Tentoraz išlo už o jubilejný 20. ročník regionálnej súťaže ochotníckych súborov Turca. Divadelné súbory si prišli zmerať sily na svoje populárne Turčianske divadelné dni.
Spoluprácu s Belou posvätila Magda Vašková
Myšlienku usporiadať prehliadku dospelých ochotníckych súborov v Turci vždy na rovnakom mieste iniciovala pred rokmi Magda Vašková. Dlhoročná odborná metodička a zapálená organizátorka ochotníckeho divadla v turčianskych obciach tým z martinskej osvety posvätila dobrú spoluprácu s belianskymi divadelníkmi. Odvtedy sú Turčianske divadelné dni kontinuálne organizované z tohto martinského pracoviska v úzkom prepojení s vedením obce. Prehliadka tak má pre súťažiace súbory svoju príťažlivosť aj istotu, veď v Belej s úprimným zaujatím rok od roka poskytujú pre Turčianske divadelné dni príjemné zázemie.
Starostka prehliadku konferovala aj šepkala
Na pohostinnej atmosfére má od vzniku až po aktuálne jubileum svoju veľkú zásluhu rešpektovaná starostka obce. Na začiatku Hanka Badínová uvádzala súťažiace súbory ako konferenciérka a súčasne si zastala úlohu šepkárky domácim ochotníkom. „Šepkaniu“ ostala verná doteraz, hoci sa už vo svojej rodnej obci Belá-Dulice venuje zodpovednému starostovaniu a aj ochotnícku prehliadku má kompletne na starosti. Spoľahlivo budovaná priateľská atmosféra je v tejto obci pre súťažiacich samozrejmou pridanou hodnotou. Žiaľ, ani u nás v Turci nie je žiadnou novinkou, že divadelných súborov z ochoty vytrvalo ubúda. V aktuálnom jubilejnom súťažnom ročníku sa na prehliadke zúčastnilo dovedna iba päť kolektívov.
Tanečná Karkulka s humorom a vtipom
Originálnym javiskovým vyjadrením talentovaných dievčat zo Shadow of Music pri ZUŠ v Turčianskych Tepliciach je predovšetkým výrazový tanec. Tohto roku sa však podujali nacvičiť tanečno-dramatické divadelné predstavenie, vlastnú autorskú „školskú“ paródiu na klasický rozprávkový príbeh nazvaný Karkulka inak. Do presvedčivých tanečných kreácií a s nadhľadom zahraných parodických scénok dievčatá šikovne zapracovali a aj so šarmom mladosti stvárnili svoje vlastné témy, blízke svetu „- násťročných“. Tanečne i herecky oživili partnerské vzťahy po vtipné lásky, zatancovali nápaditý „zelený“ tanec o ochrane prírody, so sviežim nadhľadom sa zmocnili drogovej témy. V parodovanom príbehu o rodine zaujala s humorom stvárnená moderná babička s príťažlivým partnerom – vlkom. Zahral ho jediný muž v súbore, no vôbec sa medzi záplavou suverénnych kolegýň na scéne nestratil...
Tanečnice z teplickej „zušky“ svoj príbeh bravúrne rozpohybovali, využívajúc prekvapujúce a pôsobivé, variabilné aj výstižné tanečné žánre a štýly. V jednotlivých kreáciách dievčatá výrazovo dokonale splynuli s pestrým výberom hudby, prinášajúcej vždy zmenu nálady. Moderný, netradičný a vtipný príbeh vo sviežom podaní Shadow of music zaujal publikum v Belej, zvyknuté najmä na ochotnícku klasiku. Dievčatá presvedčili tanečným umením a rovnako príjemne pobavili sviežim študentským vtipom Karkulkinho príbehu - inak.
