MARTIN . Sekcia verejnej správy Organizácie spojených národov si vybrala 57 tisícové mesto Martin za člena expertnej skupiny, ktorá vypracuje manuál prevencie proti korupcii pre verejnú správu všetkých členských štátov.
Systémový dokument bude mať odporúčací charakter. Martin bude zastupovať v expertnom tíme a koncom júna aj na pracovnom stretnutí v New Yorku primátor Andrej Hrnčiar.
„Ponuku sme prijali. Je to veľký úspech Martina, Slovenska a zároveň veľká výzva,“ konštatoval primátor.
Hrnčiar hovorí, že v expertnej skupine bude presadzovať, aby sa do protikorupčného systému samospráv dostali prvky overeného martinského projektu Transparentné mesto.
„OSN aj Európsku úniu na našich prednáškach zajalo najmä to, že nerozprávame o teórii, ale prichádzame s už fungujúcim a overeným systémom, ktorého výsledky sú merateľné v číslach,“ dodal Hrnčiar.
Ušetrili 600-tisíc eur
Projekt Transparentné mesto ušetril Martinu za tri roky vyše 600 tisíc eur. Transparentná politika a ekonomické opatrenia umožnili mestu uzavrieť uplynulý rok aj napriek kríze s prebytkom takmer milión eur.
Magistrát robí verejné obstarávania od roku 2009 formou elektronických aukcií a elektronických prieskumov. Mesto má v elektronickom aukčnom dome zaregistrovaných viac ako 500 podnikateľských subjektov.
Martin už niekoľko mesiacov predáva mestský majetok elektronickými dražbami. Priamu demokraciu zabezpečuje od marca elektronický prieskum verejnej mienky.
Občania mesta môžu cez internet usmerňovať napríklad použitie peňazí na veľké investície. Momentálne pracujú na vylepšení systému. Martinčania budú môcť hlasovať cez SMS.
Martin nedávno splatil veľký úver a chystá sa zobrať ďalší, približne 4,5 milióna eur. Obyvatelia mesta si želajú podľa internetového hlasovania vybudovanie nových cyklotrás.
Projekt Transparentné mesto zaviedol pred približne tromi rokmi interné smernice a pravidlá nad povinný rámec zákona.
Martinská radnica verejne obstaráva pri zákazkách nad tritisíc eur elektronickými aukciami a pri nižších zákazkách elektronickým prieskumom trhu vo vlastnom elektronickom aukčnom dome.
Revolučný projekt
Jeho súčasťou je napríklad verejne prístupný archív všetkých aukcií a prieskumov s detailmi, vrátane víťaznej sumy, názvu podnikateľa, priebehu, či predmetu aukcie.
Úspešnosť projektu v roku 2011 potvrdili medzinárodnými oceneniami Organizácia Spojených národov za prevenciu v boji proti korupcii a Európska únia za príklad pre verejný sektor.
Niektorí veľvyslanci únie akreditovaní na Slovensku označili projekt za revolučný. Veľvyslanci a predstavitelia 16 krajín únie zisťovali detaily projektu začiatkom týždňa v Martine osobne.
„Najviac ma zaujalo množstvo prostriedkov, ktoré mesto projektom ušetrilo. Má to silnú výpovednú hodnotu a ukazuje to, ako sa primátor postavil k zodpovednosti za mestské financie. Som veľmi rada, že ho uvidím v slovenskom parlamente.
Vnímam to ako príležitosť pokračovania v rozhovore o projekte v Bratislave,“ konštatovala dánska veľvyslankyňa Anita Hugau.