MARTIN. Pre Petra Súkenika boli papagáje všetkým. Ako organizovaný člen Slovenského zväzu chovateľov sa im venoval dvadsaťosem rokov, vedie webovú stránku, na ktorej má poradňu pre chovateľov. Z desiatich párov vtákov rôznych druhov vyberal na výstavy, odkiaľ mu nosili aj ocenenia, a tak sa o ne staral kráľovsky. V záturčianskom bytovom dome im vyčlenil takmer celú svoju pivnicu. Murovaný priestor päť krát dva a pol metra obývali necelých pätnásť rokov. Ako hovorí Peter Súkenik, doteraz nikomu neprekážali. Až donedávna. S papagájmi sa musel rozlúčiť.
Zákaz chovať v pivniciach zvieratá
Nájomné byty v Záturčí vlastnila do minulého roka vojenská bytová agentúra z Trenčína. Obyvatelia si začali byty odkupovať, a tak v októbri vzniklo spoločenstvo vlastníkov bytov (SVB). Menšina, ku ktorej patrí aj Peter Súkenik, ostala nájomníkmi bytov, ktoré sú aj naďalej vo vlastníctve pôvodného majiteľa.
Obyvatelia sa však musia prispôsobiť novému domovému poriadku, podľa ktorého sa v spoločných priestoroch a v pivniciach nesmú chovať zvieratá. Čo k tomu viedlo spoločenstvo, sa predseda SVB Radomír Štipala odmietol vyjadriť.
Dôvodom bola vraj nadspotreba
Peter Súkenik je podľa našich informácií jediný, kto v pivnici chová zvieratá, konkrétne exotické vtáctvo. Po nociach im niekoľko hodín svieti svetlom. Obyvatelia sa domnievajú, že na to používa elektrinu zo spoločných priestorov. Niekoľko rokov majú výraznú nadspotrebu. Zástupkyňa bytovej agentúry Oľga Martinisková povedala, že za jeden rok mal tento vchod spotrebu v spoločných priestoroch aj dve tisíc kilowatthodín. Pre porovnanie – susedné vchody majú v priemere päťsto kilowatthodín.
Chovateľ papagájov bol pred vznikom SVB domovým dôverníkom, a tak sťažnosti susedov kvôli nadspotrebe vraj neboli riešené.
Šampióni. Papagáje Petra Súkenika (na snímke) na súťažiach vyhrali množstvo cien. Foto: autorka
Jedna neónka toľko nespáli
Petra Súkenika zákaz v domovom poriadku proti nemu prekvapil. „Je pravda, že mi susedia párkrát vykrikovali kvôli odberu energie zo spoločného, ale ja som mal osvetlenie napojené z vlastného bytu. Z obývačky mám potiahnutý kábel cez okno, ktorý vedie priamo do mojej pivnice. Zo spoločnej elektriny som energiu nečerpal. Bytová agentúra to aj niekoľkokrát preverovala, no nikdy nebol žiadny nedostatok zistený. Jedna neónová trubica, ktorou som im svietil pár hodín denne, nemôže veľa vypáliť. Podľa mňa mal niekto na spoločnú elektriku napojený nejaký väčší spotrebič a na mojich vtákoch sa tak za celé roky len zahojil,“ bráni sa.
Oľga Martinisková tvrdí, že za posledný rok sa spotreba elektrickej energie v spoločných priestoroch výrazne znížila. „Možno ho niekto upozornil na kontrolu. Mohol by sa však preukázať faktúrami za energiu zo svojho bytu. Ak by jej výška za všetky tie roky bola rovnaká, bol by to relevantný dôkaz, že nadspotrebu naozaj nezapríčinil,“ hovorí Oľga Martinisková.
Na boj s SVB nemá síl
Lenže Peter Súkenik so spoločenstvom tento problém neriešil. Vzdal sa. Vo februári ho bytová agentúra vyzvala, aby do začiatku marca chovnú stanicu odstránil. Ak nebude rešpektovať uznesenia SVB, ukončia s ním nájomnú zmluvu.
Aby neprišiel o strechu nad hlavou, s papagájmi sa radšej rozlúčil. „Krivdia mi, ale nemám síl s nimi bojovať a behať po súdoch. Dosť že sa niekoľko rokov súdim s bývalou manželkou. To mi uberá na zdraví a odčerpáva tiež nemalé finančné prostriedky z rodinného rozpočtu,“ hovorí skleslo Peter Súkenik.
Všetkých dvadsať vtákov rozdal iným chovateľom, nenechal si ani jedného. „V trojizbovom byte bývame piati a miesto pre nich by sa tu už nenašlo. Radšej som ich dal niekomu, kto sa o ne dobre postará. Mali pre mňa veľkú hodnotu,“ ťažká si chovateľ, ktorý ich skutočnú cenu vyčísliť nevie. „Záľubu som nikdy neprepočítaval na peniaze. Bol to môj koníček, môj život. Veľmi mi chýbajú. Teraz, keď som na invalidnom výsluhovom dôchodku, som sa im mohol konečne naplno venovať a namiesto toho som o ne prišiel.“