pšia imidž nášho mesta, ktoré v tejto oblasti zaostáva za ostatnými.
MARTIN. My, dlhoročné učiteľky hudby A. Gloneková a A. Cigániková na ZUŠ v Martine na Mudroňvoej ulici, sa snažíme v našich zverencoch prebúdzať záujem o vážnu hudbu, a preto každoročne organizujeme dva verejné koncerty. Krásne prostredie Turčianskej galérie, zážitok z hudby a sila umenia je to, čo v našich študentoch zanecháva hlbokú stopu a určite pozitívne formuje mladého človeka. Zvlášť tie najmenšie sa na svoje vystúpenie veľmi tešia, keď sa môžu pred svojimi rodičmi a starými rodičmi pochváliť, čo sa naučili. Myslíme si, že vychovávať umením je záslužná a zmysluplná práca a práve dnes, keď sa často dostávame do pasce konzumu a komercie, je umenie a hudba určitou protiváhou.
Náš posledný koncert bol 1. apríla 2012, mal názov Veľkonočná čaša melódií a aktívne na ňom vystúpilo dvadsať študentov. Podarilo sa im 1,5 hodinu držať v pozornosti nabitú sálu Turčianskej galérie, ktorá ich na záver odmenila srdečným potleskom vrátane standing ovations.
Bolo nám cťou, že koncertu sa zúčastnila aj profesorka Žilinského konzervatória a Žilinskej univerzity, s ktorou v budúcnosti chystáme spoločný koncert študentov konzervatória a našich zverencov. Profesorka Emília Sadloňová sa k našej práci vyjadrila takto: „Koncerty speváckej triedy Andrei Cigánikovej a Mgr. Aleny Glonekovej sledujem už niekoľko rokov. Sú to projekty integratívne, ktorých príprava je vysoko nadštandardná v podmienkach súčasnej základnej umeleckej školy. Pri časových dotáciách výučby, aké sú dnes na základnej umeleckej škole, je obdivuhodné pripraviť projekty tohto typu,“ povedala a zdôraznila, že opäť bola na dramaturgicky veľmi zaujímavom koncerte, na ktorom sa predstavili žiaci všetkých stupňov základnej umeleckej školy – mladší školský vek, starší školský vek, 2. stupeň i študenti štúdia pre dospelých. „V druhom stupni som počula žiakov, ktorých si pamätám z čias štúdia – mladšieho školského veku. To, že deti na tejto škole ostávajú študovať, svedčí o pozitívnom vzťahu k hudbe a učiteľke spevu. Zaujímavé hudobné čísla, kvalitné spevácke výkony, kvalitná klavírna spolupráca i schopnosť spievať s klavírnou nahrávkou, to sú prejavy dobre remeselne odvedenej práce učiteľa spevu i klavíristky – korepetítorky. Vysoko oceňujem muzikálny prejav detí,“ pokračovala a pripomenula, že v prípade koncertu ide o dobre remeselne odvedenú prácu, čo ju ako pedagóga spevu konzervatória a Katedry hudby Žilinskej univerzity napĺňa hrdosťou. Zdôraznila tiež, že v osobe Andrei Cigánikovej máme v Turci kvalitného pedagóga spevu a v osobe Aleny Glonekovej učiteľku klavíra a korepetítorku.
Toto ocenenie vnímajú obidve pedagogičky ako silnú motiváciu pokračovať v aktivitách a prostredníctvom nich nielen vzdelávať a vychovávať k umeniu, ale aj vytvárať potencionálne obecenstvo pre koncerty vážnej hudby, ktoré sa v našom meste chystajú. Okrem toho sa plne stotožňujú s názorom o nevyužívaní drahého koncertného krídla v Turčianskej galérii. Je najvyšší čas túto trpkú pravdu napraviť.
Autor: A. Gloneková, A. Cigániková