SKLABIŇA. Ničivá povodeň, ktorá postihla náš región v roku 2010 ukázala, že v ochrane a prevencii pred týmto živlom máme rezervy. Zapríčinila to i skutočnosť, že v posledných desaťročiach sa ničivá voda nášmu regiónu vyhla, alebo ho zasiahla len v obmedzenej miere. Teraz je situácia v prevencii o niečo pozitívnejšia.
Spoľahli sa na vlastné sily
Výrazný krok v prevencii pred povodňami spravili v Sklabini. Vypracovali projekt a podarilo sa im získať financie z protipovodňového programu bývalej vlády na vybudovanie vodozádržného systému.
„Prvé práce sa začali už na jeseň 2010 a počas nasledujúcej jari sme ich dokončili. Všetko, čo sa dalo, sme si radšej robili svojpomocne a svedomito kontrolovali. Len ťažké mechanizmy sme prenajali od firmy, aj tá však sídli v našej obci. Môžem s čistým svedomím povedať, že 91 500 eur bolo minutých efektívne. Ak by nám projekt realizovala externá firma, až taký istý by som si nebol. Viete, ako to dnes chodí,“ presne trafil klinec po hlavičke Ján Brodenec, starosta Sklabine.
Systém potvrdil svoju funkčnosť
Prvou zaťažkávacou skúškou prešiel systém vytvorený zo 17 jazierok a množstva cestných odrážok v lete minulého roku. Prudký júnový dážď ho však nezaskočil.
„Mal zadržať 30-tisíc kubíkov vody. Výsledok príjemne prekvapil aj nás, keďže zachytil až 42-tisíc kubíkov. Aj to je rukolapný dôkaz, že projekt bol výborne vypracovaný a kvalitne zrealizovaný,“ netají spokojnosť starosta.
Jazierka však neplnia svoj zmysel len pri prívalových dažďoch. Vodu zadržia aj na jar, keď sa v horách topí sneh.
„Počas marca, apríla je hladina nášho potoka poriadne vysoko. Hoci napadlo počas poslednej zimy dosť snehu, stúpla len minimálne. Preto sa ma ľudia pýtali, kde sa stratila,“ hovorí s úsmevom sklabinský richtár.
Už pripravujú ďalší krok
Aj v Sklabini sa našli skeptici, ktorým projekt na začiatku veľmi nevoňal. Postupne svoj postoj korigovali a teraz už dokážu jeho prínos oceniť.
„Neprajníkov presvedčila funkčnosť systému. Veď pomáha chráni tiež ich domy.“
V prípade, ak by v lese vypukol požiar, dá sa voda zo záchytných jazier využiť i na hasenie. Dokonca už vodné plôšky zaujali i turistov.
„Pýtali sa, či tam môžeme umiestniť lavičky, aby si mohli pri vode posedieť a oddýchnuť. Vraj je tam nádherne.“
V súčasnosti sa už táto turčianska obec uchádza o financie na nový projekt. V dolnej časti chce vybudovať betónový polder.
„V podstate ide o nádrž na zachytenie povodňovej vlny. Náš protipovodňový systém by tak získal na komplexnosti. Výrazne by pomohol v krízovej situácii i našim susedom, ako sú Dražkovce, Horný a Dolný Kalník a v neposlednom rade i Martin,“ dodal Ján Brodenec.