Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Žiadne umelecké vrcholy, ale dobré nápady

Súťažná prehliadka ochotníckeho divadla dospelých má v Turci svoje stabilné miesto. Tradične vždy na jar je ním kultúrny dom v Belej-Duliciach. Koncom marca sa tu súťažilo opäť.

Súkromná ZUŠ A. Stodolu nás vynikajúco reprezentovala na krajskej divadelnej prehliadke.Súkromná ZUŠ A. Stodolu nás vynikajúco reprezentovala na krajskej divadelnej prehliadke. (Zdroj: J.JAROŠOVÁ)

Tentoraz išlo už o jubilejný 20. ročník regionálnej súťaže ochotníckych súborov Turca. Divadelné súbory si prišli zmerať sily na svoje populárne Turčianske divadelné dni.

Spoluprácu s Belou posvätila Magda Vašková

Myšlienku usporiadať prehliadku dospelých ochotníckych súborov v Turci vždy na rovnakom mieste iniciovala pred rokmi Magda Vašková. Dlhoročná odborná metodička a zapálená organizátorka ochotníckeho divadla v turčianskych obciach tým z martinskej osvety posvätila dobrú spoluprácu s belianskymi divadelníkmi. Odvtedy sú Turčianske divadelné dni kontinuálne organizované z tohto martinského pracoviska v úzkom prepojení s vedením obce. Prehliadka tak má pre súťažiace súbory svoju príťažlivosť aj istotu, veď v Belej s úprimným zaujatím rok od roka poskytujú pre Turčianske divadelné dni príjemné zázemie.

Skryť Vypnúť reklamu

Starostka prehliadku konferovala aj šepkala

Na pohostinnej atmosfére má od vzniku až po aktuálne jubileum svoju veľkú zásluhu rešpektovaná starostka obce. Na začiatku Hanka Badínová uvádzala súťažiace súbory ako konferenciérka a súčasne si zastala úlohu šepkárky domácim ochotníkom. „Šepkaniu“ ostala verná doteraz, hoci sa už vo svojej rodnej obci Belá-Dulice venuje zodpovednému starostovaniu a aj ochotnícku prehliadku má kompletne na starosti. Spoľahlivo budovaná priateľská atmosféra je v tejto obci pre súťažiacich samozrejmou pridanou hodnotou. Žiaľ, ani u nás v Turci nie je žiadnou novinkou, že divadelných súborov z ochoty vytrvalo ubúda. V aktuálnom jubilejnom súťažnom ročníku sa na prehliadke zúčastnilo dovedna iba päť kolektívov.

Tanečná Karkulka s humorom a vtipom

Skryť Vypnúť reklamu

Originálnym javiskovým vyjadrením talentovaných dievčat zo Shadow of Music pri ZUŠ v Turčianskych Tepliciach je predovšetkým výrazový tanec. Tohto roku sa však podujali nacvičiť tanečno-dramatické divadelné predstavenie, vlastnú autorskú „školskú“ paródiu na klasický rozprávkový príbeh nazvaný Karkulka inak. Do presvedčivých tanečných kreácií a s nadhľadom zahraných parodických scénok dievčatá šikovne zapracovali a aj so šarmom mladosti stvárnili svoje vlastné témy, blízke svetu „- násťročných“. Tanečne i herecky oživili partnerské vzťahy po vtipné lásky, zatancovali nápaditý „zelený“ tanec o ochrane prírody, so sviežim nadhľadom sa zmocnili drogovej témy. V parodovanom príbehu o rodine zaujala s humorom stvárnená moderná babička s príťažlivým partnerom – vlkom. Zahral ho jediný muž v súbore, no vôbec sa medzi záplavou suverénnych kolegýň na scéne nestratil...

Skryť Vypnúť reklamu

Tanečnice z teplickej „zušky“ svoj príbeh bravúrne rozpohybovali, využívajúc prekvapujúce a pôsobivé, variabilné aj výstižné tanečné žánre a štýly. V jednotlivých kreáciách dievčatá výrazovo dokonale splynuli s pestrým výberom hudby, prinášajúcej vždy zmenu nálady. Moderný, netradičný a vtipný príbeh vo sviežom podaní Shadow of music zaujal publikum v Belej, zvyknuté najmä na ochotnícku klasiku. Dievčatá presvedčili tanečným umením a rovnako príjemne pobavili sviežim študentským vtipom Karkulkinho príbehu - inak.

