MARTIN. Nový sadzobník úhrad, ktoré rátajú s vyššou finančnou účasťou klientov a znížením príspevku mesta na poskytovanie opatrovateľskej služby, poslanci minulý týždeň schválili. Ale podmienečne.
Dodatok poslanci museli schváliť
„Nový dodatok k všeobecne záväznému nariadeniu mesta o určení postupu a podmienkach pri poskytovaní sociálnych služieb mesta Martin poslanci museli schváliť,“ dôvodila na rokovaní mestského zastupiteľstva vedúca odboru spoločenských služieb MsÚ Katarína Tomášová. Na príčine bola ešte stále platná novela zákona o sociálnych službách, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca tohto roku a ešte stále platí.
Podľa nej obce musia do 30. júna 2012 určiť úhrady od klientov za vybrané sociálne služby, medzi ktoré patrí aj opatrovateľská služba. Pritom úhrada za túto sociálnu službu má byť najmenej vo výške 50 percent priemerných ekonomicky oprávnených nákladov spojených s poskytovaním tejto sociálnej služby za predchádzajúci rozpočtový rok. Napríklad, za hodinu poskytovania sociálnej služby v čase medzi siedmou a pätnástou hodinou doteraz klient doplácal 80 centov, nový návrh ráta s doplatkom až 2,56 eura. Ak mu službu poskytovali v čase medzi 15. a 22. hodinou podľa nového návrhu mesta by mal platiť až 55 percent oprávnených nákladov, teda za hodinu servisu až 2,81 eura.
Poplatky kritizovali nielen starí ľudia
Práve časť nového zákona, ktorá určuje spomínanú platbu najmenej vo výške 50 percent oprávnených nákladov, sa stretla vo verejnosti s veľkou kritikou. Klienti, ktorí boli poberateľmi opatrovateľskej služby, a klienti domovov s opatrovateľskou službou argumentovali najmä tým, že ich nízke dôchodky na takýto drahý servis nebudú stačiť. Nová vláda sa tento prístup chystá zmeniť.
“Už v júni má byť v národnej rade prerokovaný návrh poslanca Juraja Blanára, ktorý sa pokúsi tento problém riešiť,“ informoval primátor Martina Andrej Hrnčiar. „Očakáva sa, že nová legislatíva buď stiahne povinnosť samosprávy účtovať si za opatrovateľskú službu platby vo výške minimálne polovice oprávnených nákladov, alebo posunie účinnosť novelizácie zákona o sociálnych službách,“ informovala poslancov K. Tomášová, ktorá verí, že návrh dodatku, ktorý martinskí poslanci museli schváliť, sa vôbec neprenesie do praxe opatrovateľskej služby v meste.
Všetko sa má vrátiť do starých koľají
S podobnou povinnosťou sa v júni museli vysporiadať aj poslanci krajského parlamentu. Predseda ŽSK Juraj Blanár k téme hovorí: „V záujme riešiť vzniknutú situáciu sa pri rokovaní ministra práce, sociálnych vecí a rodiny s predstaviteľmi krajov a ZMOS dohodlo, že jediným spôsobom ako vyriešiť tento stav, je predložiť pozmeňujúci návrh do niektorého zo súčasne prerokovávaných zákonov v druhom čítaní tak, aby sa vyberanie poplatkov vrátilo do pôvodného stavu. Takýto pozmeňujúci návrh predkladám na júnovej schôdzi parlamentu,“ povedal.
V prípade, že sa sporné ustanovenie zruší, samosprávy si budú môcť určovať výšku úhrad tak ako pred dnes aktuálnom novelou zákona o sociálnych službách. Ak Blanárove návrhy poslanci národnej rady schvália, nadobudnú účinnosť 29. júna 2012.
Autor: V.Legerská