MARTIN. Prednášku a prezentáciu Andreja Hrnčiara zaradili organizátori na záver bloku, ktorý sa venoval rozvoju administratívnych kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni a mal nadviazať na blok orientovaný na tému transparentnosti na lokálnej úrovni. Martinský primátor vo svojom príspevku počas dvadsiatich minút predstavil projekt Transparentné mesto, konkrétne a merateľné skúsenosti a výsledky, akými sú napríklad úspory dosiahnuté zavedením elektronických aukcií a elektronických prieskumov trhu vo výške 740 tisíc eur, čo predstavuje 21 percent predpokladaných nákladov.
Témou prezentácie boli aj konkrétne skúsenosti z implikácie zásad pro transparentných nástrojov v praxi, ako sú napríklad elektronické dražby, elektronický prieskum verejnej mienky, zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok, deň otvorených dverí, dní mestských častí či mapy elektronických aukcií. Dôkazom toho, že martinský projekt v Dubrovníku zaujal, je aj fakt, že prevažná väčšina otázok v diskusii smerovala práve na Hrnčiara. Projekt vyzdvihol aj predseda organizácie EU CIVEX Luc Van den Brande, ktorý okrem iného skonštatoval, že je na škodu, ak sa takýto úspešný projekt, podložený aj merateľnými úspechmi, rýchlejšie nešíri na celonárodnú, ale aj nadnárodnú úroveň. V tejto súvislosti otvorene nabádal Hrnčiara, aby neváhal a využil svoju pozíciu člena slovenského parlamentu a hľadal cesty ako prentransformovať reálne fungujúci projekt z lokálnej na celonárodnú úroveň.
Konferencia sa konala 21. júna 2012. Organizoval ju Výbor regiónov Európskej únie na tému Demokracia na lokálnej úrovni a dobrá samospráva. Výbor regiónov je inštitúcia EÚ, ktorej členom je 443 lokálnych a regionálnych politikov. Cieľom práce výboru je hájiť záujmy miestnych samosprávnych celkov, miest a obcí pri prijímaní legislatívy Európskej únie.
Autor: I.Herichová