BRATISLAVA, MARTIN. Vláda má podľa Ústavy SR povinnosť do tridsiatich dní od svojho vymenovania predstúpiť pred parlament a požiadať o schválenie programového vyhlásenia. Robert Fico predstavil program svojho kabinetu zákonodárcom v stredu minulý týždeň. Svoj názor k nemu vyjadria aj traja poslanci z Turca. Hlasovanie síce ešte neprebehlo, ale nám už prezradili, ako budú o základnom dokumente vlády hlasovať.
Hrnčiar našiel aj pozitíva
Andrej Hrnčiar (Most – Híd) podrobne študoval programové vyhlásenie vlády po prvý raz, v minulosti si ho zbežne prečítal v novinách.
„Možno sa odo mňa ako opozičného poslanca očakáva, že sa budem k vláde vyjadrovať iba kriticky a že všade budem rozprávať ako je všetko zlé, lebo sa to tak patrí. To by však konštruktívne veľmi nebolo. Určite som v dokumente našiel aj pozitívne veci týkajúceho sa šetrenia, ozdravovania verejných financií či zníženia verejného dlhu. Zaujali ma aj kroky vedúce k reforme verejnej správy, pričom v tejto oblasti som tam našiel veľa skutočností, ktoré sme v Martine zapracovali do projektu Transparentné mesto,“ povedal Andrej Hrnčiar, ktorému sa ale nepozdáva, že je programové vyhlásenie vlády až veľmi všeobecné.
„Zrejme to bol zámer. Pretože ak by vláda išla do konkrétnych opatrení, tak by sa dala ľahšie kontrolovať. Naznačila len smerovanie, ale vôbec nie spôsob, ako sa k nemu dostať. Aj preto sa nakoniec zdržím hlasovania,“ vysvetľoval poslanec Hrnčiar.
Hraško vidí len pekný obal
Ďalší parlamentný nováčik Igor Hraško (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) sa s predstavami vlády vôbec nestotožnil a postavil sa k nim kriticky.
„Vypočul som si obhajobu pána premiéra. To, čo prezentoval má síce krásny obal, ale obsah je pofidérny. Myšlienky sú pekné, no ich uskutočniteľnosť sa dá spochybniť. Nakoniec, Smer už mal možnosť štyri roky vládnuť a veľmi sa mu nedarilo splniť to, čo sľuboval,“ myslí si Igor Hraško.
Poslanec z Martina dokumentu vyčíta aj protirečivosť. „Na jednej strane sa veľa hovorí o istotách, na druhej strane sa plánujú zaviesť také dane ako napríklad z dedenia a darovania, ktoré bežným ľuďom vytiahnú peniaze z vrecka. Vyššie dane tak postihnú všetkých, nielen deklarované vyššie príjmové skupiny. Ani ďalšie úpravy v daňovom systéme sa mi nepozdávajú. Plánovanie vyššie zdanenie majetnejších vôbec do štátnej kasy neprinesie toľko, koľko sa očakáva. Skôr by som šiel cestou zvýšenia DPH na spotrebný tovar, čo by sa vykompenzovalo nižšou DPH na základné potraviny a služby,“ uvažuje Igor Hraško, od ktorého sme sa dozvedeli, že bude hlasovať proti programovému vyhláseniu vlády. „Inak sa nedá, výhrady mám aj k plánom ministra školstva Čaploviča a problematicky sa mi javí aj regionálny rozvoj,“ dodáva poslanec Obyčajných ľudí.
Ostrý štart
Turčianka Eva Hufková (Smer – SD) len v stredu zložila poslanecký sľub a už ju čakalo vážne rokovanie.
„Programové vyhlásenie vlády je o smerovaní Slovenska na najbližšie štyri roky. Hodnotím ho pozitívne. Má snahu konsolidovať verejné financie, znižovať verejný dlh, ale aj udržať sociálny štandard ľudí. Pozdávajú sa mi aj zámery v otázkach zamestnanosti i školstva. Základný dokument vlády podporím, budem zaň hlasovať,“ povedala Eva Hufková.
Opozícia programovému vyhláseniu vyčíta všeobecnosť a nekonkrétnosť. „Je to ich právo, no ja s ich kritikou nestotožňujem. Zámery sú jasné i merateľné. Konkrétnosti budú riešiť jednotlivé zákony,“ dodala novozvolená poslankyňa, ktorá je v parlamente náhradníčkou za štátneho tajomníka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Buriana.
Diskusia k programovému vyhláseniu vlády pokračuje aj tento týždeň. Hlasovať o ňom by sa malo možno v jeho závere. Smer disponuje v Národnej rade s 83 poslancami, a tak problémy so schválením vyhlásenia mať nebude.