MARTIN. Snom každého tínedžera je spraviť si čo najskôr vodičský preukaz a dostať od rodičov vlastné auto. Prvá túžba je pre nich určite reálnejšia aj vďaka novele zákona o cestnej premávke, ktorá platí od novembra minulého roka. Vek na udelenie vodičského oprávnenia skupiny B sa z doterajších 18 rokov znížil na 17.
Musia šoférovať so spolujazdcom
Bez obmedzení sa to však nezaobišlo. Ako uviedla hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová, neplnoletí vodiči musia, najmenej tri mesiace do dovŕšenia dospelosti, šoférovať len v prítomnosti do evidencie zapísaného spolujazdca, ktorý vlastní vodičský preukaz minimálne desať rokov.
„Jeho úlohou je pôsobiť na mladého vodiča výchovne a preventívne. Určený spolujazdec nesmie byť pod vplyvom alkoholu a návykových látok a musí mať pri sebe vodičský preukaz,“ doplnila.
Vedenie dopravnej polície očakáva od tejto novely pokles následkov dopravných nehôd až o jednu tretinu.
Autoškoly veľký záujem nezaregistrovali
Už takmer trištvrte roka majú sedemnásťroční možnosť brázdiť aj naše turčianske cesty, v autoškolách sme zisťovali, či je o to zvýšený záujem.
Podľa Víťazoslava Vajdu, majiteľa autoškoly Vajda v Martine, príliš veľký dopyt zo strany mladých nepocítili.
„Od novembra ich bolo tak päť-sedem. Nie je to taký boom ako sme si mysleli,“ informuje V. Vajda. Tvrdí, že znižovanie vekovej hranice nebol dobrý nápad.
„Zdajú sa mi viac psychicky labilní, predsa sú to ešte skoro deti a keď som na nich troška náročnejší a občas zvýšim hlas pri nejakej ich chybe, viac ich to vezme,“ menuje negatíva novely, ktorej ďalšia nevýhoda je podľa neho aj v tom, že nie vždy má rodič ako spolujazdec na mladého vodiča čas a hlavne nervy.
Auto ovládať vedia, zodpovednosť – to je iné
Vedúci martinskej autoškoly Líška Ján Adamé taktiež potvrdzuje nízky záujem o vodičáky zo strany sedemnásťročných a uvádza, že viac ako desať ich doteraz u nich nebolo. Stretli sa aj s prípadmi, keď si mladí začali robiť kurz v sedemnástich, ale potom si to rozmysleli a počkali do osemnástky, aby nemuseli jazdiť so spolujazdcom.
„Je to dobre aspoň z toho pohľadu, že budú musieť jazdiť s rodičmi a nie s kamarátmi, ktorí ich koľkokrát počas jazdy vyprovokujú, čo môže spôsobiť nehodu. Keď idú s rodičom, tak získavajú viac skúseností,“ zamýšľa sa Adamé a pokračuje: „Automobil síce ovládať vedia, ale či si uvedomujú aj zodpovednosť, ktorú majú, to neviem. Skôr nie.“
Čo na to odborník?
Na názor sme sa spýtali aj dopravného psychológa Františka Skokana, podľa ktorého je trend sedemnásťročných vodičov odkopírovaný z Ameriky. U nás zatiaľ neexistujú presné štatistiky, ktoré by informovali o zvýšenej nehodovosti mladistvých vodičov.
„Bolo by dobre, aby pred tým, ako si pôjdu sedemnásťroční robiť vodičský kurz, prešli psychologickým vyšetrením, kde by sa dalo zistiť, či sú dostatočne emočne a psychicky zrelí,“ navrhuje František Skokan.
Vyšetrenie by podľa neho ukázalo, ako sa vedia sústrediť, reagovať a či majú v sebe zakorenenú zodpovednosť.
„Motívom pre sedemnásťročných je často tlak okolia. Niektorí rodičia si myslia, že keď umožnia svojmu dieťaťu šoférovať, je to prestíž. Potom môžu nastať problémy, lebo mladí sa chcú predviesť a ukázať pred ostatnými, že oni na to majú,“ uviedol dopravný psychológ a dodal: „Vyšetrenie by odhalilo sociálnu a emočnú nezrelosť. Mladý by tak mohol ísť do autoškoly napríklad o pol roka neskôr, keď osobnostne dozreje. Takto by sa čiastočne mohlo predísť nehodám s tragickými následkami.“
František Skokan na novele oceňuje aspoň povinnosť šoférovania výlučne za prítomnosti dospelej osoby.