Originálna dievčenská javisková terapia

Mimoriadne sviežim, invenčným zjavom mladosti na prahu dospelosti bola v Belej autorská inscenácia Selfterapia štyroch Martinčaniek. Na súťažnom javisku sa ňou vo svojej premiére suverénne presvedčivo prezentovali zaujaté divadelníčky, vnímavé pozorovateľky okolitého mikrosveta. Vlastnú terapiu života pretavenú osobitým divadelným okom ponúkla v alternatívnych javiskových postupoch štvorica dievčat zo Súkromnej základnej umeleckej školy A. Stodolu v Martine – Záturčí. Študentky literárno - dramatického odboru „zušky“ (Klára Gajdošová, Miroslava Laňková, Veronika Javorková, Nina Tarasovičová) vedie pedagogicky a režijne Bibiana Tarasovičová.

Všetky štyri protagonistky bravúrne zvládli vlastnú pohybovo-slovnú hru, a to so značnou dávkou intímneho duševného sebaobnažovania. Použité premyslené a prirodzene rozohrávané motívy, citlivo odpozorované zo života, „spracovali“ dievčatá samé za seba. Podarilo sa im to javiskovo účinne, pôsobivo a vkusne, do prehľadného, v improvizáciách ustáleného tvaru. Inscenácia sa zaskvela mimoriadne tvorivou, nevídane uveriteľnou a presvedčivou dávkou osobitej kreatívnosti dievčat. V spojení s originálnym zaujatím každej účinkujúcej zvlášť a štvorice spoločne - hrali v presvedčivom súlade a porozumení. Slovo aj pohyb ruka v ruke s plnovýznamovým výrazom dievčatá spracovali do vlastnej obdivuhodne harmonickej „liečby“ - Selfterapie. No práve tak sa im báječne podarila divadelne aj významovo precizovaná, divácky jednoznačne príťažlivá terapia javiskovým umením.

Šťastný návrat divadelníkov zo Žabokriek

Známu ľudovú spevohru Maľované na skle v podaní Divadelného súboru Žabokreky predchádzala dobrá povesť ešte pred Turčianskymi divadelnými dňami. S touto populárnou inscenáciou sa ochotníci zo Žabokriek opäť radi vrátili na turčiansku ochotnícku scénu po niekoľkých rokoch svojej absencie. Stalo sa tak aj preto, že sa po prvý raz na réžiu dramatickej aj tanečnej časti „odvážili“ samotní domáci ochotníci v dobre spolupracujúcom tandeme Dáška Kalnická a Pavol Fabro. Dobrými radami prispeli starší, skúsení herci (Ľ. Polonec, Ž. Kraľovanská...), kolektív sa postaral o scénu, k ochotníkom sa plnohodnotne pridala živá hudba „Krajčovcov“ a na javisku sa do hry popri ochotníkoch pohotovo aj pohodovo zaradili výborné a tvárne speváčky. A tak právom patrí aj ochotnícky kolektív „maľovaného na skle“ svojím elánom a chuťou na scéne k mladej krvi jubilejného ročníka TDD 2012. Svojím súťažným predstavením sa v Belej žabokreckí divadelníci zavďačili spokojnému domácemu obecenstvu a zaujali tiež kolegov z „konkurenčných“ ochotníckych súborov. Dobrá a smelá vec sa ochotníkom zo Žabokriek potvrdila - okrem úspechu doma zaujali tiež na súťažnom javisku. Hoci v tomto ročníku nemali v inscenáciách hraných klasicky príliš silnú konkurenciu.

Belianska minimalistická Zabíjačka

Na „dvadsaťročnej“ súťažnej prehliadke pochopiteľne nemohli v žiadnom prípade chýbať domáci ochotníci. Divadelný súbor pri OcÚ a MO MS Belá-Dulice si pripravil takmer celkom z vlastných zdrojov (len s miernym režijným prispením Tibora Kubičku) hru Zabíjačka. Vznikla podľa pôvodnej poviedky a v úprave tvorivého tandemu Dušan Dušek, František Lipták, Martin Šulík. Dramaturgickú úpravu pre svoj súbor na seba zobrala Anna Badínová.

Na dlhoročne fungujúci, herecky početný súbor v Belej bolo miernym prekvapením minimalistické obsadenie hry. Celá ťarcha inscenácie spočívala na dvoch hlavných postavách, v ktorých sa predstavili skúsení herci Michal Badín ako Otec a sekundovala mu Katarína Letrichová (Mama). Zaujímavú úlohu bez slov na javisku zahrala Nela Kuzmová ako Babka, v závere sa na scéne na chvíľočku objavila Marcela Kováčiková – Panenka Mária. Zabíjačka v štádiu, v akom belianskych ochotníkov zastihla na súťažnej prehliadke, ukázala potenciálne kvalitné herecké skúsenosti. Nenaplnila však zmysluplnosť a životaschopnosť režijného vedenia, ktoré by sa zúročilo v plnokrvnom hereckom konaní na javisku. V Zabíjačke absentovala divadelná rozohranosť, rozpohybovanosť v mizanscénach, a tým vyznel celý príbeh staticky.

