BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky považuje za dôležitú pravdivú informovanosť o skutočnostiach týkajúcich sa experimentálnej výučby na Gymnáziu v Martine, nakoľko v týchto dňoch sme svedkami svojskej interpretácie a výrazného odklonu od faktov a pravdy.
Experimentálne overovanie šesťročného štúdia na gymnáziách bolo realizované na štyroch gymnáziách. Konkrétne na Gymnáziu sv. Františka v Žiline, Gymnáziu L. Novomestského v Bratislave, Gymnáziu H. Selyeho s vyučovacím jazykom Maďarským v Komárne a V. Paulinyho Tótha v Martine.
Štátna školská inšpekcia odporúčala ukončiť tento experiment, ktorý bol hodnotený ako celok a nie selektívne podľa jednotlivých štyroch škôl. Všetky tieto gymnázia s výnimkou martinského, preto už pred tromi rokmi ukončili experiment a naďalej pokračujú v inom, platnom modely gymnaziálnej výučby. Teda v tom, ktorý je zakotvený v novele školského zákona platnej už od 1. 9. 2008. Gymnaziálny model preto tvoria štvorročné, päťročné a osemročné gymnáziá.
Jedine Gymnázium V. Paulinyho Tótha v Martine požiadalo o výnimku, a teda ďalšie pokračovanie aj vo forme šesťročného štúdia. A to až teraz. Je paradoxné, že najskôr pre žiakov vyhlásili prijímacie skúšky a až následne, 30. marca 2012, požiadali rezort školstva o výnimku.
Napriek týmto faktom, ktoré by malo detailne poznať aj vedenie školy, sa pán riaditeľ rozhodol vyhlásiť prijímacie skúšky na niečo, čo bolo ešte v roku 2008 zrušené. Konal teda na vlastnú zodpovednosť a vzhľadom na to, že mal záujem prijímať študentov na formu štúdia, aká bola ukončená, považujeme to za neseriózne tak ku žiakom, ako aj vo vzťahu k rodičom a samotným pedagógom.
Na záver pripomíname, že Gymnázium V. Paulinyho Tótha v Martine nikto neruší a experiment bol dávno ukončený.
TASR informoval hovorca rezortu Michal Kaliňák.