MARTIN. August 2010 si ľudia v Turci budú už navždy spájať so živelnou pohromou. Región zasiahli záplavy, pri ktorých musela viac ako polovica miest a obcí vyhlásiť najvyšší povodňový stupeň. Najničivejšia voda sa valila Sklabiňou, Turčianskym Jasenom, obidvomi Kalníkmi, Dražkovcami, Diakovou, Dubovým, Skleným, Turčekom i Martinom. Len náklady na záchranárske práce zabezpečované povodňovými komisiami obcí sa vyšplhali do výšky takmer 200–tisíc eur. Prírodný živel spôsobil na majetku obcí škody, ktorých výška sa pohybovala okolo hranice dvoch miliónov eur.
K tragédii našťastie nedošlo
Martinčanov záplavy dlhodobo obchádzali, no pred dvoma rokmi udreli poriadnou silou. Najprv živel ohrozoval ulice pod Hostihorou, neskôr zaplavilo Košúty i Priekopu. Voda v niektorých pivniciach vystúpila do polmetrovej výšky. Veľa roboty odviedli martinskí dobrovoľní hasiči. Pri stavaní pieskových zábran pomáhali aj niektorí obyvatelia, a tak sa predišlo ešte väčším škodám. Nebezpečná situácia sa odohrala v Priekope v blízkosti rozvodne, ktorá bola pod napätím 22-tisíc kilowoltov.
„Chýbalo tak 10 centimetrov a zalialo by ju. Ľudia sa tam premávali akoby nič. Keby sa voda dotkla elektriny ani si nechcem predstaviť k akej tragédii mohlo dôjsť,“ povedal Ľubomír Vaňko, veliteľ dobrovoľného mestského hasičského zboru.
Sklabiňu zaplavila voda
Najhoršie povodne za posledných štyridsať rokov zasiahli Sklabiňu. Po intenzívnej búrke stieklo z okolitých dolín do dediny množstvo vody. Zaplavila dvanásť domov, zničila asfalt na ceste aj nové viacúčelové ihrisko pri materskej škole. Svoje si v týchto dňoch užila i Mária Perinajová.
„Strašne som plakala, kričala, chcela ísť vonku, ale syn s vnúčatami ma nepustili. Ani v noci sa mi nedalo zaspať. Tú hrôzu som mala stále pred očami,“ opísala svoje bezprostredné pocity po nepríjemnom zážitku obyvateľka Sklabine.
Viac myslel na druhých ako na seba
Hektické obdobie prežívali taktiež v Dražkovciach. Voda zaliala najskôr novú domovú výstavbu pod cestou od Horného Kalníka. Potom udrela i na ďalšie časti dediny a susednú Diakovú. Obyvatelia už nemali čas chrániť svoj majetok. Prioritou sa stala záchrana vlastného život. Z okien skákali do člnov, alebo ich z príbytkov vyslobodzovali záchranári uviazaní lanom, pretože prúd bol veľmi silný. Uznanie okolia si pred dvomi rokmi vyslúžil najmä Rastislav Chytílek. Profesionálny hasič totiž pred ratovaním vlastného domu, pomáhal iným.
„Pre mňa boli dôležitejší ľudia, nie ja,“ vyriekol vetu, ktorú v podobných situáciách dnes už takmer vôbec nepočuť.
Cez Turček sa nedalo prejsť autom
Valiaca voda od Kremnických Baní zas poriadne skomplikovala život ľudom z Turčeka. Z dolnej časti obce museli obyvateľov dokonca evakuovať do ubytovne pri futbalovom ihrisku. Silný prúd vody vyniesol z domu Máriu Kostolnú. Žena bývajúca na Dolnom Turčeku prežila len vďaka rýchlej pomoci suseda.
„Nebyť jeho už by som bola mŕtva. Okolo mňa plávalo všetko možné od kameňov až po cirkulár. Potom mi konár podlomil nohy a ja som sa začala topiť.“
Takmer na jeden deň uzavreli v Turčeku poškodenú hlavnú cestu z Kremnice do Turčinaskych Teplíc a dopravu museli odkloniť na Šturec.
Nepremávali ani vlaky
Postihnuté boli ďalšie obce v Turci. Vrícko bolo dva dni bez elektriky. Železničná trať medzi Čremošným a Dolnou Štubňou, ale i medzi Martinom a Vrútkami bola pre zosuv pôdy a podmytú trať úplne neprejazdná. Živel poškodil trať i v úseku Diviaky - Príbovce. Vlaky tadiaľ mohli prechádzať len 10-kilometrovou rýchlosťou. Vo Valči udrel do domu blesk, odrezaní od sveta boli obyvatelia Dubového. V Turčianskych Tepliciach voda spôsobila škodu vo všetkých mestských častiach. V Malom Čepčíne zas zaplavila pohostinstvo. Sklené zasiahla časť vody z búrky, ktorá vyčíňala v Handlovej.