MARTIN. Spôsobov, ako sa v metropole Turca vysporiadať s pochovávaním ľudí, je viac. Dôležitým záverom zastupiteľstva ale je, že plány na rozširovanie cintorínov či dopĺňanie mobiliára a zelene na nich sú síce dôležité, ale aktuálnejšia sa javí zmena prevádzkovej schémy a zvýšenie kapacity existujúceho Domu smútku na Sklabinskej ulici. Obrady, ktoré v ňom teraz prebiehajú, už dávno nevyhovujú nielenže nárokom na úroveň služieb tohto druhu, ale hluk z blízkej cesty spôsobuje, že nespĺňajú ani základné požiadavky na pietu tohto miesta.
Bude alebo nebude sa rozširovať cintorín na Sklabinskej
Cintoríny sa do programu rokovania mestského zastupiteľstva dostali ako dôsledok plnenia uznesenia mestského zastupiteľského zboru č. 181/2011. Poslanci vtedy žiadali, aby Útvar hlavného architekta mesta vypracoval materiál, ktorého cieľom malo byť posúdenie možností riešenia priestoru mestského cintorína na Sklabinskej ulici v porovnaní s existujúcou štúdiou jeho rozvoja a s ohľadom na finančné možnosti mesta. Materiál vznikol, alternatívne navrhuje ako možno využiť priestor mestského cintorína, no vo východiskách sa jasne naznačuje, že mesto by sa nemalo uberať rozširovaním mestského cintorína smerom na východ, ako o tom uvažuje existujúca štúdia.
Východná panoráma mesta je jedinečná
„Všetky plány mesta počnúc tým, ktoré v roku 1920 vypracoval staviteľ Ján Hlavaj, bez rozdielu považovali východnú panorámu vďaka architektúre a morfológii mesta za jedinečnú. Inak tomu nie je ani dnes. Okrem tejto hodnoty je Martinská akropola aj spojivom medzi existujúcou urbanizáciou a tou nasledujúcou, keďže plochy východne od mesta prinášajú pre novú urbanizáciu veľké rezervy,“ povedal na rokovaní poslancov architekt mesta Róbert Dúbravec.
Naznačil tak, žeby bolo škoda zablokovať ju občianskym cintorínom v rozsahu, s akým sa počíta v platnom územnom pláne. „Z príkladov iných sídel a aglomerácií u nás a hlavne v Európe a vo svete je zrejmá nevyhnutnosť nazerať na mesto s pohľadom do budúcnosti, vytvárať ďalšie plochy pre rozvoj živého centra, nie umŕtvovať plochy cintorínmi,“ konštatoval.
Zaťaženie hlukom je veľmi citeľné
„Cintoríny vždy predstavovali miesta ticha, ľudia ich vnímajú ako pietne, odizolované od každodenného ruchu,“ doplnil architekt a pripomenul, že už dnes je na mestskom cintorína na Sklabinskej ulici veľmi zreteľné zaťaženie hlukom z komunikácií, ktoré majú byť výhľadovo ešte posilnené pripravovanými projektami okolitej zástavby. Preto sa domnieva, že dnes je šanca prehodnotiť schválený plán expanzie cintorína na východ a hľadať iné priestory na rozšírenie mestských pohrebísk.
Všetko zatiaľ zostalo po starom
Poslanci si tieto argumenty vypočuli a krátka diskusia potom vyústila do záveru, že správu vezme poslanecký zbor na vedomie, nebude zatiaľ meniť existujúci status quo mestských pohrebísk, ale sústredí sa predovšetkým na rekonštrukciu alebo prestavbu Domu smútku na Sklabinskej ulici. Financovanie tohto zámeru je zatiaľ neisté. Na prevádzku a údržbu domov smútku v Martine je v tohtoročnom rozpočte vyčlenených 13 450 eur, približne pätina z tejto sumy sa už vyčerpala v prvom štvrťroku.