MARTIN. Ploštice sa pre ľudí začínajú pomaly stávať veľkou hrozbou. Ich výskyt je dnes vraj alarmujúci. Ako nám uviedol Michal Skorka (28), ktorý v rodinnej firme v Martine vykonáva profesionálnu ochranu proti škodcom, veľká vlna ploštíc zasiahla momentálne český Olomouc, kde si s nimi už nevedia dať rady. Premnožené ploštice smerujú aj k nám - Slovensko. Potvrdzuje to aj fakt, že ich firma, ktorá vonkoncom nie je jediná v regióne, chodí v Turci ploštice likvidovať v priemere raz do mesiaca.
„V súčasnosti to už vôbec nie je otázka zlej hygieny a špiny, ale ľudia si ich nechtiac a nevedomky donesú najmä z dovoleniek, v kufri alebo z autobusu. Ploštice môžu chytiť dokonca aj v päťhviezdičkovom hoteli,“ vysvetľuje likvidátor hmyzu a ostatných škodcov M. Skorka.
Prenos býva rôzny. Plošticu si človek odniekiaľ donesie domov, ona sa napije krvi, nakladie nové vajíčka a potom, keď človek ide trebárs k známym na návštevu, prenesie to tam.
„V Turci nachádzame ploštice hlavne v bytoch, ale vieme aj o jednom hoteli,“ hovorí, ale nechce ho menovať.
Ploštice ju dohnali k psychológovi
Život človeka ploštice bezprostredne neohrozujú, ale ak je niekto alergický na poštípanie, môžu mu výrazne opuchnúť niektoré časti tela. Hlavným dôkazom výskytu ploštíc v byte je poštípanie v tvare troch bodiek za sebou.
Vo firme Skorkovcov sa stretli aj s prípadom, keď žena kvôli plošticiam skončila až u psychológa.
„Pani pracovala ako opatrovateľka a starala sa o viacerých ľudí, takže nevedela, kde to chytila. Bola z toho zúfalá a mala už z ploštíc panický strach, až fóbiu. Stále ich na sebe cítila, aj keď po nej nič neliezlo. Nakoniec musela navštíviť psychológa,“ spomína Michal.
V Turci je najproblematickejšou lokalitou s premnoženým výskytom ploštíc jednoznačne bytovka v martinskej lokalite na Kameni. Tam však hlavnú úlohu zohráva zlá hygiena.
Nad háveďou sami nevyhráte
Najväčším problémom je podľa Michala Skorku fakt, že sa ľudia sa hanbia osloviť profesionálov a s plošticami sa pokúšajú bojovať sami, bežnými prípravkami z drogérie, ktoré sú však neúčinné.
„Lepšie je čím skôr vyhľadať odborníka, lebo keď sa ploštice v byte ešte viac rozmnožia, likvidácia je o to náročnejšia. Musíme zachytiť počiatočný vývoj ploštice,“ objasňuje komplikácie. Boj proti týmto malým škodcom im občas sťažuje aj nespolupráca zákazníkov. Pre úplnú likvidáciu je potrebné, aby si domáci dôkladne oprali alebo zmrazili posteľnú bielizeň a všetko oblečenie, ktoré je pre ploštice rajom. Ľudia však nie sú dôslední. „Ploštice sa dajú zničiť aj veľkými mrazmi a to od -17 ˚C alebo praním nad 90˚C. Zákazníci to však často nespravia, a to nám komplikuje robotu,“ posťažoval si deratizátor.
Boj postrekom aj dymovnicou
V jednom byte sa bojovníci proti hmyzu zdržia minimálne dve hodiny a postupne chodiac po kolenách s lampášikom v ruke, hľadajú malých škodcov. Rozoberú zásuvky, skrine, skrátka prezrú každú škáru v byte. Následne priestor vystriekajú a ešte vyčistia dymovnicou. Ľudia vtedy musia opustiť domov na 24 hodín.
„Po 2-3 týždňoch musíme prísť znova a zákrok zopakujeme. Niekedy sa to robí až štyrikrát, ale to závisí od individuálneho prípadu. Čistia sa len obývacie izby a spálne, tam kde človek spí. V kuchyni a kúpelni ploštice nie sú. Idú za ľudským teplom. Celý deň sú zalezené a večer, keď si ľudia ľahnú do postele, cítia teplo a kysličník uhličitý a prídu sa napiť krvi,“ približuje Michal život otravnej hávede.
Na zákrok chodia väčšinou dvaja, oblečení v ochrannom odeve. Čistenie stojí prvýkrát okolo 150 eur, druhá návšteva vyjde na asi 80 eur. Ceny však závisia od množstva ploštíc. Avšak aj tak nikdy neexistuje záruka, že sa ploštice nevrátia, alebo si ich zákazník znova odniekiaľ neprinesie.