MARTIN. Ľudia sa na nich potkýňajú a zakaždým sa ich komentár končí otázkou: Kto za to môže? „Po každej zime priestor medzi Divadelným námestím a prvou budovou Matice slovenskej musíme opravovať. Pôvodné zadanie projektu nepočítalo so zásobovaním mesta, lebo sa mala vybudovať zadná zásobovacia komunikácia,“ povedal riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Róbert Dúbravec na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva a pokračoval konštatovaním, že takáto komunikácia dodnes nie je naplánovaná, pretože najskôr by sa museli vykúpiť pozemky, čo sa ani dnes neukazuje ako reálne.
Definitívne riešenie, čo s týmto úsekom pešej zóny, prinesie až posudok Ústavu súdneho inžinierstva, ktorý ale pre nedostatok kapacít bude musieť svoj záver skompletizovať až v druhom polroku. Jeho obsahom má byť nielen vyhodnotená zodpovednosť za stav, v akom sa dlažba pešej zóny nachádza, ale aj návrhy na riešenie.
„Už teraz je ale jasné, že dlažba v takom stave, ako ju nechali realizátori rekonštrukcie druhej etapy pešej zóny, nemôže zostať,“ pridal sa do argumentácie martinský primátor Andrej Hrnčiar. „Musí dôjsť k čiastkovej rekonštrukcii, keďže si dlhodobo nemôžeme dovoliť vyradiť zónu po každej zime z prevádzky. V prvej etape problémy nemáme, v druhej sú každý rok.“
Na otázku, prečo je tomu tak a prečo dodávateľ stavby nechce uznať reklamáciu, je odpoveď podľa radnice takáto: „Počas výstavby druhej etapy pešej zóny bývalý primátor do stavebného denníka vlastnoručne dopísal zmenu v rozpore s projektom o hrúbke dlažby a zmenil ju z päť na tri centimetre. Neštandardný zásah má na dôsledok opakované neuznávanie reklamácie. Táto hrúbka dnes nepostačuje režimu pešej zóny, keďže po jej jednotlivých častiach musia jazdiť zásobovacie vozidlá,“ povedal A. Hrnčiar na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
„Riešenie sa po dohode s autormi architektonického návrhu rekonštrukcie pešej zóny ukazuje buď vo výmene kamenných platní, ale dimenzovaných na inú záťaž, alebo pôjde o nový návrh dlažobných kociek. Definitívne rozhodnutie padne až po posudku Ústavu súdneho inžinierstva,“ komentuje R. Dúbravec.
„Aby sa ľudia na dlažbe nepotkýňali, stavbu zatiaľ stabilizujeme tak, aby tam nedošlo k úrazu,“ povedal. Ivan Bielik, ktorý je teraz poverený vedením odboru komunálnych služieb MsÚ.
Dlaždice, ktoré boli v katastrofálnom stave robotníci vybrali a zatiaľ ich nahradili posypom z jemného kameňa. No ten sa roznáša po celej šírke poškodených úsekov, ktoré sa už nedajú bezpečne chrániť. „Čaká sa na stanoviská realizačných firiem. Rekonštrukčné práce sa začnú ihneď, ako to dovolí počasie,“ povedal nám pred časom hovorca mesta Jozef Petráš.