ako "piate kolóny". Fašistickú a nacistickú ideológiu rozširoval v školách cez nemeckých učiteľov.

Aj v Hadvige sme mali pána učiteľa, ktorý bol veľmi aktívny nacista. Školáci sa museli učiť pochodovať, spievať nacistické piesne, chodil s nimi do Nemeckého Pravna, kde kričali a vyháňali Židov z domova.

Aj v Hadvige bola židovská rodina typického priezviska Kohn. V najhorších časoch im pomohol môj starý otec tým, že odkúpil od nich nejaké políčka a za tie peniaze mohli ujsť. Podarilo sa im to. Po vojne starého otca navštívila ich dcéra. Ale u miestnych nacistov a agilných Nemcov si to starký veľmi pokazil. Nemali ho za čistého Nemca už preto, lebo jeho mama bola Slovenka z Oravy, preto mu tie políčka nedovolili zaknihovať. Zobrali mu ich a vzali do majetku obce. Mohlo to skončiť aj horšie.

SkryťVypnúť reklamu

Počas vojny mužov z Hadvigy zaradili do protipartizánskych nemeckých jednotiek, čo rozhodlo o osude tejto menšiny po oslobodení.

Pri protipartizánskych akciách boli vypálené mnohé dediny, vyvražďovaní ich obyvatelia. Partizáni na to recipročne povraždili mužov a chlapcov zo Skleného. Ako reagovali v nemeckých dedinách? Vytvorili si a vyzbrojili domobranu civilov pred útokmi partizánov. Logické. Nemecké orgány organizovali odsun detí z Hadvigy do Sudet v Protektoráte. Bolo to dobrovoľné.

Nechceli vraždiť svojich krajanov

Na cintoríne v Slovenskom Pravne sú pri vchode tri nemecké hroby. Dva z nich patria chlapcom, ktorých chytili práve domobranci z Hadvigy a odovzdali ich Nemcom. Popravili ich, lebo nechceli vraždiť svojich krajanov. V treťom hrobe odpočíva chlapec z nemeckej dediny na hornej Nitre, ktorý sa rozhodol dezertovať. Avšak jednotka Wehrmachtu, ktorá táborila v Slovenskom Pravne na Štepnici pri základnej škole, ho chytila a popravila. Toto všetko a aj strašenie občanov Hadvigy pánom učiteľom o zverstvách páchaných Rusmi na civiloch Nemcoch a na ženách spôsobilo, že sa po nariadení nemeckých správnych orgánov vo vtedajšom Nemeckom Pravne väčšina občanov rozhodla emigrovať ešte pred príchodom frontu.


Železničiari ich pripravili o batožinu

Obyvatelia si najali gazdov s konskými povozmi zo Slovenského Pravna a s batohmi, perinami a proviantom sa nechali odviesť do bývalého Nemeckého Pravna, odkiaľ bol organizovaný železničný transport do Nemecka. So sebou si zobrali príručnú batožinu a periny a ďalšie veci dali do pripojených nákladných vagónov. Slovenskí železničiari potajomky nákladné vagóny odpojili a občania Hadvigy odišli do emigrácie len s plecniakmi. Tam ich potom volali "Die Ruksackdeutshe".

Po odchode prišla akcia zlatokopov

Na druhý alebo tretí deň, čo odišla väčšina obyvateľov, prišli nemeckí vojaci a civilisti z Nemeckého Pravna, Gajdľa (dnes Kľačno) a odvádzali dobytok z maštalí pre potrebu stravovania Wehrmachtu. Zobrali ho aj tým, ktorí zostávali. Starkému zobrali dve kravy, a to bez náhrady.
Mnoho domov zostalo prázdnych, ale s vybavením, špajze boli plné potravín, pivnice zemiakov, sýpky obilia.
Prví nabehli na rabovačku miestni Rómovia. Ako ospravedlnenie uvádzali, že za to predsa bojovali. Začali akcie "zlatokopov" z okolitých dedín.
Hadvigu museli strážiť vojaci Wehrmachtu, ktorí ale po príchode frontu odišli.

Rabovačky trvali do oslobodenia

A vtedy sa to začalo. Rabovačky, rozoberanie celých domov a ich odvoz. To trvalo do oslobodenia. Ešte ani potom nemalo tých pár rodín v Hadvige pokoj. Prišli partizáni, ktorí sa predtým báli do dediny strčiť nos, v noci pod zbraňami vytiahli obyvateľov domov von, prehľadali ich, zobrali všetky peniaze, cennosti, prehľadali domy. Kradli, rabovali. Snažili sa rozprávať lámane ruštinou, ale niekoľkých ľudia spoznali. Moja nebohá teta povedala, že najhorší bol nejaký ryšavý krčmár. Darmo som chcel bližšie údaje o ňom. Nedala. Zobrala si to do hrobu.

Rodine strýka môjho otca prišiel pred koncom vojny jeden gardista odviesť poslednú kravu. Videli ju v jednom dvore pri dnešnom práči v Slovenskom Pravne. Nepatril však tomuto gardistovi...

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 34 505
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 418
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 822
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 370
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 312
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 121
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 625
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 252

Blogy SME

  1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
  2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
  5. Silvia Valkovič: Na svitaní
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 563
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 721
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 480
  4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 860
  5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 358
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 751
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 202
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 743
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prvé semifinále vyhralo Humenné.

Do série vstúpili lepšie Humenčania, ktorý strelili v prvej tretine úvodného semifinále dva rýchle góly a vyhnali Maťovčíka z brány. Potom naši zabrali, ale na zvrat to nestačilo.


9 h
Svadobná fotografia Milana Šišmiša.

Bol to jeden z prvých takýchto obradov na Slovensku.


16 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


31. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


19 h

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Lučenčan netušil, že sa mu v noci pokúšajú vybieliť účet.


10 h

Obyvatelia bytov sledovali zásah hasičov z okien a balkónov.


18 h

Blogy SME

  1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
  2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
  5. Silvia Valkovič: Na svitaní
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 563
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 721
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 480
  4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 860
  5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 358
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 751
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 202
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 743
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)

Už ste čítali?