VRÚTKY. Susedstvo s rómskymi obyvateľmi čoraz viac komplikuje život už aj Vrútočanom bývajúcim na Sládkovičoveuj ulici. Na radnicu sa preto obrátili so žiadosťou o odpustenie všetkých daní, čo by im vraj malo kompenzovať útrapy, ktoré musia takmer dennodenne riešiť.
„Kým škôlku a bytovku pre seniorov chráni pred neporiadkom veľký plot, ktorý dalo postaviť mesto, tak naše záhrady a obydlia sú neustále pod paľbou rôznych odpadkov. Rómovia nám ničia oplotenie, znečisťujú ovzdušie pálením káblov, a to nehovoriac o hluku pri demontovaní rôznych materiálov, ktoré potom odnesú do zberných surovín. V okolí sa už z neporiadku či výkalov rozmnožili potkany. Ulicou sa šíri sa zápach, je to tu niekedy na nevydržanie,“ povedal nám jeden z obyvateľov Sládkovičovej ulice, ktorý nechcel byť menovaný. „Ak by som vám meno prezradil, tak by mi možno okná vybili,“ smutne dodal.
Dane sa odpustiť nedajú
Na margo odpustenia daní nám ešte mladý muž povedal, že pre mesto by to nebola až taká strata a obyvateľom Sládkovičovej ulice by sa tak vyrovnali náklady spojené s údržbou a čistením záhrad v okolí plotov.
„Chápem rozhorčenie ľudí, ale mesto nemá zákonné možnosti, aby odpustilo dane. Situácia s neprispôsobivými občanmi budeme riešiť, ale iným spôsobom,“ vyhlásil primátor mesta Vrútky Miroslav Mazúr.
Cudzí si nedajú povedať
Nedobré skúsenosti z bývania na smutne známej ulici má aj 73-ročná dôchodkyňa.
„Minule sa sused len díval z okna a už po ňom skalu hodili. Len tak, pre nič za nič. Najviac má trápi ten neporiadok v okolí, ale aj hluk. Niekedy je neznesiteľný,“ povzdychla si staršia pani.
Problémy na Kafendovej vraj boli vždy, posledné dva – tri roky sú však vypuklé. Hromadiť sa začali po tom, čo sa do Vrútok nasťahovali Rómovia z východu Slovenska. Prišli vraj len na návštevu a už tu ostali. Zabývali sa v rôznych drevených chatrčiach, ktoré si sami postavili.
„Tí naši si dali povedať, no ich priatelia či príbuzní sú asi z iného cesta. Nerešpektujú nič. A to ide leto, máme sa na čo tešiť. Začnú sa hlučné zábavy. Najmä v čase, keď im prídu sociálne dávky,“ pridala postreh dôchodkyňa.
„Je to tak,“ priznala Ružena Dotková z „preslávenej“ ulice. „Ani mne sa to nepáči, ale čo s tým urobím. Predtým sa tu žilo pokojnejšie, teraz je to niekedy na nervy. A veľmi dobre viem, o čom hovorím. Veď tu bývam 20 rokov. Teraz nás Rómov hádžu do jedného vreca, ale ja so svojou rodinou nikomu problémy nerobím.“
Razantné riešenie
So starosťami Vrútočanov sa už začala zaoberať aj komisia pre riešenie rómskej problematiky. Obhliadla si spomínanú ulicu, vypočula názory ľudí a prišla s razantným riešením, ktoré na minulotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva predniesol šéf komisie a viceprimátor Juraj Bado. Riešenie spočíva v odstránení všetkých nelegálnych objektov, ktoré sa nachádzajú na Kafendovej ulici. Pozemky, ktoré sú vo vlastníctve mesta, sa musia uviesť do pôvodného stavu.
S návrhom komisie sa stotožnili všetci poslanci, vrátane primátora mesta Miroslav Mazúr.
„Budeme konať v čo najkratšom možnom čase. Je neprípustné, aby nám na našich pozemkoch ako huby po daždi rástli rôzne búdy a chatrče. Je to zrejme jediný účinný spôsob, ktorý zastaví prílev neprispôsobivých ľudí do nášho mesta,“ myslí si primátor.
„Už som počul, že mi to prídu zbúrať. Vraj do konca mája. Neviem, kde pôjdem. Nemám kde ísť,“ tváril sa ustarostene jeden z obyvateľov Kafendovej ulice. V chatrči zbitej z dosák žije s dcérou a jej druhom.