MARTIN. Čarovné na noci v múzeách a galériách je to, že budete mať k dispozícii na prehliadku nielen existujúce expozície, ale aj mnohé lahôdky. V tú noc vyťahujú organizátori pred návštevníkmi svoje najtajnejšie tromfy a prekvapujú. V Slovenskom národnom múzeu napríklad vybuchne sopka. No sopka s názvom Etnografia teraz neroztrasie zem, ale čas. 19. mája bude múzeum otvorené až do neskorej noci. Kľúč na ňom otočia podvečer – o šiestej a pozvú na výstavu Planéta, na ktorej žijeme. Slovenská vládkyňa podzemia Runa má hlavu v smútku. Neustriehla svoje kráľovstvo a v múzeu všetko rozhádzala. Do expozície sa tak dostali predmety, ktoré tam nepatria. Mladí cestovatelia ich budú musieť nájsť. Cez Noc múzeí a galérií bude múzeum plné zlatokopov – majú v pláne ryžovať zlato, ale naučia sa aj niečo nové o preparovaní skamenelín a v záhrade budú chytať známy i neznámy hmyz. Pre šikovných budú pripravené dielničky, aby si skúsili prácu s hlinou, papierom alebo drôtom. Čakať na nich bude aj fotošopa, čiže dobový ateliér. Keď vyhladnú, dostanú niečo malé pod zub.
Nevšedné zážitky od rána až do noci čakajú na návštevníkov aj v Slovenskom národnom literárnom múzeu SNK. Od štvrtej popoludní sa bude koncertovať, recitovať z romantickej poézie štúrovcov, rozhovoria sa tu zbierky a večer o 19. hodine sa všetci stíšia, aby si spolu s pamätníkmi pripomenuli 45. výročie vzniku literárneho múzea.
Svoje brány otvorí aj Turčianska galéria. Návštevníkom budú k dispozícií na prehliadku výstavné priestory a pre deti tvorivé dielne spojené s XX. Bienále fantázie. O druhej hodine popoludní pozývajú organizátori na improvizovanú diskusnú kaviareň o stave kultúry, ktorej dali názov: Big problems and small coffee. Diskutujúci si pri káve posedia do devätnástej hodiny.