MARTIN. Na digitalizáciu 250 miliónov strán degradáciou ohrozeného písomného dedičstva dostala národná knižnica z eurofondov a štátneho rozpočtu takmer 50 miliónov eur. „Na Slovensku sa vybudujú unikátne kapacity a technológie slúžiace na záchranu ohrozeného písomného dedičstva, najmä kyslého papiera, na ktorom je podstatná časť slovenského písomného dedičstva z 19. a 20. storočia, a ktorému hrozí degradácia a tým i nenávratná strata. Slovenská národná knižnica zároveň významne vstúpi na trh práce v regióne Turiec. Do roku 2015 vytvorí 150 nových pracovných miest. Po roku 2015 bude naďalej v rámci udržateľnosti projektu pracovať na jeho napĺňaní 78 zamestnancov,“ uviedol hovorca knižnice Igor Válek.
V rámci projektu Digitálna knižnica a digitálny archív bude postupne zdigitalizovaných 2,8 milióna objektov a približne 250 miliónov strán, na čo knižnica použije 31 rôznych druhov robotických a ručných skenerov. Objem digitálneho archívu bude predstavovať asi 17 petabajtov. „Obsah dokumentov sa v procese digitalizácie prenesie z papiera do počítačovej digitálnej formy a stane sa tak rýchlo dostupným pre všetkých. Až tridsať percent digitálnych dokumentov bude dostupných na internete. Všetky ostatné budú prístupné v Slovenskej národnej knižnici a v digitálnej bádateľni Slovenského národného archívu v Bratislave,“ dodal Válek. Z knižničných dokumentov budú zdigitalizované všetky knihy, noviny, zborníky a vedecké a odborné časopisy, ktoré sa podľa autorstva, jazyka, obsahu alebo miesta vydania týkajú Slovenska alebo Slovákov.
Unikátny projekt je výsledkom dlhodobej stratégie a vyše desaťročného úsilia národnej knižnice. Poznatky čerpá z európskeho programu Europeana a praktické skúsenosti a riešenia z Fínska, Švajčiarska, Nórska, Nemecka, Francúzska či britského Oxfordu a amerického Stanfordu. Knižnica získala na projekt nenávratný finančný príspevok 49 572 033 eur zo štrukturálnych fondov s 25-percentnou spoluúčasťou štátu. Projekt bude knižnica realizovať v Martine a na novom detašovanom pracovisku vo Vrútkach.