Česť Turčanov zachránili futbalisti spod Lysca

Štart turčianskych tímov do nového ročníka piatej ligy nebol úplne ideálny. Bilancia jedného víťazstva, dvoch remíz a troch prehier fanúšikom na úvod veľa radosti nepriniesla.

Malý Čepčín – Černová 1:4 (0:2)

M. ČEPČÍN. Hostia lepšie zvládli úvod stretnutia a už v 9. min sa ujali vedenia, keď po akcii Kmeťa sa strelou ponad padajúceho Topora presne trafil Dvorský. V 18. min nebezpečne z priameho kopu pálil hosťujúci Chovanec, Topor však jeho pokus z uhla vyrazil a dorážka Moravčíka obtrela domácu žrď. Nováčik, ktorý strácal veľa lôpt, sa prvý raz v lepšom svetle predviedol v 23. min, avšak Koleníkova jedovka z 25 m tesne minula bránu. V 33. min pohrozili opäť Liptáci, Kmeťovu tutovku však včasným vybehnutím vyriešil Topor. O šesť minút však už favorit po druhý raz udrel. Kmeť sa opäť až príliš ľahko uvoľnil a Dvorský tak mohol zblízka ťažiť z jeho milimetrovej prihrávky.

Po prestávke Turčania lepšie začali a Ľ. Hromada mohol znížiť. K ideálnejšiemu zakončeniu mu však chýbalo pol kroka. V 49. min Liptáci definitívne rozhodli o svojom víťazstve. Domáci horeli na krajoch obrany a ich ďalšie zaváhanie potrestal najlepší hráč na ihrisku Kmeť. V 75. min s chuťou hrajúci Liptáci po vyšachovaní obrany nováčika pridali Chovancom štvrtý presný zásah. Až potom sa dočkali aj Turčania. V 82. min sa o ich čestný úspech parádnou strelou postaral Šmatlák.

Góly: 9. a 38. Dvorský, 49. Kmeť a 75. Chovanec. MALÝ ČEPČÍN: Topor – Líner, J. Chovanec, M. Chovanec, Ch. Chovanec – Scherer (51. M. Hromada), Prokain, Koleník, Šmatlák – Rybár (57. J. Dianovský), Ľ. Hromada.

Dražkovce – Palúdzka 0:0

DRAŽKOVCE. Domáci s dvomi nováčikmi v zostave mali celý prvý polčas jasnú prevahu, ale z množstva šancí sa im ani raz nepodarilo skórovať. V úvode sa dobrými strelami prezentovali Čiljak s Rapanom, ale brankár Mišovič ich pokusy zlikvidoval. V 25. min sa publiku predstavil nový útočník Jaško, vo vyloženej príležitosti však trafil iba gólmana Palúdzky. Ten si potom vydýchol aj po Rapanovom teči, ktorý tesne minul horný roh brány.

Po prestávke hneď z prvej akcie sa parádnym volejom predviedol Rapan, no skvelý Mišovič jeho strelu mierenú pod brvno končekmi prstov vytlačil nad bránu. Prevaha domácich v druhom dejstve už nebola taká výrazná, napriek tomu mladý Nezdoba sa mohol zapísať do streleckej listiny, avšak v rozhodujúcej chvíli mu na zakončenie chýbal krok. V 83. min to potom ešte skúšal ďalší mladík – Feranec, no z uhla vybiehajúceho Mišoviča neprestrelil. V závere vystrčili rožky aj Liptáci a po ich príležitostiach boli nakoniec domáci radi, že zostalo 0:0.

DRAŽKOVCE: Čuba – Štefanides, Murček, Pravňan, Jesenský – Čiljak, Pisch, Pleško, Egrecký (46. J. Feranec) – Jaško (50. Nezdoba), Rapan.

Kláštor – Bobrov 1:1(0:1)

KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Súboj nováčika s vlaňajšou šťukou jarnej časti priniesol obojstranne kvalitný útočný futbal. Domáci sa mohli ujať vedenia v 20. min, avšak črtajúcu sa príležitosť M. Jeťka včasným vybehnutím prečítal brankár Manesal. Oravčania boli pri svojej prvej väčšej šanci efektívnejší. V 35. min sa po centri do šestnástky dostal k lopte Šípka, ktorý prízemnou strelou k žrdi nedal Pekárikovi šancu. V 40. min mal možnosť vyrovnať T. Mravec, žiaľ pre domácich v dobrej pozícii miesto zakončenia volil prihrávku, ktorá nič neriešila.

V druhom dejstve Kláštorčania zvýšili svoje úsilie a čoraz častejšie podkurovali hosťom. V 79. min Kubový perfektne odcentroval na hranicu pokutového kopu, odkiaľ J. Jeťko nechytateľnou hlavičkou vyrovnal. V samom závere mohol domáci kanonier strhnúť víťazstvo na kláštorskú stranu, po pätičke M. Jeťka však samostatný nájazd nedotiahol do úspešného konca.

KLÁŠTOR: Pekárik – Kubový (85. Cabada), Černák, Krutek, T. Mravec – J. Šmiček (80. Maroš), Móric, J. Lukášik, P. Šmiček – M. Jeťko, J. Jeťko.

