MARTIN. XX. Bienále fantázie je medzinárodná súťažná prehliadka vo výtvarnej tvorbe detí a mládeže, ktorá si už získala odborný kredit na viacerých kontinentoch sveta. Turčianska galéria ho považuje za jeden z hlavných pilierov svojej činnosti, autorkou projektu a kurátorkou je riaditeľka TG Jarmila Kováčová. Aktuálny ročník Bienále fantázie je hlavne o svetle. Tomu zodpovedá aj dramaturgiu podujatia, ktorá zrkadlí aj prácu iných umeleckých odborov. Autormi výstavného prostredia, katalógu a všetkých sprievodných aktivít tohtoročného bienále sú scénograf Jozef Ciller, dizajnér Peter Klaudíny a grafik Ivan Bílý, ktorí spolu aj s vkladom literátov podčiarkujú každý osobitým spôsobom, že rozprávka, pieseň, porekadlo, hry a autorské príbehy plné modernej fantastiky majú stále čo povedať.
Hlavnú cenu získalo trinásť žiakov ZUŠ v Martine. foto: M. Dírerová
Výstavu budú v jej priebehu, teda do 1. júla dopĺňať viaceré sprievodné aktivity - diskusné kluby, Noc múzeí a galérií, Básne v kresbách, Magická záhrada a iné.
V XX. ročníku BF súťažilo 5 200 detských prác a prác mladých ľudí do 18 rokov zo šestnástich krajín Európy i zámoria. Medzinárodná porota rozdala 148 individuálnych a kolektívnych cien pre deti zo Slovenska, Čiech, Poľska, Bulharska, Litvy, Dánska, Albánska a Číny. Okrem ocenených prác je na výstave v galérii, ktorá potrvá do 1. júla, prezentovaných spolu 701 detských malieb, kresieb, grafík, fotografií, dokumentácií z výtvarných akcií, svetelných a iných objektov, animovaných filmov od 4 do 18 rokov. Sú medzi nimi aj práce detí z Turca, viaceré ako ocenené. A v Turci zostala aj hlavná cena BF, ktorú získal kolekcia detských prác ZUŠ v Martine, ktoré vznikli pod odborným vedením Eriky Fízelovej, Natálie Haratíkovej, Petra Klaudínyho, Petra Klimeka a Dalibora Palenčíka. Autormi jednotlivých prác sú M. Kecerová, L. Mazúrová, Z. Lapšanská, J. Roštár, P. Hýbela, L. Kováčik, J. Galmiš, A. Grolmusová, V. Olíková, Z. Miklušová, M. Zjavková, K. Olíková, J. Brišová, K. Rábeková, V. Remiarová, D. Bežáková, R. Meľová, D. Rosenberg, E. Malachovská, A. Longauerová, Z. Kotuličová a M. Tatarková.
Cenu predsedu ŽSK získal Ateliér dieťaťa Kocúr, ktorý pracuje v Turčianskej galérii, a to za kolekciu prác s hendikepovanými deťmi a mládežou. Pracuje s nimi pedagogička Eva Mužilová a autormi ocenených prác sú M. Matisová, L. Čierniková, J. Lacková, L. Smoleňák a B. Kolárová. Medzi nositeľmi individuálnych cien tohtoročného Bienále fantázie za originálny a výtvarný vklad do témy dvadsiateho ročníka je aj šesťročný Jakub Malý. Získal ju za prácu Koník v tme (pedagogičky Viera Babjaková a Eva Mužilová).