MARTIN. Stavba organa v Kostole svätého Martina bola už v dávnych stáročiach mimoriadnou udalosťou. V chráme je najdôležitejším liturgickým hudobným nástrojom, ktorý býva jeho súčasťou aj niekoľko storočí.
Skladačka vydržala tridsať rokov
Organ v martinskom farskom katolíckom kostole v centre mesta má trochu kratšiu históriu. Za socializmu, keď nebolo možné kúpiť nový, poskladali ho z viacerých častí starších organov. Vtedajší organista našiel diely v mošovskom evanjelickom, vo vrútockom katolíckom kostole i v českom národnom múzeu. V takejto skladačke vydržal tridsať rokov. Osemdesiat percent registrov i píšťal však už bolo na ňom nefunkčných. Veriaci ho ešte minulý rok v lete vymenili za syntetizátor a prispievali do zbierky na nákup nového.
Vybrali si svetoznámu značku
Deň po Veľkonočnom pondelku nový píšťalový organ priviezli z Rakúska. Katolícky kňaz Róbert Krajčík povedal, že tento hudobný nástroj im ponúkala i slovenská organárska firma, dali však prednosť rakúskej.
„Slovenskí výrobcovia nemajú také skúsenosti. Stavili sme na osvedčenú kvalitu. Ide o svetoznámu značku. Táto firma pred dvomi mesiacmi ukončila stavbu organu v Ružomberku, inštalovali ho aj vo filharmónii v Bratislave,“ vysvetlil Róbert Krajčík.
Rakúski organári budú na chóre skladať organ dva týždne, ďalšie štyri ho budú ladiť. Róbert Krajčík odhaduje, že svätiť by ho mali 19. mája.
Použijú ho na súčiastky
Pôvodný organ farnosť darovala súkromnej firme. „Robil som si prieskum a zistil som, že by nám zaň nikto peniaze nedal. Firma ho bude rozpredávať na súčiastky,“ vysvetlil katolícky kňaz.
Nový organ je rozmerovo menší, ponúka i menší rozsah registrov. Róbert Krajčík však tvrdí, že na taký malý priestor, aký má kostol, to stačí. „Starý organ mal zbytočne veľa registrov, ktoré sme ani nevyužívali. V našom kostole by zneli príliš silno,“ povedal.
Na organ sa zbierali veriaci rok a pol, farnosť prispela väčšou sumou, ktorú získala z predaja pozemku. Farnosť dala na organ dokopy 200 tisíc eur.
Aj my môžeme byť európski
Tóny organu by nemali znieť len pri svätých omšiach. Róbert Krajčík tvrdí, že chrámu i mestu môže dodať nový rozmer. „V každom kultúrnom európskom meste bývajú organové festivaly. V Martine takýto festival absentuje. Vďaka novému organu vo farskom kostole sa budú môcť konať organové koncerty a festivaly aj u nás, a to na vynikajúcom exkluzívnom hudobnom nástroji. Nový organ sa stane dôležitým reprezentantom hudobnej kultúry v meste,“ myslí si katolícky kňaz.
Autor: M.Dírerová