TURČ. TEPLICE. V rámci projektu separovaného zberu odpadu získali Turčianske Teplice dotáciu EÚ na vybudovanie stojísk na kontajnery vo výške 709 861 eur, čo predstavuje 95 percent z celkových nákladov. Zvyšok zaplatilo mesto. Celkovo mesto postavilo 35 stojísk na separovaný odpad, z toho 16 pre kontajnery na bioodpad. Práve s nimi majú obyvatelia mesta problémy. Pôvodný projekt počítal s tým, že v každom stojisku na bioodpad budú vedľa seba dva kontajnery. Po ich umiestnení sa však zistilo, že manipulačný priestor je nedostatočný.
Okolo kontajnerov je málo miesta
„Obidva kontajnery sa vedľa seba síce zmestili, no po bokoch neostalo takmer žiadne miesto. Napríklad s fúrikom sa tam človek nedostal. Zadná časť kontajnerov je nevyužitá aj teraz, keďže je tam len niekoľkocentimetrový priestor a človek sa tam nedostane,“ hovorí Rudolf Bošeľa z Diviak.
Náročné je aj otváranie ťažkých poklopov na kontajneroch. „Keď chceme vyspať smeti, musíme ísť dvaja. Chlap si ešte ako-tak poradí, ale ženy a starší ľudia ťažko,“ dodáva Diviačan.
Nelogické je podľa Tepličanov aj otváranie dvierok do vnútornej časti stojiska, ktoré je určené na konáre. Podľa ich názoru otváranie dovnútra značne zníži priestor, v ktorom sa konáre môžu umiestňovať.
Úspešná petícia za premiestnenie
Problémy s prístreškami v Diviakoch prinútili miestnych spísať petíciu. Nepáčilo sa im umiestnenie stojiska v centre obce. V budúcnosti má byť totiž vedľa naplánovaného stojiska nové detské ihrisko. Diviačania majú mestu za zlé, že s nimi o umiestnení stojiska nediskutovalo.
Podľa slov Tibora Hogha z oddelenia plánovania a rozvoja mesta na to údajne nebol čas: „Spracovať za dva mesiace projekt – žiadosť, celú agendu, nájsť vyše 30 miest na území mesta s tým, že musia byť na liste vlastníctva mesta, nie je také jednoduché.“
Po spísaní petície mesto pôvodný zámer radnica zmenila a stojisko, aj keď s ťažkosťami, premiestnili vedľa kultúrneho domu.
Dalo sa to urobiť aj lepšie
Problémy s používaním prístreškov, na ktoré upozorňujú Tepličania, potvrdil aj Tibor Hogh. Podľa jeho názoru však mesto nepochybilo: „Vzhľadom ku krátkosti času sme prístrešky projektovali ako stavbu do 25 m2. Ak by prístrešky mali napríklad 30 metrov štvorcových, muselo by mesto absolvovať celý proces stavebného konania a nestihli by sme to. Projektant pracoval s menšou plochou a až po vybudovaní prístreškov sme zistili, že sa to dalo spraviť aj lepšie. Takýto typ prístrešku totiž nikde nebol, a nemali sme si to kde pozrieť.“
Polovica kontajnerov je „na ľade“
Mesto nakúpilo aj 32 kontajnerov na biologicky rozložiteľný odpad. Každý v hodnote takmer 2 200 eur. Dnes sa ale vo všetkých šestnástich stojiskách nachádza len jeden kontajner, ostatné sú pri ľadovej ploche. Tibor Hogh však odmieta, že by tieto kontajnery mesto nakúpilo zbytočne: „V každom prístrešku bude umiestnený jeden kontajner. Keď ho príde auto vyviesť, nahradí ho prázdnym. Pre každý prístrešok sú určené dva kontajnery, len nebudú miestnené stále vedľa seba. V obehu ale budú všetky.“
Ľudia sa aj s plným fúrikom otočili
Tepličania ale aj napriek tejto logike zostávajú skeptickí. Boli by radšej, ak by v lete mesto nechalo stojiská otvorené stále a práce okolo domu by tak nemuseli prispôsobovať otváraciemu času kontajnerov. Mesto tvrdí, že využívanie prístreškov a kontajnerov si ešte len hľadá optimálny model. V budúcnosti nevylučuje ani možnosť, že kontajnery ponechá otvorené, no toto rozhodnutie podmieňuje uvedomelosťou ľudí pri separovaní odpadu.
„Koľko ľudí už prišlo s plným fúrikom a keď videli, že je kontajner zamknutý, tak sa otočili a odišli,“ tvrdí ale Peter Hromada a dodáva: „Stojiská na separovaný zber sú dobrá myšlienka, len škoda, že je nie dobre využitá.“
Autor: ARTUR BEKMATOV