a „zušiek“ v Turci.
Do technicky pripraveného a pohostinného Strojára merala cestu sedmička detských kolektívov z Turčianskych Teplíc, Mošoviec, Beníc, Diviak, zo ZŠ v Záturčí a nechýbal tiež martinský domáci Kamarát. Na programe dňa bola pravidelná regionálna postupová súťažná prehliadku detskej dramatickej tvorivosti pod názvom Dieťa v divadle 2012. Zorganizovalo ju Turčianske kultúrne stredisko v Martine pod taktovkou odbornej metodičky Libuše Pajurkovej.
Cena za herecký výkon do Mošoviec
Od deviatej ráno – pred plným hľadiskom detičiek z materských i základných škôl – sa na javisku rozkrútil báječný kolotoč detského talentu, prirodzenej hravosti, divadelnej štylizácie a improvizácie. Súťaž odštartovali malí „zuškári“ z Mošoviec svojím bábkovým Makovým kráľovstvom. Pod vedením Magdalény Klocháňovej získali deti od hodnotiacej poroty cenu za kolektívny herecký výkon.
Líštička si získala porotu i divákov
Zo ZUŠ Horné Rakovce T. Teplice pravidelne účinkujú na regionálnej prehliadke talentované dievčatá a chlapci pod pedagogickým i režijným vedením Zdenky Kevickej. Tentoraz si pripravili dve predstavenia. V prvej hre preniesli tradičnú rozprávku o repke o storočia do minulosti. A tak si diváci mohli spolu s nimi vychutnať žánrový obrázok o tom, Ako v praveku repku sadili. Za svoje druhé javiskové vystúpenie Priatelia v lese si „zuškári“ z T. Teplíc - Rakoviec z prehliadky Dieťa v divadle odniesli ocenenie. Suverénna a pôvabná predstaviteľka Líštičky Adriana Habrdová získala individuálnu cenu za svoj presvedčivý herecký výkon.
Beničania sa v Predškolákoch našli
Sviežou, bezprostrednou ukážkou detsky uvoľnenej improvizácie, prirodzeného, dobre odpozorovaného „školského“ situačného aj slovného humoru a presvedčivou dramatickou javiskovou tvorbou zaujali bezprostredne „hrajúce“ dievčatá zo ZUŠ Mošovce - Benice. S pedagogickým porozumením pre aktuálny vek svojich zverenkýň ich šikovne viedla Danka Rusnáková. Svoje predstavenie Poškoláci si zahrali s energiou a chuťou, presvedčivo sa v ňom našli.
Potrebná bola aj konfrontácie
DDS Diviačik pri ZŠ Diviaky sa v Strojári na javisku predstavil hrou Janko Slamka pod režijným vedením Zuzany Marčekovej. Vedeniu predstaveniu chýbala väčšia javisková skúsenosť, no určite treba pedagogičky i deti pochváliť a podporiť, že sa na súťažnej prehliadke zúčastnili. Mali bezprostrednú možnosť sa priamo konfrontovať s inými súbormi.
Nadviazali na tradíciu Kamaráta
V najdlhšie pôsobiacom súbore v Turci - v DDS Kamarát, tentoraz účinkujúcom pod názvom Prípravčatá pri Juniorklube, sa už réžie ujímajú nedávni dlhoroční členovia – herci. Miroslav Bízik pripravil ako režisér v tandeme s Emíliou Hajdúchovou a so súčasnými členmi náročné a osobité autorské predstavenie Čo by bolo, keby bolo. V ňom dievčatá a chlapci zahrali svoj príbeh o zámene rozprávkových svetov známych bytostí z rozprávok – Šípkovej Ruženky a Snehulienky. Určite nesklamali svoju obľúbenú, neúnavnú vedúcu, jubilujúcu tetu Milku a nadviazali spolu na dobrú divadelnú tradíciu martinského Kamaráta.
Koniec dobrý, všetko dobré
Záver prehliadkového jednodňového maratónu detského divadla v regióne Turiec patril Divadelnému krúžku pri ZŠ Aurela Stodolu v Martine - Záturčí. Hovorí sa, koniec dobrý, všetko dobré. A naozaj – milé, energické „bosorky“ z Malej bosorky roztancovali, rozospievali a rozohrali divadelné javisko, ako sa na čarodejnícke stvory patrí. Pôvabné predstavenie pod presvedčivým a zaujatým vedením Miroslavy Mihálikovej bolo určite výborným zavŕšením príjemného súťažného podujatia Dieťa v divadle. A tak, ako „bosorky“ hrali, spontánne sa radovali zo záverečného výroku hodnotiacej poroty.
Regionálna postupová súťažná prehliadka detskej dramatickej tvorivosti má v Martine v aktuálnom ročníku ocenenie pre tri najúspešnejšie kolektívy: 3. miesto získal DDS Kamarát – Prípravčatá pri Juniorklube, Čo by bolo, keby bolo, 2. miesto patrí aj s odporúčaním poroty na krajskú prehliadku ZUŠ Mošovce – ZŠ Benice, Poškoláci a víťazstvo s 1. miestom a postupom na krajskú prehliadku si právom odniesol Divadelný krúžok pri ZŠ A. Stodolu, Martin a jeho Malá bosorka.