20 minút s blatnickým anjelom

Strávených minút v hľadisku počas Turčianskych divadelných dní s Divadelným súborom Blatničan a ich súťažnou inscenáciou Alexandra Vampilova 20 minút s anjelom bolo, žiaľ, o podstatnú chvíľu viac, ako by sa patrilo. Sami blatnickí ochotníci ústami svojho režiséra (Karol Čičmanec) vlastné divadelné počínanie v Belej nazvali – generálka pred premiérou. Tá však bola podľa hry na javisku pred záverom súťažnej prehliadky TDD ešte očividne poriadne vzdialená. Škoda! Niektoré herecké náznaky aj v stave „nedorobenosti“ inscenácie čosi sľubovali. Napríklad, že by sa v tomto „vynovenom“ a doplnenom staronovom súbore Blatničanov mohlo zablýskať na budúce celkom slušné divadlo z ochoty. Potrebuje to však viac ako dvadsať minút usilovnej a tvorivej práce na javisku.

Zelená pre mladé amatérske talenty

Dvadsaťročné jubileum dobre fungujúcej súťažnej prehliadky nezaznamená – aspoň v klasickom ochotníckom divadle – žiadne pozoruhodné umelecké vrcholy. Určite však potešili svojimi zaujatými a rôznorodými, tvorivými a invenčnými, navyše aj autorskými predstaveniami - mladé amatérske talenty. Tým patrí divadelné absolutórium v tohtoročnej súťaži aj na turčianskej ochotníckej scéne.

V divadle mladých a alternatívnom divadle na 20. TDD 2012 zaujala celkom bezkonkurenčne a prvenstvo si odnáša autorská sebareflexia dievčenskej štvorice pod názvom Selfterapiaa za najlepší herecký výkon právom patrí ocenenie Nine Tarasovičovej. Dievčatá postupujú s takouto výbornou vlastnou terapiou na krajskú prehliadku Námestovské divadelné dni na Oravu. V rovnakej kategórii sa na druhom mieste umiestnili Shadow of music pri ZUŠ Turčianske Teplice a tiež získali odporúčanie do Námestova, za svoju tanečno dramatickú Karkulku inak.

V kategórii činoherného a hudobného divadla budú Turiec na krajskej postupovej prehliadke reprezentovať ako víťazi 20. ročníka TDD rovnako prevažne mladí z Divadelného súboru Žabokreky s inscenáciou spevohry Maľované na skle.

Druhé miesto zo súťaže v tejto kategórii, s odporúčaním na krajskú súťaž do Námestova, patrí Divadelnému súboru pri OcB a MO MS Belá-Dulice za hru Zabíjačka.

FAKTY

Odborná hodnotiaca porota na Námestovských divadelných dňoch udelila v kategórii amatérskeho činoherného divadla 3. miesto Divadelnému súboru pri Obecnom úrade a Miestnom odbore Matice Slovenskej v Belej – Duliciach za inscenáciu Zabíjačka. V kategórii divadla mladých porotu najviac presvedčil divadelný súbor SuZUŠ Aurela Stodolu v Martine s autorskou inscenáciou Selfterapia a udelila im 1. miesto a odporúčanie na celoslovenskú súťaž divadla mladých Tlmačské činohranie, ktorá sa uskutoční 22. - 24. júna 2012 v Mestskom kultúrnom stredisku v Tlmačoch.

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 2. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 5. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 6. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 7. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 8. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 155
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 768
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 9 201
 4. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 605
 5. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 499
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 7 824
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 459
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 868
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 628
 10. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur 4 864
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Aký mohol mať podnikateľ motív? Manželka podozrivého zapojila do prípadu súkromného detektíva.

19 h
Ilustračná foto.

Okres Turčianske Teplice je už rovnako v treťom stupni výstrahy. Meteorológovia varujú pred silným dažďom.

11 h

Obranca Marek Pacalaj je odchovancom martinského hokeja, ale v minulej sezóne obliekal dres regionálneho rivala zo Žiliny. V rozhovore 26-ročný hokejista priznal, že keď našich v semifinále vyradila Spišská Nová Ves, trošku si vydýchol, pretože nemusel vo finále nastúpiť proti svojim.

13 h
Kolaudácia diagnostickej časti Kliniky hematológie a transfúziológie UNM.

Rekonštrukcia hematologických laboratórií zefektívnila diagnostiku.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za posledných 24 hodín stúpla hladina o 42 centimetrov.

16 h

Stokilovú šelmu zazrela aj lesníkova manželka. Bola len dvesto metrov od okraja dediny.

16. máj

Jedno nešťastie sa stalo v prírode, druhé v bytovke.

19 h

Na najvyššom podlaží sú kancelárske priestory. Reštaurácia na prízemí bude mať vonkajšie sedenie.

20 h

Už ste čítali?