Sučany obchádza strašiak nových spaľovní

Možná výstavba spaľovní v Sučanoch postavila jej odporcov do pozoru. Manželia Blšákovci spustili aj petičnú akciu. Nesúhlas s prevádzkami na spracovanie odpadov vyjadrilo doposiaľ už viac ako 4 000 občanov. Podpisy proti sa zbierajú ďalej.

Dali sa na boj. Manželia Blšákovci, Tatiana a Dušan iniciovali petíciu proti výstavbe spaľovní v katastri Sučian. Jedna by teoreticky mohla vyrásť na pozemkoch za kruhovým objazdom pri priemyselnej zóne.Dali sa na boj. Manželia Blšákovci, Tatiana a Dušan iniciovali petíciu proti výstavbe spaľovní v katastri Sučian. Jedna by teoreticky mohla vyrásť na pozemkoch za kruhovým objazdom pri priemyselnej zóne. (Zdroj: ROMAN KOPKA)

SUČANY, MARTIN. Manželov Tatianu a Dušana Blšákovcov, ktorí už 15 rokov žijú v Sučanoch, vystrašil článok v na- šich novinách. Informovali sme v ňom, že v katastri ich obce by mohli vyrásť dve prevádzky na likvidáciu odpadov. V jednej - v areáli Prefy – by sa spracovával bioodpad, v druhej - za kruhovým objazdom pri priemyselnej zóne – zas komunálny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zostali sme v nemom úžase. Nechcelo sa nám veriť, že by niekto s takouto myšlienkou vôbec prišiel. Veď stavať spaľovne v Turčianskej kotline je absolútne nevhodné. Nie sú tu dostatočné rozptylové podmienky, navyše 100 dní v roku býva v našom regióne inverzný stav. To pre nás všetkých znamená, že sme nútení dýchať emisiami znečistený vzduch. Obávame sa, že po výstavbe spaľovní by sa situácia ešte viac zhoršila,“ myslí si Dušan Blšák.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom je i vysoká prašnosť v regióne. Potvrdzujú to aj slová Aleny Kostolnej z martinského Úradu verejného zdravotníctva pre rádio Regina. „Tieto hodnoty bývajú prekročené už začiatkom februára.“

Dušan Blšák upozornil ešte na ďalší fakt. „Zvoz odpadu je plánovaný zo severozápadu Slovenska, nie iba z turčianskej kotliny. Ak by mali byť prevádzky rentabilné, pracovali by 24 hodín.

Podpisy pod petíciu chcú Blšákovci zbierať ďalej

Proti zámeru postaviť v Sučanoch spaľovne vznikla petícia. Stoja za ňou manželia Blšákovci. Do týchto dní už vyzbierali viac ako 4 000 podpisov.

„Petícia sa nám zdala ako najlepší spôsob dať kompetentným najavo, čo si ľudia myslia. Je to náročné na čas. Musíte veľa chodiť, vysvetľovať. Niekedy nás pochytí aj únava, ale neľutujeme, že sme do toho išli. Zvlášť keď cítime podporu občanov. A to nielen v Sučanoch, ale i v Martine, vo Vrútkach či v ďalších obciach. Veľmi by som si vyčítala, keby som všetko len pasívne sledovala a neurobila nič. Občianska aktivita je pri takýchto projektoch veľmi dôležitá.

SkryťVypnúť reklamu

Nemôžu sa uskutočňovať bez diskusie a súhlasu ľudí, ktorých sa daný problém dotýka. Vzduch predsa dýchame všetci, ktorí v turčianskej zá- hradke žijeme,“ uviedla Tatiana Blšáková.

Podpisy pod petíciu plánujú Blšákovci zbierať ešte ďalej, možno do polovice júla. Potom ju odošlú na ministerstvo životného prostredia, na obecný úrad do Sučian, na radnicu do Martina a aj Vrútok.

Zatiaľ schválili iba podnikateľské zámery

„Naším cieľom je už v začiatkoch zrušiť zámer stavať spaľovne v Sučanoch. Nech aj tie spoločnosti, ktoré ich plánujú stavať a prevádzkovať, nemajú zbytočné náklady. Vrátiť sa treba z kratšieho konca,“ uvažuje Tatiana Blšáková.

