MARTIN. Najväčšie straty v marcových parlamentných voľbách utrpela Dzurindova SDKÚ-DS. Strana, ktorej predstavitelia sa od roku 1998 významne podieľali na troch vládach, za pár mesiacov od roku 2010 stratila 234 298 hlasov.
Modrí krvácali aj v Turci, v okrskoch Martin a Turčianske Teplice ich volilo o 5 525 ľudí menej ako vo voľbách, po ktorých sa moci ujal kabinet Ivety Radičovej.
Žigo: Neodišli včas
Imrich Žigo, šéf martinského miestneho zväzu SDKÚ-SD zhrnul príčiny najhoršieho volebného výsledku svojej strany v troch bodoch.
„Najväčším umením je odísť v správnom čase. Myslím, že dosluhujúce vedenie SDKÚ-DS na čele s Mikulášom Dzurindom tento čas neodhadlo. Ďalšou príčinou našej porážky bolo to, že voliči pravice nám neodpustili povalenie vlády Ivety Radičovej a tu si musia spytovať svedomie všetci, ktorí boli jej súčasťou. No a v neposlednom rade to bola kauza Gorila, ktorá však záhadne po voľbách zhasla. Stále však verím, že raz bude dôkladne vyšetrená a vinníci budú potrestaní,“ povedal šéf martinského miestneho zväzu SDKÚ-DS Imrich Žigo.
Zhodli sa na bratislavskom županovi
V SDKÚ-DS budú nové vedenie strany voliť na kongrese 19. mája. Kandidatúru na predsedníčku ešte pred parlamentnými voľbami ohlásila exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a vo štvrtok aj bratislavský župan Pavol Frešo.
V hre sú vraj aj ďalšie mená. Napríklad košické zväzy navrhujú za predsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného, pričom v štruktúrach strany sa hovorí aj o Ľudovítovi Kaníkovi, ktorý sa stal novým predsedom poslaneckého klubu modrých.
„Predsedníctvo Miestneho zväzu SDKÚ-DS v Martine vyjadrilo podporu kandidatúre bratislavského župana Pavla Freša za predsedu SDKÚ-DS. Pavol Frešo prišiel s víziou, že SDKÚ-DS by sa mala vrátiť k svojim ľudovým, kresťanským a demokratickým koreňom, teda k hodnotám, ktorým verím aj ja,“ vyhlásil Imrich Žigo. „Samozrejme, rozhodnú delegáti,“ dodal poslanec ŽSK a MsZ v Martine.
Thomka: Bývalá koalícia zlyhala ako celok
Aj v SaS, ktorá tiež utrpela veľké straty, sa zaoberali výsledkami volieb. Podľa Stanislava Thomku príčinou volebnej porážky bolo samotné zlyhanie koalície ako celku.
„Ľudia nám dali v roku 2011 mandát v nádeji, že štyri roky budeme budovať na témach a presadzovaní volebného programu. Po roku a pol sa toto úsilie skončilo spojením hlasovania o eurovale s hlasovaním o páde vlády. Nedivím sa sklamaniu ľudí a odlivu voličov. Minulý týždeň sme sa stretli na ideovej konferencii, v ktorej sme diskutovali o tom, kde sme spravili chyby a ako sa im do budúcna vyvarovať. Do istej miery sú chyby podľa mňa aj potrebné, lebo ako sa vraví, kto nič nerobí, tak nič nepokazí. Stále sa máme z čoho učiť,“ myslí si okresný predseda SaS v Martine Stanislav Thomka.
Posilnia sa regióny?
U liberálov z výsledku volieb vyvodil zodpovednosť podpredseda SaS a bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Ďalšie personálne zmeny sa vo vedení vraj neočakávajú, i keď v republikovej rade strany možno nejaké budú.
„Na budúci týždeň sa v Bratislave uskutoční konferencia strany, kde si budeme voliť republikovú radu. Teraz bude aj na nás samotných členoch, aby sme si napríklad zvolili do nej nových ľudí a takýmto spôsobom mohli ovplyvniť budúcnosť strany. Som toho názoru, že vo vedení by malo byť viac mimobratislavských ľudí, aby sme stranu viac otvorili regiónom,“ uvažoval Stanislav Thomka.