MARTIN, TURČ. TEPLICE. Za nárastom cien vajec možno hľadať nariadenie z Bruselu, ktorý presadil viac životného priestoru pre každú sliepku. S počtom sliepok na jednu klietku sa úmerne znížil i počet vyprodukovaných vajec. Poľskí producenti, ktorí s lacnými vajciami zásobovali najmä obchodné reťazce, si klietky neprerobili, a tak nemôžu tento tovar do únie dodávať.
Cenu určuje aj spotrebiteľ
Najväčší regionálny producent slepačích vajec Spoločný hydinársky podnik (SHP) v Turčianskych Tepliciach stihol na nariadenie Bruselu včas reagovať. Pred niekoľkými rokmi vybudoval farmu s väčšími klietkami s menším počtom sliepok. SHP však zároveň rozšíril počet nosníc, takže nemá také starosti ako iní producenti na Slovensku.
„Náš región sa deficitu vajec obávať nemusí,“ potvrdila zootechnička pre chov hydiny z SHP Margita Pádeová, podľa ktorej sa však zvýši i cena za kus. „Do obchodov dodávame vajcia za najnižšiu možnú cenu. Jej konečnú výšku ale určuje zvýšená kúpyschopnosť obyvateľov. Obchodníci zdvihli ceny, preto sme sa museli prispôsobiť i my. V poslednom čase sme upravili cenu za kus o približne tri centy,“ povedala Margita Pádeová.
O vajcia domácej výroby začínajú prejavovať záujem i obchodné reťazce. „Poliaci ich prestali zásobovať a možno obchodníci prestali dôverovať aj ich potravinám. Jeden z reťazcov začína uvažovať o zmluve s nami,“ prezradila.
Jednota šla o 40 percent hore
Najväčším a dlhoročným veľkoodberateľom SHP je Coop Jednota Martin so sídlom v Turčianskych Tepliciach. Podpredsedníčka tohto spotrebného družstva Mária Boháčová uviedla, že za tri mesiace cena vajec pre spotrebiteľa narástla o štyridsaťpäť percent. V týchto dňoch kúpite v predajniach Coop Jednota mimo akcie jedno vajce za približne 0,20 eur. Predajná cena je však stanovená aj podľa veľkosti vajíčka.
Mária Boháčová tvrdí, že spotrebitelia sa nemusia obávať, že by pred Veľkou nocou v predajniach vajcia nenašli. „SHP nás uistilo, že vajec má dostatok,“ ubezpečuje Mária Boháčová.
Sliepky sú vypredané
Enormný nárast cien za vajcia spustil na Slovensku nevídaný záujem o chov nosníc. Ľudia začínajú uprednostňovať domáce vajcia, ktoré sú zdravšie i lacnejšie.
Viaceré chovné stanice vypredali sliepky do posledného kusa, nosnice sa stali nedostatkovým tovarom. Takúto skúsenosť má aj drobnochovateľ Ivan Bízik z Bystričky.
„V marci sme mávali vždy v ponuke päťsto osemnásťtýždňových mládok. Trvalo tri týždne, kým sa predali. Teraz zmizli za týždeň,“ čuduje sa drobnochovateľ, podľa ktorého záujem stále neutícha. „Denne mám aj dvadsať či tridsať telefonátov. Neviem záujem uspokojiť. Sliepky sú na farmách vypredané, liahne už v našom regióne nemáme. Musím čakať, kedy prídu na svet vo väčších liahňach. Tie však majú tiež veľký odbyt. Pokiaľ viem, tákáto situácia je aj v okolitých štátoch,“ opísal Ivan Bízik.
O sliepky majú podľa neho záujem mladí, a aj finančne zabezpečení ľudia. „Pýtajú sa na odrastené osemnásťtýždňové mládky, ktoré už o mesiac môžu niesť vajcia. Kuriatka vychovávať nechcú, je to náročné,“ prezradil.
Zvýšený záujem zaregistroval aj SHP, kde predávajú ročné sliepky. „Nie sú už pre nás vo veľkochove produktívne. Býva o ne veľký záujem, no vyzerá to tak, že tento rok sa ešte zvýši,“ prezradila Margita Pádeová.
V lete zdražovanie možno skončí
Odborníci ale tvrdia, že ide len o prechodné problémy. Zdražovanie vajec by sa mohlo definitívne zastaviť v lete, keď chovatelia dokončia rekonštrukcie hydinových fariem.