Originálna dievčenská javisková terapia
Mimoriadne sviežim, invenčným zjavom mladosti na prahu dospelosti bola v Belej autorská inscenácia Selfterapia štyroch Martinčaniek. Na súťažnom javisku sa ňou vo svojej premiére suverénne presvedčivo prezentovali zaujaté divadelníčky, vnímavé pozorovateľky okolitého mikrosveta. Vlastnú terapiu života pretavenú osobitým divadelným okom ponúkla v alternatívnych javiskových postupoch štvorica dievčat zo Súkromnej základnej umeleckej školy A. Stodolu v Martine – Záturčí. Študentky literárno - dramatického odboru „zušky“ (Klára Gajdošová, Miroslava Laňková, Veronika Javorková, Nina Tarasovičová) vedie pedagogicky a režijne Bibiana Tarasovičová.
Všetky štyri protagonistky bravúrne zvládli vlastnú pohybovo-slovnú hru, a to so značnou dávkou intímneho duševného sebaobnažovania. Použité premyslené a prirodzene rozohrávané motívy, citlivo odpozorované zo života, „spracovali“ dievčatá samé za seba. Podarilo sa im to javiskovo účinne, pôsobivo a vkusne, do prehľadného, v improvizáciách ustáleného tvaru. Inscenácia sa zaskvela mimoriadne tvorivou, nevídane uveriteľnou a presvedčivou dávkou osobitej kreatívnosti dievčat. V spojení s originálnym zaujatím každej účinkujúcej zvlášť a štvorice spoločne - hrali v presvedčivom súlade a porozumení. Slovo aj pohyb ruka v ruke s plnovýznamovým výrazom dievčatá spracovali do vlastnej obdivuhodne harmonickej „liečby“ - Selfterapie. No práve tak sa im báječne podarila divadelne aj významovo precizovaná, divácky jednoznačne príťažlivá terapia javiskovým umením.
Šťastný návrat divadelníkov zo Žabokriek
Známu ľudovú spevohru Maľované na skle v podaní Divadelného súboru Žabokreky predchádzala dobrá povesť ešte pred Turčianskymi divadelnými dňami. S touto populárnou inscenáciou sa ochotníci zo Žabokriek opäť radi vrátili na turčiansku ochotnícku scénu po niekoľkých rokoch svojej absencie. Stalo sa tak aj preto, že sa po prvý raz na réžiu dramatickej aj tanečnej časti „odvážili“ samotní domáci ochotníci v dobre spolupracujúcom tandeme Dáška Kalnická a Pavol Fabro. Dobrými radami prispeli starší, skúsení herci (Ľ. Polonec, Ž. Kraľovanská...), kolektív sa postaral o scénu, k ochotníkom sa plnohodnotne pridala živá hudba „Krajčovcov“ a na javisku sa do hry popri ochotníkoch pohotovo aj pohodovo zaradili výborné a tvárne speváčky. A tak právom patrí aj ochotnícky kolektív „maľovaného na skle“ svojím elánom a chuťou na scéne k mladej krvi jubilejného ročníka TDD 2012. Svojím súťažným predstavením sa v Belej žabokreckí divadelníci zavďačili spokojnému domácemu obecenstvu a zaujali tiež kolegov z „konkurenčných“ ochotníckych súborov. Dobrá a smelá vec sa ochotníkom zo Žabokriek potvrdila - okrem úspechu doma zaujali tiež na súťažnom javisku. Hoci v tomto ročníku nemali v inscenáciách hraných klasicky príliš silnú konkurenciu.
Belianska minimalistická Zabíjačka
Na „dvadsaťročnej“ súťažnej prehliadke pochopiteľne nemohli v žiadnom prípade chýbať domáci ochotníci. Divadelný súbor pri OcÚ a MO MS Belá-Dulice si pripravil takmer celkom z vlastných zdrojov (len s miernym režijným prispením Tibora Kubičku) hru Zabíjačka. Vznikla podľa pôvodnej poviedky a v úprave tvorivého tandemu Dušan Dušek, František Lipták, Martin Šulík. Dramaturgickú úpravu pre svoj súbor na seba zobrala Anna Badínová.
