MARTIN - PRIEKOPA. Opílené smreky už pár týždňov hyzdia vychádzkovú trasu pri potoku Jordán v Priekope. Podnet na prešetrenie situácie a zistenie toho, kto zohyzdil stromy, nám dal čitateľ, ktorý býva v blízkosti lokality. No chce zostať v anonymite.
„Popri potoku chodím pravidelne venčiť psa. To, ako teraz vyzerajú smreky, je príšerné. Niekto im necitlivo odrezal vrcholky,“ rozhorčil sa čitateľ. Ako ďalej uvádza, odpad z odpílených stromov v podobe konárov a množstva ihličia pílčici na mieste nechali, a to aj napriek tomu, že zasahoval do chodníka a bránil ľuďom v prechádzaní či športovaní. Po tom, ako sa tento nahnevaný Martinčan počas prechádzky o konáre potkol a spadol, rozhodol sa, že neporiadok z chodníka odstráni sám.
Boli sme sa na opísané miesto pri Jordáne vybrali pozrieť a na základe fotografií stromov rozoslaných úradom sme hľadali vinníka.
Kto má masaker na svedomí?
Zistili sme, že za opílením smrekov stoja pracovníci Stredoslovenskej energetiky (ďalej SSE), ktorí v dňoch 12. - 13. júna vykonávali lezeckú revíziu vedenia vysokého napätia. Počas odstávky elektrickej energie v spomínanom úseku orezali 13 ihličnatých stromov v ochrannom pásme, ktoré podľa hovorkyne SSE Jany Bolibruchovej ohrozovali bezpečnú prevádzku elektrického zariadenia a bezpečnosť osôb pohybujúcich sa po verejných komunikáciách.
„Porast bol opílený do výšky nepresahujúcej štyri metre, aby nebola ohrozená bezpečnosť osôb, ale zabezpečená plynulá a bezpečná dodávka elektrickej energie,“ informovala o príčine zásahu J. Bolibruchová a pokračovala: „Opílenie bolo oznámené podľa zákona o ochrane prírody a krajiny na Mesto Martin.“ Hovorkyňa zároveň prisľúbila, že orezané dreviny budú nasledujúci deň po našej komunikácií, odstránené pracovníkmi Oblastnej kancelárie údržby v Martine.
Dreviny vraj boli zásahom poškodené
Fotografie opílených smrekov sme poslali aj na Obvodný úrad životného prostredia v Martine.Podľa Milana Muchu z odboru zložiek životného prostredia a ochrany prírody a krajiny mali byť dreviny opílené tak, aby nedošlo k ich poškodeniu. Ak sa tak stalo, ide o konanie, ktoré môže bezprostredne alebo následne trvalo znížiť ekologické a estetické funkcie drevín alebo zapríčiniť ich odumretie. „Vzhľadom na vami doručenú fotodokumentáciu je možné konštatovať, že k poškodeniu drevín došlo,“ zhodnotil M. Mucha. Ako ďalej uvádza, ošetrovanie a udržiavanie drevín sa vykonáva podľa predpisov s ohľadom na druhovú ochranu chránených živočíchov, najmä hniezdiacich vtákov.
Energetika si ohlasovaciu povinnosť splnila
Hovorca mesta Martin Jozef Petráš uviedol, že SSE kontaktovala mesto Martin s požiadavkou na opílenie stromov, avšak aj na radnici majú pocit, že dreviny ostali po zásahu poškodené. Paradoxné je, že na to SSE mala právo, keďže zákon neporušila. „K nelegálnemu konaniu zo strany SSE podľa nášho názoru nedošlo, lebo zákon č. 656/2004 o energetike a o zmene niektorých zákonov vlastníkom elektrizačnej sústavy takýto zásah povoľuje,“ dodal J. Petráš.
Ďalšou zarážajúcou skutočnosťou na tomto prípade je dátum doručenia požiadavky na opílenie stromov zo strany SSE Mestskému úradu v Martine. Podľa informácií od hovorcu mesta im oznam o ohlásení opílenia prišiel až 27. júna, teda dva týždne po vykonaní zásahu na smrekoch pracovníkmi SSE. Je teda otázne, či zlyhala pošta alebo si SSE ohlasovaciu povinnosť splnila až po tom, ako sme sa o prípad začali zaujímať my.