MARTIN. Mesto ani po takmer desiatich rokoch nevie, čo má s budovou robiť. V zime je v nej zima, v lete neznesiteľná horúčava. Prenajať jej priestory je sizyfovská práca, nájomníci v nej dlho nevydržia. Od roku 2004 do Silvestra minulého roku budova vyprodukovala stratu okolo 200 tisíc eur. Je v nej verejné WC, do ktorého zateká, denný bar schopný prevádzky len v lete, bolo v nej sídlo Turisticko-informačnej kancelárie. Kancelária sa vysťahovala už v minulom roku a okrem WC bola v tomto roku sklenená budovy dlhé týždne prázdna. Medzitým sa ozvali aj roky – ak má budovať fungovať, treba vymeniť klimatizačné jednotky, opraviť vzduchotechniku a izoláciu.
„Na rade je analýza nákladov na odstránenie nevyhovujúceho stavu Millenia a na základe ich výšky povedať, aká bude budúcnosť budovy,“ povedal na rokovaní poslancov mestského zastupiteľstva v Martine Miroslav Lepeta, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Turiec.
Poslanci na správu o technickom stave Millenia zareagovali prakticky. Uložili hlavnému inžinierovi mesta, aby na augustovom rokovaní mestského parlamentu podal správu o stave objektu zameranú na izoláciu, vzduchotechniku a klimatizáciu spolu s predpokladanými nákladmi na opravu. Prednostka mestského úradu má v tom istom termíne prísť aj s návrhmi na fungovanie Millenia od januára budúceho roku. Rozhodnúť sa bude treba, či ho bude naďalej prevádzkovať akciová spoločnosť Turiec na základe nájomnej zmluvy alebo ho akciovka vráti mestu. Ak padne toto rozhodnutie, mesto má mať podľa poslancov niekoľko možností. Buď objekt znovu prenajať, predať alebo zakonzervovať ako monument či odstrániť z pešej zóny. Otvorené sú aj ďalšie možnosti, ktoré tentoraz uznesenie mestského zastupiteľstva ešte nekonkretizovalo.
„Alternatíva, že sa objekt odstráni, je prehnaná,“ povedal na rokovaní poslancov Jozef Bernát (SaS, SDKÚ-DS, OKS), ktorý ďalej navrhol, aby sa radnica zamerala aj na sklenené tabule. Podľa neho nezodpovedajú projektovaným parametrom, a preto sa budova nedala prevádzkovať tak ako mala. „Bolo by dobré preveriť colné doklady o ich nákupe,“ dodal.
Martinský viceprimátor Alexander Lilge (Smer-SD) apeloval na poslanecký zbor slovami: „Millenium je aj dôvod na to, že sa treba poučiť z chýb. Keď sa mala budova stavať, diskutovali sme na mestskom zastupiteľstve aj o tom, že v centre nebude. No našli sa zatáčky a budova sa postavila. Dnes treba vnímať súčasný stav a náklady na jej prevádzkovanie. Prebytkové zdroje nemáme,“ zakončil.