MARTIN. XX. Bienále fantázie je medzinárodná súťažná prehliadka vo výtvarnej tvorbe detí a mládeže, ktorá si už získala svoj odborný kredit na viacerých kontinentoch sveta. Jej hlavným organizátorom je Turčianska galéria v Martine, ktorá ho považuje za jeden z hlavných pilierov svojej činnosti.
„Predstavuje pre všetkých tvorcov, ktorí sa podeň podpísali v horizonte viac ako štyridsiatych rokov symbolické svetielko, ktoré svieti, hreje pri srdci,“ hovorí autorka koncepcie a kurátorka projektu Jarmila Kováčová.
„Mravné posolstvo Bienále fantázie má nadčasový rozmer. Personifikované dobro či zlo, svetlo či temnota, láska alebo nenávisť, múdrosť, ale aj hlúposť... - to všetko sú vlastnosti a hodnoty umne zašifrované do posolstva veľkej časti klasických či autorských rozprávkových príbehov, legiend, mýtov alebo tzv. highfantasy a budú tu nezávisle na ktorejkoľvek dobe, lebo ich tvorcom, nositeľom, ale aj adresátom je človek,“ pokračuje a zdôrazňuje, že dieťa je ústredným objektom spoločného snaženia tvorcov projektu BF a zároveň aj citlivým barometrom reality, ktorú vie spracovať vo svojej fantázii.
Poslaním Bienále fantázie je kultivovanie detskej osobnosti a rozvíjanie výtvarného talentu detí a zároveň zhodnocuje prácu a úsilie výtvarných pedagógov z celého sveta. Vzhľadom na súťažnú formu projektu sa dostáva ich práca do vzájomnej konfrontácie, ktorá poskytuje objektívny názor na prácu s výtvarnými talentami v rôznych krajinách sveta. V XX. ročníku BF súťažilo 5 200 detských prác a prác mladých ľudí do 18 rokov zo šestnástich krajín Európy i zámoria. Medzinárodná porota rozdala 148 individuálnych a kolektívnych cien pre deti zo Slovenska, Čiech, Poľska, Bulharska, Litvy, Dánska, Albánska a Číny. Okrem ocenených prác bude na výstave v galérii prezentovaných spolu 701 detských malieb, kresieb, grafík, fotografií, dokumentácií z výtvarných akcií, svetelných a iných objektov, animovaných filmov od 4 do 18 rokov. Sú medzi nimi aj práce detí z Turca, viaceré ako ocenené.
XX. ročník Bienále fantázie sa zameriava hlavne na tvorbu výstavného prostredia, ktorého hlavnou myšlienkou je – svetlo. Koncept posunul pôvodnú dramaturgiu podujatia do medziodborových súvislostí a stal sa tak „...priestorom pre syntetickú umeleckú komunikáciu, ktorá spája výtvarné umenie detí s výtvarným videním profesionálnych tvorcov výstavného prostredia, katalógu a všetkých ďalších sprievodných aktivít tohtoročného bienále,“ dopĺňa J. Kováčová. Autormi výtvarného riešenia výstavy sú scénograf Jozef Ciller, dizajnér Peter Klaudíny a grafik Ivan Bílý.
Výsledkom tímovej spolupráce všetkých partnerov XX. BF má byť príťažlivá interaktívna výstava, ktorá okrem očakávanej vizuálnej kvality, o ktorú sa postarajú ocenené detské práce, profesionálni výtvarníci (dizajnéri, grafici, scénografi), ale aj majstri pera (rozprávkári a spisovatelia), bude aj vzájomným dialógom detských výtvarných prác s umeleckým slovom. To sprevádza Bienále fantázie od samého začiatku. Rozprávka, pieseň, porekadlo, hry a podobne tu boli vždy, ale tento ročník BF ich prítomnosť podčiarkne použitím citátov z klasických rozprávok, ale i súčasných autorských príbehov plných modernej fantastiky . Výstavu budú v jej priebehu, teda do 1. júla dopĺňať viaceré sprievodné aktivity - diskusné kluby, Noc múzeí a galérií, Básne v kresbách, Magická záhrada a iné.
Vernisáž výstavy XX. Bienále fantázie Martin 2012 s názvom Svetielko, ktoré hreje (od rozprávky k fantasy) bude v galerijnej záhrade 11. mája o 15. h.