Vavrečka – Turč. Kľačany 3:1 (2:0)

VAVREČKA. Hostia na Orave sklamali. V súboji s nováčikom hrali rozhárane, veľmi nepresne a v prvom polčase prakticky domácu bránu neohrozili. Nováčik, ktorý tiež začal zakríknuto, postupne vycítil šancu a dvomi úspešnými strelami spoza šestnástky sa jej pevne chytil za pačesy. V 22. min sa presne trafil Košťál a o šesť minút na to aj Kurtulík.

Po prestávke Turčania evidentne pridali. V 55. min Bukovčan najprv trafil brvno, no o ďalších päť minút už polovysokou strelou k žrdi rozvlnil sieť. Kľačanci potom v snahe o vyrovnaie otvorili hru, čo domáci využívali na rýchle brejky. V 64. min im jeden vyšiel a po barančekovom góle bolo o výsledku rozhodnuté.

Góly: 22. Košťál, 28. Kurtulík a 64. Brňák, resp. 60. Bukovčan. TURČ. KĽAČANY: Poništ – V. Gorgosz, Gregor, Vítek, Lukaček – Hykl, Bukovčan, T. Mažári, Lamoš (80. Jahnátek) – Rúrik, Jurkov (82. M. Mažári).

Dúbrava – Belá-Dulice 1:4 (0:2)

DÚBRAVA. Beľania od začiatku potvrdzovali, že nebyť nedostatku financií, bez problémov môžu hrať vyššiu súťaž. Už v 3. min mohol otvoriť skóre Vajagič, no mieril tesne nad. Vzápätí strelu toho istého hráča vykopol obranca domácich z prázdnej brány. V 22. min nepremenil samostatný nájazd Ľ. Brzák. O jedenásť minút neskôr však Vajagič ideálne vysunul Huleja a ten sa už nepomýlil. Dve minúty pred odchodom do šatní zvýšil náskok Belej nádherou bombou do ľavého horného rohu Vajagič.

Tím spod Lysca dominoval na ihrisku i po zmene strán. V 54. min Ľ. Brzák obišiel všetko, čo mu stálo v ceste a poslal svoj tím už do trojgólového náskoku. Následne zahodil nemožné Vajagič. V 70. min nepokrili hostia vo vlastnej šestnástke Urbanoviča, ktorý hlavou po dobre zahranom rohu znížil. Posledné slovo v stretnutí však mal Vajagič, keď v záverečných fázach duelu stanovil konečný výsledok po peknej akcii Páleša.

*Góly: 70. Urbanovič, resp. 33. Hulej, 43. a 85. Vajagič a 54. Ľ. Brzák. BELÁ-DULICE: Gonšor – A. Kováčik, Žabka, Fazika, J. Kováčik, Šulan, Vajagič (80. Kopiš), Hulej (65. Debnár), Páleš, Ľ. Brzák (75. M. Brzák), M. Kováčik.

Likavka – Sučany 4:0 (1:0)

LIKAVKA. Na zradnom podmočenom teréne nevstúpili hostia do stretnutia najlepšie. V 3. min pred vlastnou bránou dlho váhali s odkopnutím lopty a Sališ ich za to potrestal otváracím presným zásahom. Potom Šibík dvakrát pekne vysunul M. Staňa, no v koncovke mu chýbalo viac šťastia. V 37. min Šibík nádherne namieril k tyči, ale domáci brankár predviedol famózny zákrok. Šesť minút pred koncom prvého polčasu mohli Liptáci zvýšiť svoj náskok, trafili však len brvno Margetínovej brány.

Tatranu nevyšiel ani úvod druhého polčasu. V 46. min potrestal ďalšiu nedôslednosť v jeho zadných radoch Haláš. O osem minút neskôr „zúročil“ ďalšiu hrúbku Sučian aktívny Kandera. Potom fauloval súpera vo vlastnej šestnástke Margetín. Rozhodca mu ukázal žltú kartu a nariadenú jedenástku premenil Haláš. V 75. min musel hlavný arbiter stretnutie na štvrťhodinu pre intenzívnu búrku prerušiť. Po vynútenej prestávke sa zápas už len dohrával.

*Góly: 3. Sališ, 46. a 65. Haláš (druhý z pok. kopu) a 54. Kandera. SUČANY: Margetín – Vyletel, Prchlík, Huličiar, Bránik, Kališ, Šibík, Vojvoda, M. Staňo, Košinár, Ďugel.

Zostávajúci výsledok 1. kola: Bešeňová – Demänová 1:1.

OŠK Likavka 1 1 4:0 3
2 Máj Ružomberok - Černová 1 1 4:1 3
3 TJ Družstevník Belá 1 1 4:1 3
4 TJ Slovan Magura Vavrečka 1 1 3:1 3
5 OŠK Bešeňová 1 1 1:1 1
6 FC TVS Kláštor pod Znievom 1 1 1:1 1
7 ŠK Olympia Bobrov 1 1 1:1 1