skych fotografov Amfo 2012.
MARTIN. Výstavu sprístupnili pre verejnosť 12. apríla. V úvodnom príhovore Peter Cabadaj uviedol, že veľmi nerád kategorizuje umelcov na profesionálov a neprofesionálov. Myslí si, že ide o umelé delenie, ktoré nemá logické zdôvodnenie. Je presvedčený o tom, že buď niekto robí prácu naplno, alebo to robí zle. Pripomenul, že vo fondoch Archívu literatúry a umenia sa nachádzajú vzácne fotografické zbierky takých majstrov, ako sú Karol Plicka, Pavol Socháň či Eugen Lazišťan, dnešní fotografi majú v Turci na čom stavať.
Do súťaže prišlo približne 200 prác, pričom odborná porota v zložení: Milan Veľký, Michal Lašút a Róbert Kubala vybrali 75 najlepších. Tie sa nachádzajú na výstave. Porota nemala vôbec ľahkú úlohu, a to pre nárast počtu ale aj kvality zaslaných fotografií. Predseda poroty Milan Veľký to zhodnotil takto: „Málo bolo v tomto ročníku tzv. reportážnej fotografie, ktorá sa venuje človeku. Väčšina fotografov sa utieka ku krajine, je to téma, ktorá neublíži a neuškodí. Našli sa fotografie, ktoré nespĺňali rozmery, neboli dodržané propozície. Najčastejšie bola na tomto ročníku zastúpená tematika krajiny, detaily, zátišia.“
Ceny porota rozdelili do dvoch kategórii. V áčku v rámci farebnej fotografie ocenila tvorbu Ľudovíta Košálku, Martina Stacha, Miroslava Lechana a Jaroslava Prochádzku, v čiernobielej fotografii to boli Juraj Gavura, Michal Orlický, Martin Sipták, Ján Maršala a Radoslav Haluška. Druhú kategóriu tvorili práce juniorov. Za „farbu“ si ocenenie odniesli Petra Čerňanská a Silvester Koleda a za čiernobielu fotografiu Veronika Dolníková. V kategórii amatérskych fotografov do 21 sa porota dohodla na ocenení Zuzany Ďuríkovej a Mária Reinhardta (čiernobiela fotografia) a Zuzany Ďuríkovej a Adana Vandela za farebnú fotografiu.
Výstava je sprístupnená do 13. mája.
Autor: IVA POLÁKOVÁ