Prínos pre liturgiu i kultúrny charakter mesta

Na novom píšťalovom organe v Kostole sv. Martina sa už hrá. Slávnostne ho požehnali na inauguračnom koncerte 19. mája. O desať dní nato poslanci schválili mimoriadnu dotáciu na jeho stavbu vo výške 25 tisíc eur.

Nový organ v Kostole sv. Martina.Nový organ v Kostole sv. Martina. (Zdroj: ARCHÍV FARY)

MARTIN. Tóny nového organu nemajú znieť len pri svätých omšiach, ale chrámu i mestu môžu dodať nový kultúrny rozmer. „V každom kultúrnom európskom meste bývajú organové koncerty či festivaly. V Martine doteraz takéto podujatia absentovali. Exkluzívny hudobný nástroj sa môže stať dôležitým reprezentantom hudobnej kultúry v meste,“ povedal pre MY Turčianske noviny farár martinskej farnosti Róbert Krajčík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Organ dodala rakúska firma

Bolo to v deň, keď ľudia z rakúskej firmy, ktorú na Farskom úrade v Martine v apríli roku 2010 vybrali vo výberovej komisii na dodávku a inštalovanie píšťalového organu, začali v martinskom kostole nástroj skladať. Primárnym dôvodom pre kúpu nového nástroja bol ale viacročný havarijný stav starého organu, ktorý sa posledný rok už nepoužíval. Jeho dejiny boli vlastne aj dejinami rôznorodých skladačiek, ktoré boli síce dobrým dielom svojich tvorcov a dôsledkom nevyhnutných rozhodnutí na farskom úrade v uplynulých desaťročiach, ale nástroj mal zbytočne veľa registrov, ktoré sa ani nepoužívali, pretože v kostole by zneli príliš silno.

SkryťVypnúť reklamu

Chceli sme hodnotný nástroj

Martinčania mali pri kúpe a stavbe organu osobité požiadavky. Napriek obmedzeným priestorovým podmienkam, nízkej výške empory a dostupným finančným možnostiam chceli umelecky vysoko hodnotný nástroj, ktorý má slúžiť nielen liturgickým požiadavkám, ale napriek menším rozmerom mal preukázať aj svoj koncertný potenciál. Dokázala ich splniť rakúska firma Rieger-Orgelbau Schvwarzach.

Jej riaditeľ Wendelin Eberle sa v pamätnici, ktorú farský úrad vydal pri príležitosti inauguračného koncertu, takto vyznal: „Dúfam, že nám podarilo odovzdať Martinu hodnotný organ. V Kostole sv. Martina nezanechávame len nový nástroj, ale aj kus z nás. V posledných dvoch rokoch bol súčasťou nášho všedného pracovného dňa, vyžadoval našu umeleckú kreativitu a našu remeselnú zručnosť, nosí v sebe nášho ducha. Ale nechávame ho v dobrých rukách. V Martine nám darovali dôveru a veľmi srdečne nás tu prijali. Na to sa nedá zabudnúť.“ Firma Rieger-Orgelbau postavila nedávno organ v Ružomberku a nástroj firmy znie aj v bratislavskej filharmónii.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho stavba trvala viac ako mesiac

Nový organ priviezli do chrámu 10. apríla 2012. Na jeho montáži pracovali Andreas Aschl, Johannes Zander, Lukas Pasi a Andrea Mustaret. Intonáciu zrealizoval od 23. apríla Tomas Fafilek za pomoci Andrei Mustaret. Koordinátorom stavby nového organa bol organista, zakladateľ viacerých organových festivalov na Slovensku, poradca opráv a rekonštrukcií historických organov a pedagóg Stanislav Šurin. Bol jedným z hlavných protagonistov inauguračného organového koncertu 19.mája (Zuzana Šebestová – spev), na ktorom nový nástroj predstavili verejnosti.

„Nový nástroj je skutočným umeleckým dielom,“ vyjadril sa v texte pamätnice Stanislav Šurin. „Je umelecko-remeselným originálom postaveným na mieru farského kostola v Martine. Svojím výtvarným stvárnením vkusne zapadá do jeho interiéru. Projekt, ktorý má Martin v novom organe za sebou, je pre liturgiu najstaršieho martinského chrámu a kultúru mesta veľkým prínosom.“

SkryťVypnúť reklamu

Na nový organ sa veriaci skladali

Na nový organ sa veriaci skladali rok a pol, farnosť prispela väčšou sumou, ktorú získala z predaja pozemku. K celkovej sume 200 tisíc eur prispelo mesto Martin dotáciou 25 tisíc eur, ktorú na májovom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci odsúhlasili.

Martinská verejnosť si mohla zvuk nového nástroj vychutnať aj na minulotýždenných Dňoch mesta Martin. Ich finále v nedeľu patrilo koncertu Martina Baka.

ORGAN V KOSTOLE

Predpokladá sa, že organ v Kostole sv. Martina bol naištalovala asi v roku 1903 firma K. n. K. Hoforgel-Fabrik Gebrüd re Rieger Jägerndorf. Nástroj bol jednomanuálový, mechanický, mal kužeľkové vzdušnice, 6 registrov a 3 transmisie. Mech bol ťahaný nočným šľapadlom, ktoré farnosť vymenila za elektrické až okolo roku 1925. V roku 1950 si farský úrad objedna u firmy Žúr Chrastava nový organ s elektrickou traktúrou a elektrickým hracím stolom. K jeho dodávke pre zmenu správcu farnosti nedošlo. V roku 1957 navrhol organár Pavol Baxa svojmu priateľovi martinskému organistovi Jozefovi Andrášikovi vylepšenie klangu pôvodného organu. V takom stave slúžil organ až do roku 1960. Vtedy došlo k prvej väčšej prestavbe nástroja, pričom si farnosť pomohla kúpou časti demontovaných organov z Vrútok a Mošoviec. Zo súčiastok potom páni Baxa a Andrášik postavili 24-registrový dvojmanuálový pneumatický organ. V roku 1983 kúpila farnosť organ, ktorý demontovali z pražského Národného múzea kvôli výstavbe metra. Od januára 1984 začali v Martine postupne skladať starý a inštalovať nový organ, ktorý bol skladačkou pôvodného a pražského. Začali ho používať až na Vianoce v roku 1987. Obidvaja spomínaní páni majstri boli opäť pritom. No už vtedy nástroj považovali za dočasný. Organ bol neprimerane veľký, mal 36 registrov, z ktorých spoľahlivo už máločo po roku 2000 hralo, píšťaly registrov boli natlačené v podvežovej časti chóru, odkiaľ sa zvuk nedostával dopredu. Nedostatkom bola aj pneumatická traktúra, dnes je považovaná za organársky omyl, lebo spôsobuje nepresnosti v hre. V posledných rokoch bol organ rozladený.

ZDROJ: JÁN JANUŠ, MARIÁN GREGOR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR
Tradičná oblievačka v skanzene.

V nedeľu nebude chýbať oblievačka a šibačka


Pavol Lackanič
Cez víkend je na programe viacero šlágrov.

Fomat má voľno, ale futbalový program je tentoraz poriadne nedupaný.


Už ste čítali?