Na dlhoročne fungujúci, herecky početný súbor v Belej bolo miernym prekvapením minimalistické obsadenie hry. Celá ťarcha inscenácie spočívala na dvoch hlavných postavách, v ktorých sa predstavili skúsení herci Michal Badín ako Otec a sekundovala mu Katarína Letrichová (Mama). Zaujímavú úlohu bez slov na javisku zahrala Nela Kuzmová ako Babka, v závere sa na scéne na chvíľočku objavila Marcela Kováčiková – Panenka Mária. Zabíjačka v štádiu, v akom belianskych ochotníkov zastihla na súťažnej prehliadke, ukázala potenciálne kvalitné herecké skúsenosti. Nenaplnila však zmysluplnosť a životaschopnosť režijného vedenia, ktoré by sa zúročilo v plnokrvnom hereckom konaní na javisku. V Zabíjačke absentovala divadelná rozohranosť, rozpohybovanosť v mizanscénach, a tým vyznel celý príbeh staticky.
20 minút s blatnickým anjelom
Strávených minút v hľadisku počas Turčianskych divadelných dní s Divadelným súborom Blatničan a ich súťažnou inscenáciou Alexandra Vampilova 20 minút s anjelom bolo, žiaľ, o podstatnú chvíľu viac, ako by sa patrilo. Sami blatnickí ochotníci ústami svojho režiséra (Karol Čičmanec) vlastné divadelné počínanie v Belej nazvali – generálka pred premiérou. Tá však bola podľa hry na javisku pred záverom súťažnej prehliadky TDD ešte očividne poriadne vzdialená. Škoda! Niektoré herecké náznaky aj v stave „nedorobenosti“ inscenácie čosi sľubovali. Napríklad, že by sa v tomto „vynovenom“ a doplnenom staronovom súbore Blatničanov mohlo zablýskať na budúce celkom slušné divadlo z ochoty. Potrebuje to však viac ako dvadsať minút usilovnej a tvorivej práce na javisku.
Zelená pre mladé amatérske talenty
Dvadsaťročné jubileum dobre fungujúcej súťažnej prehliadky nezaznamená – aspoň v klasickom ochotníckom divadle – žiadne pozoruhodné umelecké vrcholy. Určite však potešili svojimi zaujatými a rôznorodými, tvorivými a invenčnými, navyše aj autorskými predstaveniami - mladé amatérske talenty. Tým patrí divadelné absolutórium v tohtoročnej súťaži aj na turčianskej ochotníckej scéne.
V divadle mladých a alternatívnom divadle na 20. TDD 2012 zaujala celkom bezkonkurenčne a prvenstvo si odnáša autorská sebareflexia dievčenskej štvorice pod názvom Selfterapiaa za najlepší herecký výkon právom patrí ocenenie Nine Tarasovičovej. Dievčatá postupujú s takouto výbornou vlastnou terapiou na krajskú prehliadku Námestovské divadelné dni na Oravu. V rovnakej kategórii sa na druhom mieste umiestnili Shadow of music pri ZUŠ Turčianske Teplice a tiež získali odporúčanie do Námestova, za svoju tanečno dramatickú Karkulku inak.
V kategórii činoherného a hudobného divadla budú Turiec na krajskej postupovej prehliadke reprezentovať ako víťazi 20. ročníka TDD rovnako prevažne mladí z Divadelného súboru Žabokreky s inscenáciou spevohry Maľované na skle.
Druhé miesto zo súťaže v tejto kategórii, s odporúčaním na krajskú súťaž do Námestova, patrí Divadelnému súboru pri OcB a MO MS Belá-Dulice za hru Zabíjačka.
FAKTY
Odborná hodnotiaca porota na Námestovských divadelných dňoch udelila v kategórii amatérskeho činoherného divadla 3. miesto Divadelnému súboru pri Obecnom úrade a Miestnom odbore Matice Slovenskej v Belej – Duliciach za inscenáciu Zabíjačka. V kategórii divadla mladých porotu najviac presvedčil divadelný súbor SuZUŠ Aurela Stodolu v Martine s autorskou inscenáciou Selfterapia a udelila im 1. miesto a odporúčanie na celoslovenskú súťaž divadla mladých Tlmačské činohranie, ktorá sa uskutoční 22. - 24. júna 2012 v Mestskom kultúrnom stredisku v Tlmačoch.