MARTIN. Na Slovenku je vyhlásených v tomto roku 34 prírodných lokalít, ktoré sú vhodné na kúpanie. V našom regióne sa ale nachádzajú len vodné plochy, ktoré nie sú schválené. Prírodné jazerá však i v Turci využíva veľký počet ľudí. Tí sa v nich kúpu na vlastnú zodpovednosť.
Pohoda na Lipovci
Veľmi slušne navštevovanou lokalitou sú jazerá pri Lipovci. Počas horúcich letných dní lákajú i mladých ľudí.
„Bývam vo Vrútkach a v pohode sem prídeme s partiou i pešo. Už keď som bola malá, tak ma na jazierka rodičia brávali. Nie je tu žiadny luxus, no nám to neprekáža. Vždy si výborne oddýchneme,“ povedala sympatická Petra Pavlásková.
Neďaleko skupinky mladých ľudí sa na deke opaľovala aj mamička so svojou ratolesťou. Na Lipovec chodí v lete pomerne často a takisto oceňuje pokojnú atmosféru.
„Kúpaliská bývajú preplnené, čo nám veľmi nevyhovuje. O chvíľu príde i manžel, ktorý je ešte v práci. Malá sa už teší ako si spolu vo vode zašantia. Zatiaľ nám tu nikdy nič nechýbalo.“
Legislatíva myslí i na jazerá
Prírodné kúpaliská, ktoré sa v našom regióne nachádzajú, nie sú schválené. Je to najmä preto, že obce, ktorým vodné plochy územne prislúchajú, ich neprevádzkujú. I pre tieto lokality totiž platia ustanovenia platnej legislatívy a tie musí dodržiavať práve prevádzkovateľ.
Aj na prírodných plochách s neorganizovanou rekreáciou (divoké kúpanie bez prevádzkovateľa) kontroluje kvalitu vody Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Martine.
„Odbery robíme podľa potreby a aktuálnej situácie na vlastné náklady. Tiež musíme brať ohľad na kapacitné možnosti i náklady spádového laboratória RÚVZ v Žiline,“ uvádzajú hygienici.
Kúpanie v prírode má svoje riziká
Pri kúpaní na prírodných kúpaliskách predstavujú zdravotné riziko najmä sinice, ktoré sa na hladine vyskytujú vo forme vodného kvetu.
„Môžu vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zápaly očných spojoviek a podobne.“
Pretože teplota vody v prírodných jazerách je väčšinou nižšia ako v umelých bazénoch, menej frekventovaný je výskyt baktérií, vírusov i parazitov v takýchto vodách. Nie je však vylúčený.
„Veľkým problémom ale často býva chemické znečistenie napríklad ropnými látkami, ťažkými kovmi, pesticídmi a detergentmi,“ upozorňujú hygienici.
Ďalším nebezpečenstvom pri kúpaní v prírode sú úrazy. Najčastejšie ide o poranenia krčnej chrbtice a miechy, ktoré môžu mať za následok čiastočné alebo úplné ochrnutie tela. Pri preceňovaní vlastných fyzických síl sa zvyšuje i riziko utopenia. Významnú úlohu v takýchto situáciách často zohráva alkohol.
Ako sa správať pri jazere
- nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody
- nevstupujte do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo
- rešpektujte označenia o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnej plochy
- do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo
- do vody vstupujte postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu
- nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo
- nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami či sinicami.
- nevstupujte do vodných plôch, v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky alebo zvieratá
ZDROJ: RÚVZ MT