Starosta Sučian Jozef Petráš o petícii vie. Dokonca ju víta. „Nabáda nás na to, aby sme sa dôsledne zaoberali touto problematikou. Je to vážna téma, o ktorej budeme otvorene hovoriť. Nikto nič neskrýva pod koberec, s každou informáciou pôjdeme medzi ľudí,“ prisľúbil starosta Sučian, podľa ktorého sa však okolo výstavby spaľovní zbytočne hovorí ako o hotovej veci. Tvrdí, že zatiaľ boli obecným zastupiteľstvom schválené len podnikateľské zámery, ktoré majú od realizácie projektov veľmi ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Stav administratívnej nečinnosti

„Podnikateľov obecné zastupiteľstvo vyzvalo, aby svoje zámery konkretizovali. O aký projekt ide, na čo má slúžiť, aký úžitok by z neho mali občania, aké sú dosahy na životné prostredie a podobne. Zatiaľ sa v tejto veci nič nedeje. Charakterizoval by som to ako stav administratívnej nečinnosti. Aj keby sme chceli o niečom informovať, tak zatiaľ nemáme o čom,“ rozhovoril sa Jozef Petráš, ktorý ďalej upozornil na to, že ak by sa aj projekt rozbehol, investori by museli prejsť veľmi zložitým schvaľovacím procesom na ministerstve životného prostredia. „Samozrejme, v stavebnom konaní by potom do celej problematiky mala čo povedať aj obec,“ dodal.

Pozemky starostovej rodiny

V Sučanoch sa otvorene špekuluje, že projekt spaľovne pri kruhovom objazde dostane zelenú aj preto, že investori ju chcú postaviť na pozemkoch, ktoré vlastní starostova rodina.

„Pozemky patrili ešte mojim prastarým rodičom. Ja ich však nevlastním, hoci pravda je, že ich vlastnia moji príbuzní. No spájať vlastníctvo pozemkov s výstavbou spaľovne je absolútne nenáležité. Vytipoval si ich investor. Nikto z mojej rodiny za ním nechodil a neprehováral ho, aby prišiel do Sučian a začal stavať. Mrzia ma takéto fámy. Iba celý problém posúvajú do roviny, ktorá je veľmi škodlivá,“ povedal Jozef Petráš.

Nevylúčil ani obecné referendum

Starosta Sučian nám jednoznačne neodpovedal na otázku, či by bol za výstavbu spaľovní v obci alebo nie. Do rozhodovania o takejto problematike by sa mal podľa neho koncepčne zapojiť štát.

„Každopádne problematika likvidácie odpadu je aktuálna. Otvorene si treba povedať, či jeho súčasný spôsob, ktorý sa praktizuje v našom regióne, nie je viac škodlivý ako ten, ktorý vedia zabezpečiť najmodernejšie technológie. Osobne by som bol však za to, aby štát prišiel s ucelenou koncepciou likvidácie odpadu. Má na to dostatočné kapacity, aby vedel povedať, ktorá lokalita by bola po ekonomickej, klimatickej, ekologickej či zdravotnej stránke na likvidáciu odpadu najviac vhodná,“ prišiel s návrhom starosta.

Občania podpísaní pod petíciou žiadajú zastaviť plánované projekty spaľovní v Sučanoch.

„Ideálne by bolo, keby sa uznesenia o schválených zámeroch zrušili. Nevieme však, či je to možné“ opýtali sa manželia Blšákovci.

„Je to možné, záleží na rozhodnutí poslancov. Dokonca by som v tejto veci nevylúčil ani vypísanie obecného referenda. Samozrejme, až po tom, keď by sme mali všetky relevantné informácie,“ reagoval Jozef Petráš, starosta Sučian.

Podnikatelia zvažujú všetky za a proti

Konateľ spoločnosti Stanislav Košút, ktorá svoj podnikateľský zámer obci predložila, v rozhovore pre rádio Regina zdôrazňoval, že projekt na spracovanie komunálneho odpadu by počítal s použitím najmodernejších technológií. Tie sa vraj už desať rokov využívajú v Nórsku a v Dánsku.

„Sú to krajiny veľmi citlivé na prístup k životnému prostrediu. Aj preto by som sa vyhýbal slovu spaľovňa,“ vyhlásil Stanislav Košút.

Spoločnosť svoj zámer v súčasnosti prehodnocuje, analyzuje ekonomickú výhodnosť, ale aj všetky aspekty za a proti realizácii projektu. Podľa rádia Regina by investori chceli rozhodnúť do konca leta.

„Určite to nie je žiadna horúca záležitosť, že by sa v najbližších dvoch - troch rokoch začalo niečo stavať,“ povedal Stanislav Košút.

Hrnčiar by bol proti, ostražitosť je namieste

Problematika prevádzok na likvidáciu odpadu rezonuje aj v Martine. Pod petíciu sa hromadne podpisujú aj obyvatelia metropoly Turca.

„Hneď, ako som sa o tomto probléme dozvedel, informoval som sa u starostu Sučian. Z toho, čo viem, ide zatiaľ skôr o bublinu ako o reálny projekt. Ostražitosť občanov je však namieste.

Ak by sa niečo zmenilo, bol by som prvý, ktorý by sa proti nemu postavil,“ povedal primátor Martina.

Zároveň jedných dychom dodal, že mesto neplánuje odvážať odpad do inej lokality.

„Máme podpísané zmluvy so spoločnosťou Brantner. Bez odpadu z Martina by nová prevádzka bola zrejme len ťažko rentabilná,“ myslí si Andrej Hrnčiar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 293
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 650
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 280
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 133
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 553
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 293
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 650
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 280
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 133
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 553
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?