MARTIN. V zozname advokátov pre účely poskytovania obhajoby v prípadoch povinnej obhajoby bolo vlani v Turci zapísaných 29 advokátov. Jedným z nich je Vladimír Kašuba, ktorý zistil, že kým on sám s pár kolegami obhajuje obvinených štyri až šesťkrát do roka, niektorí majú toľko prípadov za mesiac. Advokáti však majú byť ustanovovaní súdom rovnomerne.
Podľa Vladimíra Kašubu má toto rozdeľovanie vplyv na nakladanie s verejnými prostriedkami i na samotného obvineného. Verejné prostriedky sa stali vyjadrením vzťahu konkrétnych sudcov s konkrétnymi ľuďmi.
Súd: Obhajcovia sa ustanovujú rovnomerne
Samotný martinský okresný súd ale tvrdí, že k veľkým odchýlkam v počte ustanovení nedochádza. „Sú dané dlhodobo zaužívané interné postupy, v rámci ktorých sa obhajcovia v prípravnom konaní ustanovujú v úhrnne za dané obdobie rovnomerne, čo je závislé od kolísavého počtu žiadostí,“ píše sa v stanovisku z okresného súdu.
Výnimky môžu nastať napríklad vtedy, ak je nutné prednostne konať vo väzobných veciach alebo ak treba ustanoviť obhajcu, s ktorým možno vykonávať potrebné úkony i mimo pracovného času, teda večer, v noci, cez víkend. Súd sa tiež snaží prideliť v prípadoch viacerých obvinených toho istého obhajcu.
Rozdiely v počte ustanovení môžu tiež nastať pri dovolenkách, chorobe alebo pri nedôvere obvinených ku konkrétnym obhajcom.
Vladimír Kašuba - advokát tvrdí, že prípady sú ustanoveným obhajcom prideľované na základe známosti so sudcami. Foto: autorka
Počet rozhodnutí v Martine nesledujú
„Tento postup dávno neplatí,“ tvrdí Vladimír Kašuba, ktorý si navyše myslí, že na okresnom súde nie je všetko s kostolným poriadkom. Pred dvoma mesiacmi si vyžiadal na súde údaj o počte ustanovení obhajcov za minulý rok. Chcel si vypočítať, koľko malo na každého z 29 advokátov pripadať prípadov.
S touto otázkou sme sa na súd obrátili i my. Odpoveď sme dostali rovnakú: „Informácie o celkovom počte rozhodnutí o ustanovení obhajcov sa osobitne v celosti nesledovali,“ poslala odpoveď krajská hovorkyňa súdu Anna Záborská.
Iné súdy vedia to, čo martinský nie
Advokát ale oslovil aj okolité okresné súdy. Odtiaľ však prišli odpovede s konkrétnymi počtami ustanovení i obhajcov. „Od týchto súdov sme sa dozvedeli, že takýmito informáciami disponujú zo svojho registra. Má ho aj Okresný súd v Martine. Skontrolovať, či tento register existuje, môže každý v zverejnenom rozvrhu práce na webovej stránke ministerstva spravodlivosti. Tu teda nemôže spočívať dôvod nesprístupnenia informácie a ten dôvod je teda inde,“ povedal podozrievavo advokát.
Odhaduje, že martinský okresný súd za rok 2011 ustanovil obvineným obhajcu zhruba štyristokrát. Vychádza pritom zo sprístupnených údajov zo sučianskej väznice a psychiatrie, kam obhajcovia tiež chodia obhajovať, a z porovnateľného regiónu okresu Poprad. Tu je zapísaných 27 advokátov, ktorí boli týmto súdom ustanovení obvineným 483 ráz. Podľa tohto výpočtu teda každému z 29 advokátov vychádza ročne približne 14 prípadov.
Vladimír Kašuba postup súdu považuje za klientelizmus. „Trestné veci sa prideľujú známym, spolužiakom, kamarátom, rodinným príslušníkom sudcov či bývalým zamestnancov súdu,“ myslí si Vladimír Kašuba.
V Česku to vyriešili novelou
V odpovedi z Okresného súdu v Martine sa uvádza, že voči rovnomernosti ustanovenia nikdy neboli zo strany sudcov a iných advokátov v rámci obhajcov ex offo námietky.
Vladimír Kašuba sa ale spolu s viacerými advokátmi obrátili s podnetom na ministerstvo spravodlivosti, aby urobilo takú legislatívnu zmenu v slovenskom Trestnom poriadku, k akej došlo v roku 2004 v Českej republike.
„Rozhodnutia o ustanoveniach za obhajcov ex offo sa tu stali peňažným vyjadrením vzťahov jednotlivých sudcov s advokátmi, čo viedla zákonodarcu v Českej republike k prijatiu novely Trestného poriadku, podľa ktorej sú advokáti ustanovovaní postupne tak, ako za sebou nasledujú ich priezviská v poradovníku. Táto jednoduchá legislatívna zmena viedla k eliminácii tohto druhu klientelizmu na súdoch v Českej republike,“ povedal Vladimír Kašuba.