.
SKLABIŇA. Významné udalosti Slovenského národného povstania sa odohrali aj v jednom nenápadnom kamennom dome v Sklabini, ktorý však pred dvomi rokmi museli kvôli veľkému schátraniu a rozsiahlym škodám spôsobeným živelnou katastrofou zbúrať. Dom u horných Samčíkov bol svedkom formovania partizánskych skupín za výdatnej pomoci Sklabinčanov. Do obce v auguste 1944 prišlo z Kantora vyše 300 partizánov a pred zhromaždenými obyvateľmi, členmi ilegálneho Revolučného národného výboru (RNV), zástupcami občianskeho a komunistického odboja, ako aj veliteľmi armády vztýčili na dome československú zástavu a Juraj Majerčík-koláre vyhlásil obnovenie Československej republiky a Sklabiňu za prvé oslobodené územie.
Plynutie času je neúprosné
Dvesto rokov starý dom sa však vplyvom času stal postupne neobývateľný. Jeho súčasný majiteľ Miroslav Samčík sa ho snažil aj zrekonštruovať, no dom už bol v takom dezolátnom stave, že neostávalo nič iné, ako ho v roku 2010 zvaliť.
„Majiteľ domu - vnuk Samčíkovcov - požiadal obec o jeho rekonštrukciu, čo mu schválilo aj obecné zastupiteľstvo, ale hlavný súhlas musel dať Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Ten žiadosť schválili pod podmienkou, že sa na pozemku následne postaví presná replika pôvodného domu,“ približuje nariadenia pamiatkárov starosta Sklabine Ján Brodenec.
Zachoval sa len pôdorys
Na pamätnom mieste už dnes stojí novostavba presnej repliky starého domu, z ktorého ostal pôvodný len pôdorys. „Bol to starý kamenný dom s vážne narušenou statikou, takže všetky múry museli ísť dole. Zadná stena dokonca spadla sama od seba, keď sme dali dole strechu, tak vážne bola narušená,“ spomína problémy Miroslav Samčík, ktorý pri prestavbe dodržiava nariadenia pamiatkového úradu, medzi nimi napríklad zachovanie pôvodného vonkajšieho tvaru domu, sklonu strechy alebo členenie okien.
„Nerobilo mi problém splniť ich podmienky, lebo mne sa ten starý dom páčil. Keby sa dal zachrániť, tak by som na tom pracoval, ale bohužiaľ sa zrútil,“ hovorí Miroslav, keď sa ho spýtame, či si radšej nechcel postaviť niečo modernejšie. Ako ďalej dopĺňa, zrútenie bolo podľa statika spôsobené tým, že na dome neboli nikdy odkvapy a mal len 50 centimetrov plytké základy. Neustálym podmáčaním a prívalovými dažďami došlo k narušeniu celkovej statiky domu. Miroslav sa pokúšal získať aj grant na obnovu tejto historickej pamiatky, avšak neúspešne. Všetky náklady tak idú výhradne na jeho „triko“ a odhadujú sa na sumu 100 tisíc eur.
V dome strávil detstvo
„Na tento dom mám pekné spomienky, keďže v ňom žili moji starí rodičia a ja ako malý chlapec som tu doslova strávil detstvo, keďže sám pochádzam zo Sklabine. Som hrdý, že práve v našej chalupe sa odohrali také významné historické udalosti. Nerobí mi problém hocikedy na dom vyvesiť aj zástavu, keď ma požiadajú,“ dodáva na záver M. Samčík, ktorý v replike kultúrnej pamiatky bude čoskoro bývať aj s rodinou a udalosti z povstania bude na novom dome symbolicky pripomínať zavesená pamätná tabuľa.