MARTIN. Prehliadka sa uskutoční v dňoch 11. až 16. apríla. Počas šiestich dní budú môcť Martinčania zhliadnuť minimálne dva až tri filmy denne.
Začne sa to americkou drámou
Prehliadka sa začne 11. apríla premiérou americkej drámy Win Win režiséra Thomasa McCartthyho, ktorý prináša na plátno kina príbeh nádejného športovca a jeho závislej matky. Chlapec na bicykli je drámou belgicko-francúzsko-talianskej proveniencie režiséra Jeana-Piere Dardenna o chlapcovi prichádzajúceho do veku, v ktorom jeho detský pohľad na svet začne pomaly ustupovať čoraz vyzretejšiemu vnímaniu. Keď ho nečakane odvrhne vlastný otec, nevie sa svojou novou situáciou zmieriť a všemožne sa usiluje, aby všetko bolo ako predtým.
Animovaný film a česko-slovinská ponuka
Druhý deň prehliadky odštartuje animovaný film režisérky Michaely Čopíkovej Dustand Glitter. Film bol inšpirovaný mestom San Francisco a jeho obyvateľmi, jeho prachom i ligotom. Jeho veľmi jednoduchý príbeh rozpráva o dvoch ľuďoch pochádzajúcich z odlišných, dokonca celkom rozdielnych podmienok. Žijú v tesnej blízkosti, pohybujú sa jeden vedľa druhého, no bez ohľadu na to spolu priamo vlastne nikdy nekomunikujú. Príliš mladá noc je názov česko-slovinskej drámy réžie Olma Omerzu. Film rozpráva o dvoch dvanásťročných chlapcoch, ktorí sa deň po Silvestri náhodne ocitnú na zvláštnej oslave v byte istej mladej ženy a v spoločnosti dvoch dospelých mužov. Prežijú tam svoju prvú skúsenosť s láskou a sexualitou, a pritom úplne prestanú vnímať čas.
Trainspoting je filmom anglického režiséra Dannyho Boylena. Kultový film odohrávajúci sa v Edinburghu na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia odkrýva pôsobivý obraz jednej „stratenej“ generácie a jej revolty proti konzumnej spoločnosti. Dvanásteho apríla ešte Strojár ponúkne české Poupatá režiséra Zdeňka Jiráskeho. Je príbehom o postupnom rozklade rodiny z malého českého mesta. Každá z postáv žije podľa svojich ideálov.
Zuzana Piussi – jej Koliba a Nemoc tretej moci
Koliba je slovenským príspevkom do Febiofestu. Režisérka dokumentu Zuzana Piussi v ňom predkladá príbeh osudov slovenského filmu. Cestou do kopca nad Bratislavou, kde kedysi sídlili ateliéry slovenského filmu Koliba, sa zjavujú fragmenty rozporuplných právd, absurdných poloprávd a utajovaných lží o rozpade a rozkradnutí „rodinného striebra“ – slovenského filmu. Nemoc tretej moci je ďalší dokument tejto režisérky. Je to politický dokumentárny film o čiernych dierach v slovenskej justícii a o zúfalom stave vymožiteľnosti práva v našej krajine.
Šulíkova Neha s nežnosťou a krutosťou
Slovensko na Febiofeste zastupuje aj dráma Martina Šulíka Neha, ktorá je komorným príbehom milostného trojuholníka. Dvadsaťročný Šimon odchádza z rodičovského domu, aby našiel sám seba. Spoznáva Viktora a Máriu, ktorí ho postupne vťahujú do svojho komplikovaného vzťahu pohybujúceho sa na hranici nežnosti a krutosti.
Zabriskie Point je americkou drámou, v ktorej rešisér Michelangelo Antonioni spracoval čas, keď v USA vrcholili nepokoje namierené proti politike vlády, ale i spoločenského establishmentu a ním vyznávaným hodnotám.
Katarína Kolníková ústrednou tému dokumentu
Hviezda je dokumentom slovenského režiséra Andreja Kolenčíka, ktorý cez príbeh obyčajného človeka, ktorému divadlo učarovalo natoľko, že sa napriek pokročilému veku rozhodol stať hercom, spracúva tému cesty za snom . Ján Slovák, 55-ročný zvárač z Doprastavu, získal bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností úlohu v divadelnej adaptácii najhoršieho filmu všetkých čias – sci-fi s názvom Plán 9 z vesmíru amerického režiséra Eda Wooda. Od tej chvíle sa jeho veľká túžba stala skutočnosťou. ...
Já Katarína Kolníkova je ďalší príspevok Slovenska do Febiofestu. Snímka režiséra Juraja Štepku spracúva cestu známej herečky, ktorá sa preslávila neopakovateľnou osobnosťou a hereckou poetikou. Lono je príspevkom Nemecka, Francúzska a Maďarska do tohtoročného výberu Febiofestu. Mladá Rebeca sa vracia do domu svojich starých rodičov, kde pred mnohými rokmi prežila svoju prvú veľkú lásku s chlapcom menom Tommy. Príbeh, ktorý sa začína ich opätovným stretnutím ale nebude žiadnou klasickou romancou. Ide v ňom totiž hlavne o zamyslenie nad povahou ľudského citu v kontexte genetickej reprodukcie.
Rozprávková klasika a invenčný Barabáš
Osobitosťou 19. ročníka Febiofestu je ponuka pre deti. Predstavuje filmové slovenské rozprávkové klasiky - Soľ nad zlato Martina Hollého a Kráľ Drozdia brada Miloslava Luthera.
Mimoriadnym príspevkom Febiofestu v Strojári bude premiéra dokumentu Pavla Barabáša Pygmejovia – deti džungle za osobnej prítomnosti autora 16. Apríla o 17. h. Film je spojený s koncipovaným programom Dialóg s planétou a rozprávaním spojeným s ukážkami filmov Róly Zeme, Africké kmene, Najťažší kaňon sveta a Príbehy Tatier.