Priemyslovku do tohto programu prihlásila profesorka Marianna Matejčeková, ktorá vyhľadala odbornú školu podobného technického zamerania v Belgicku a nadviazala aj prvé osobné kontakty. Keďže školy medzi sebou komunikujú výlučne prostredníctvom internetu, realizácia projektov si nevyžaduje osobné stretnutia, ani finančné dotácie.
Virtuálne priateľstvá zhmotnila realita
Výmenný pobyt žiakov 3. a 4. ročníka martinskej priemyslovky v odbornej škole SO Zenit v belgickom meste Turnhout bol vyvrcholením projektu, ktorý realizovali školy od roku 2010. Študenti absolvovali poznávací zájazd do Bruselu, kde si pozreli najznámejšie pamiatky a navštívili Európsky parlament. Očaril ich rozbúrený Atlantik a korunu spoločným výletom nasadila tridsaťkilometrová cyklistická túra belgickým vidiekom do mestečka Baarle-Hertog v susednom Holandsku. Okrem zaujímavých výletov sa martinskí priemyslováci zúčastnili Dňa otvorených dverí partnerskej školy, kde predstavili pripravenú prezentáciu o Slovensku, Martine a svojej škole.
Internet nenahradí osobnú skúsenosť
Nezabudnuteľný týždeň v Belgicku všetkých presvedčil, že reálne kontakty, vzťahy a priateľstvá internet nahradiť nedokáže. Dôkazom toho sú aj postrehy študentov priemyslovky. Tí sa zhodli, že výmenný pobyt im dal veľa nových skúseností, priateľstiev a možnosť zlepšiť si komunikáciu v anglickom jazyku.
„Vďaka práci na tomto projekte som sa priučila tomu, že každý učiteľ je len človek a je naozaj vzácne, ak ma túžbu spraviť niečo pre nás, na úkor svojho času a financií. Keďže na programe pracovali ľudia z rôznych tried a ročníkov, rôznych záujmov a cieľov, naučili sme sa navzájom rešpektovať a za ten čas sa medzi nami vytvorili naozaj pevné kamarátstva,“ uviedla jedna z účastníčok eTwinningového projektu.
Autor: Elena Novinská, Miroslava Šturmová